Radio Opole » Kraj i świat
2021-03-09, 10:30 Autor: PAP

UOKiK spodziewa się korzystnej dla konsumentów uchwały SN ws. kredytów walutowych (opis)

Spodziewamy się korzystnej dla konsumentów uchwały SN ws. kredytów walutowych – informuje prezes UOKiK Tomasz Chróstny. W jego ocenie, rozstrzygnięcie to może być ostatnim momentem dla banków na zaproponowanie rozwiązań wychodzących naprzeciw frankowiczom.

Jak wskazano we wtorkowym komunikacie Urzędu, 25 marca Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Cywilnej ma wydać rozstrzygnięcie dotyczące sześciu zagadnień prawnych w sprawie kredytów denominowanych i indeksowanych w walutach obcych. Sąd Najwyższy zajmie się rozbieżnościami dotyczącymi rozliczania umów zawierających niedozwolone postanowienia umowne.

"Na to orzeczenie czekają zarówno kredytobiorcy, jak i instytucje finansowe. Mamy nadzieję, że nie tylko rozwieje ono wątpliwości pojawiające się przy rozliczaniu umów zawierających niedozwolone postanowienia umowne, ale także skłoni banki do zaproponowania konsumentom konkretnych rozwiązań, które spotkają się z ich zainteresowaniem i przyjęciem" - zwrócił uwagę prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

Pierwsza z kwestii, którymi zajmie się SN, to wątpliwość, czy niedozwolone postanowienie określające sposób wyliczenia kursu waluty może być zastąpione innym sposobem ustalenia kursu wynikającym z przepisów prawa lub zwyczajów.

W drugim Sąd ma rozstrzygnąć, czy umowa może wiązać strony, jeżeli nie jest możliwe ustalenie kursu waluty obcej w umowie kredytu indeksowanego.

SN odpowie też, czy umowa może wiązać strony, jeżeli nie jest możliwe ustalenie kursu waluty obcej w umowie kredytu denominowanego, a także czy w przypadku nieważności lub bezskuteczności umowy kredytowej powstają odrębne roszczenia z tytułu nienależnego świadczenia na rzecz każdej ze stron (teoria dwóch kondykcji), czy też powstaje jedynie jedno roszczenie, równe różnicy spełnionych świadczeń, na rzecz tej strony, której łączne świadczenie miało wyższą wysokość (teoria salda).

Sędziowie zajmą się też wątpliwością, czy jeżeli umowa zostanie unieważniona przez sąd z powodu zawartych w niej klauzul niedozwolonych, to czy bieg przedawnienia roszczenia banku o zwrot kwot wypłaconych z tytułu kredytu rozpoczyna się od chwili ich wypłaty.

Ponadto SN ma udzielić odpowiedzi na pytanie, czy bank ma prawo do żądania wynagrodzenia od konsumenta za korzystanie z kapitału, gdy umowa została rozwiązana na skutek stosowania przez bank klauzul niedozwolonych.

UOKiK przypomniał w komunikacie, że w zakresie skutków stosowania klauzul niedozwolonych (pytania nr 1,2,3) odpowiedział już Trybunał Sprawiedliwości UE – sprawa C-260/18 (Dziubak). W ocenie Urzędu, zdaniem TSUE, sąd krajowy powinien badać z urzędu, czy umowa zawiera postanowienia niedozwolone, a następnie ocenić, czy można ją wykonywać bez takiego postanowienia. Jeśli uzna, że jest to możliwe – to umowa nadal obowiązuje, ale bez kwestionowanych klauzul.

"Postanowienia uznane za niedozwolone nie wiążą konsumenta od chwili zawarcia ich w umowie. Jeśli jednak sąd krajowy uzna, że umowa nie może funkcjonować bez klauzul uznanych za abuzywne, a sąd nie może ich zastąpić innym przepisem, to umowa – za zgodą konsumenta – może zostać uznana za nieważną i upada, zaś strony rozliczają się wzajemnie" - wskazał UOKiK.

Według UOKiK, orzeczenie TSUE spowodowało, że kredytobiorcy coraz częściej kierują swoje sprawy na drogę sądową. Trybunał jednak nie rozstrzygnął wszystkich kwestii, co miało wpływ na niejednolite orzecznictwo polskich sądów powszechnych. Teraz Sąd Najwyższy ma wyjaśnić najważniejsze wątpliwości.

"Już w tej chwili około 90 procent spraw frankowych w sądach kończy się pomyślnie dla konsumentów. To powinno skłaniać banki do poważnej refleksji nad zmianą dotychczasowego sposobu postępowania. Rozwiązywanie sporów na drodze sądowej jest dla wszystkich coraz bardziej kosztowne, wymaga drogiej pomocy prawnej oraz czasu potrzebnego do uzyskania ostatecznej decyzji w sądzie. Wszyscy mamy tego świadomość" - zauważył prezes UOKiK.

"Spodziewamy się, że orzeczenie Sądu Najwyższego stanie się kolejnym impulsem dla kredytobiorców do kierowania spraw do sądów. Jeśli banki chcą uniknąć tej sytuacji i skutków niekorzystnych dla siebie orzeczeń sądowych, powiększonych o ewentualne odsetki i koszty postępowania, to powinny przedstawić konsumentom realnie i korzystne propozycje polubownego rozwiązania spraw" - dodał.

W ocenie Tomasza Chróstnego, przez wiele lat sektor bankowy nie wykazał w tym zakresie otwartej postawy, a propozycje ustawowego rozwiązania problemu kredytów walutowych zostały przez sektor bankowy odrzucone.

"Rozstrzygniecie Sądu Najwyższego może być ostatnim momentem dla banków na zaproponowanie rozwiązań wychodzących naprzeciw kredytobiorcom frankowym i przedstawienie realnej alternatywy względem ścieżki sądowej. Takie rozwiązanie powinno być konsumentowi rzetelnie przedstawione, z uwzględnieniem jego wszystkich aspektów i oczywiście skutków, w tym natury finansowej. Wyjście naprzeciw frankowiczom z realną i wartościową propozycją z pominięciem kosztownej ścieżki sądowej jest tym, na co wielu konsumentów czeka od dawna. Liczę na odpowiedzialną postawę i rozsądek - zarówno ze strony banków, jak i organizacji je zrzeszających" - podkreślił szef UOKiK. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ mmu/

Kraj i świat

2024-04-25, godz. 02:30 Niemcy/ Sondaż: młodzi wyborcy zwracają się w stronę AfD Coraz więcej młodych ludzi w Niemczech deklaruje poparcie dla prawicowo-narodowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD), wynika z badania 'Jugend in Deutschland… » więcej 2024-04-25, godz. 01:10 ONZ/ Rosyjskie weto w sprawie rezolucji o zapobieganiu wyścigowi zbrojeń nuklearnych w Kosmosie Rosja w środę zawetowała w Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekt rezolucji o zapobieganiu wyścigowi zbrojeń nuklearnych w przestrzeni kosmicznej. Projekt sponsorowały… » więcej 2024-04-25, godz. 00:40 Hiszpania/ Media: premier Sanchez nie stworzył koalicji na rzecz uznania niepodległości Palestyny Premier Hiszpanii Pedro Sanchez nie uzyskał poparcia władz Polski oraz innych krajów europejskich, z wyjątkiem Irlandii, dla stworzenia koalicji na rzecz uznania… » więcej 2024-04-25, godz. 00:00 USA/ Spiker Izby Reprezentantów wzywa do ustąpienia rektor Uniwersytetu Columbia Przebywający w Nowym Jorku spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson wezwał rektor Uniwersytetu Columbia Nemat “Minouche” Shafik do rezygnacji. Od minionego… » więcej 2024-04-24, godz. 23:50 Sejm przerwał obrady Sejm przerwał w środę wieczorem obrady. Wznowi je w czwartek o godz. 9. » więcej 2024-04-24, godz. 23:40 Liga angielska - porażka Liverpoolu w derbach, tytuł się oddala Piłkarze Liverpoolu przegrali w derbach z Evertonem na jego stadionie 0:2 w zaległym meczu angielskiej ekstraklasy, znów oddalając się od zdobycia mistrzostwa… » więcej 2024-04-24, godz. 23:30 USA/ Sullivan: Potrzeba będzie czasu, by nadrobić straty spowodowane przez zwłokę Kongresu w pomocy dla Ukrainy Potrzeba będzie trochę czasu, by nadrobić sześciomiesięczne zaległości w przekazywaniu Ukrainie pomocy finansowej. Z pewnością Rosja może dokonać taktycznych… » więcej 2024-04-24, godz. 23:20 Liga angielska - wyniki Wynik zaległych meczów angielskiej ekstraklasy piłkarskiej: środaWolverhampton 0 Bournemouth 1 - Antoine Semenyo 37 czerwona kartka: Milos Kerkez 79Crystal… » więcej 2024-04-24, godz. 23:20 1. liga piłkarska - zwycięstwo lidera, pierwsza w tym roku porażka Arki (podsumowanie) Ze zmiennym szczęściem grały drużyny z Trójmiasta, lider i wicelider, z rywalami z Mazowsza w 29. kolejce 1. ligi piłkarskiej. Lechia Gdańsk pokonała u… » więcej 2024-04-24, godz. 23:20 Puchar Włoch - Atalanta Bergamo rywalem Juventusu w finale Atalanta Bergamo będzie przeciwnikiem Juventusu Turyn w finale Pucharu Włoch. W rewanżowym meczu półfinałowym pokonała na własnym boisku Fiorentinę 4:1… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »