Radio Opole » Gospodarka
2023-11-30, 18:00 Autor: Joanna Gerlich

Przyszli kolejarze z szansą na jeszcze większą wiedzę. Podpisano porozumienie z firmami

Podczas podpisania porozumienia w szkole [fot. Joanna Gerlich]
Podczas podpisania porozumienia w szkole [fot. Joanna Gerlich]
Podczas podpisania porozumienia w szkole [fot. Joanna Gerlich]
Podczas podpisania porozumienia w szkole [fot. Joanna Gerlich]
Podczas podpisania porozumienia w szkole [fot. Joanna Gerlich]
Podczas podpisania porozumienia w szkole [fot. Joanna Gerlich]
Młodzież lepiej nauczy się zawodu, a firmy wykształcą sobie przyszłych pracowników. W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu podpisano dziś (30.11) porozumienie o współpracy ze spółkami DB Cargo i DB Cargo Spedkol. Ta będzie dotyczyć kształcenia w zawodzie technik transportu kolejowego.
- Już mamy porozumienia z Polregio z PKP PLK, teraz przyszedł czas, żeby mieć takie porozumienie z firmą, która zajmuje się przewozami towarowymi - mówi Maria Staliś, dyrektor szkoły. - Od stycznia klasa IV będzie miała tam zajęcia w Sławięcicach, na terenie formy DB Cargo Spedkol, czyli to są zajęcia praktyczne. To jest możliwość skorzystania z pomocy pracowników zatrudnionych w tej firmie, bo rzeczą naturalną jest, żeby uczyły ich osoby, które są do tego przygotowane, które na co dzień pracują w firmie przewozowej – dodaje.

- Jako firma borykamy się z brakiem kadry na stanowiskach kolejowych, więc dzięki tej współpracy chcemy nawiązać relacje i już współpracę z naszymi potencjalnymi pracownikami w przyszłości – mówi Anna Sojka, członek zarządu ds. HR w DB Cargo. - To jest dla nas bardzo ważne, żeby ta relacja jeszcze zanim potencjalny kandydat staje się pracownikiem już istniała. Widzimy to w procesach rekrutacyjnych, to ma niebagatelne znaczenie. Średnio przyjmujemy do firmy ok. 360 osób w roku, brakuje nam ok. 200 pracowników na stanowiskach kolejowych, więc sami ich kształcimy – dodaje.

- Przede wszystkim rozpoczniemy od praktyk w różnych obszarach naszej spółki - mówi Tomasz Iwański, prezes DB Cargo Spedkol. - Jak również będziemy wprowadzać do szkoły wykładowców, którzy będą kształcić ludzi już według nowych zasad prowadzenia ruchu kolejowego, według potrzeb nowoczesnej firmy. Jednocześnie planujemy dodawać nowe moduły w kolejnych latach dla potencjalnych zawodów, które mogą pojawić się w naszych firmach - dodaje.

Dodajmy, że szkoła w zawodzie technik transportu kolejowego kształci od 2020 roku. Obecnie w czterech klasach jest 48 uczniów.
Maria Staliś
Anna Sojka
Tomasz Iwański

Gospodarka

2024-03-01, godz. 17:00 Praca w służbach mundurowych czy studiowanie? Targi Pracy i Edukacji w Kluczborku Uczelnie wyższe, miejscowi pracodawcy oraz przedstawiciele kilku służb mundurowych. Z możliwościami dalszej edukacji bądź kariery zawodowej mogli zapoznać… » więcej 2024-03-01, godz. 12:11 Gmina Baborów remontuje stanice OSP Budynki Ochotniczej Straży Pożarnej w Baborowie i Suchej Psinie przejdą generalny remont. Obie jednostki należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego… » więcej 2024-02-29, godz. 17:30 Przedsiębiorcze kobiety spotkały się w gminie Olesno. "Te rozmowy zaowocują w przyszłości" Około 100 kobiet przyjechało dziś (29.02) do Borek Wielkich obok Olesna na konferencję dotyczącą przedsiębiorczości. To pierwsza edycja inicjatywy Klastra… » więcej 2024-02-29, godz. 11:26 Obcokrajowcy coraz chętniej zakładają na Opolszczyźnie firmy Pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzą u nas obywatele co najmniej 24 państw. Opłacają z tego tytułu składki w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych… » więcej 2024-02-28, godz. 19:30 Mentoring biznesowy. Doświadczeni przedsiębiorcy wspierają nowych na rynku Osoby rozpoczynające własną działalność gospodarczą mogą skorzystać ze wsparcia, doradztwa i pomocy doświadczonych przedsiębiorców. Rusza VIII edycja… » więcej 2024-02-28, godz. 15:00 Trwają konsultacje projektu Gminnego Programu Rewitalizacji w Strzelcach Opolskich Trwają konsultacje społeczne projektu Gminnego Programu Rewitalizacji gminy Strzelce Opolskie na lata 2024-2030. To kolejny etap prac nad dokumentem, który… » więcej 2024-02-28, godz. 09:30 Gmina Zębowice inwestuje na miarę możliwości. W tym roku kontynuacja dwóch dużych zadań Największe zadania to kontynuowanie budowy przydomowych oczyszczalni oraz adaptacja dawnej szkoły podstawowej w Radawiu na budynek wielofunkcyjny. 3,5 miliona… » więcej 2024-02-27, godz. 19:15 Reintegracja społeczna i zawodowa czeka na chętnych. Oferta Cispolu w Polanowicach Nowych uczestników poszukuje Centrum Integracji Społecznej Cispol w Polanowicach obok Byczyny. Są wolne miejsca w warsztatach stolarskim i rękodzieła. » więcej 2024-02-27, godz. 16:00 Kietrz stawia na gaz. Wymiana źródeł ciepła w budynkach użyteczności publicznej Samorząd Kietrza ogłosił właśnie przetarg na wymianę źródeł ciepła w budynkach urzędu miasta i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Projekt inwestycji… » więcej 2024-02-27, godz. 13:00 Droga między Grodziskiem a Kadłubem przejdzie remont. Podpisano umowę z wykonawcą Ponad 10 mln zł będzie kosztowała przebudowa około 4-kilometrowego odcinka drogi pomiędzy Grodziskiem a Kadłubem (gmina Strzelce Opolskie). Jeśli pogoda… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »