Radio Opole » Gospodarka
2023-09-25, 17:02 Autor: Jan Poniatyszyn

Polsko-czeska współpraca na rzecz nowoczesnego kształcenia zawodowego

Nowoczesna pracownia dydaktyczna przemysłu 4.0 CKZiU w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Nowoczesna pracownia dydaktyczna przemysłu 4.0 CKZiU w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Nowoczesna pracownia dydaktyczna przemysłu 4.0 CKZiU w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Nowoczesna pracownia dydaktyczna przemysłu 4.0 CKZiU w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
CKZiU w Prudniku. Konferencja podsumowująca polsko-czeski projekt „Technika bez granic” [fot. Jan Poniatyszyn]
CKZiU w Prudniku. Konferencja podsumowująca polsko-czeski projekt „Technika bez granic” [fot. Jan Poniatyszyn]
Uczniowie z Prudnika korzystają z najnowocześniejszych w kraju pracowni dydaktycznych przemysłu 4.0. Laboratoria te są efektem polsko-czeskiego projektu „Technika bez granic”.
- Ich powstanie było możliwe dzięki doskonałej współpracy z partnerami z Bruntala - mówi starosta prudnicki Radosław Roszkowski. – Mamy świetnie wyposażoną pracownię przemysłu 4.0. Są to zautomatyzowane mini linie technologiczne sterowne cyfrowo poprzez programy, które obsługują uczniowie. Jest również nowoczesna pracownia komputerowa i pracownia druku 3D. Za to jesteśmy naszym czeskim partnerom bardzo wdzięczni.

Związane z tym dokonania podsumowano podczas prudnickiej konferencji w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. - Dla nas główną korzyścią jest nawiązanie dobrych kontaktów ze szkołą w Prudniku - mówi Barbora Friedlová ze średniej przemysłowej szkoły w Bruntalu. – Przy realizacji tego projektu mieliśmy jeden duży problem, którym był covid. Projekt przewidywał wiele wyjazdów na szkolenia, staże dla uczniów. Jednym autobusem miało jechać po 15 uczniów z Polski i Czech. Z tego powodu musieliśmy przedłużyć realizację o rok. Nasi uczniowie nie mają problemów ze znalezieniem pracy. Wielu z nich podejmuje też studia.

Projekt szkół z Prudnika i Bruntala zainicjowano przed pięcioma laty. Liderem tego przedsięwzięcia są Czesi. Na jego realizację pozyskali ponad 1,8 mln euro. Z tego ponad 800 tysięcy otrzymało Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku. Dofinansowanie to pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Radosław Roszkowski
Barbora Friedlová

Gospodarka

2023-12-08, godz. 14:47 Opolskie firmy z najlepszym wynikiem finansowym nagrodzone w rankingu "Złota Setka" Najlepiej zarządzające i rozwijające się firmy z województwa opolskiego zostały nagrodzone. Po raz 10. rozstrzygnięto ranking 'Złotej Setki'. W tym roku… » więcej 2023-12-07, godz. 16:15 Trwa nabór najemców na mieszkania SIM w Strzelcach Opolskich. Są pierwsi chętni Nowoczesny budynek z 32 mieszkaniami ma powstać w Strzelcach Opolskich przy ul. Azaliowej. Gmina ogłosiła właśnie nabór najemców. Po kilku dniach jest już… » więcej 2023-12-07, godz. 13:45 W piątek poznamy Złotą Setkę Opolszczyzny! To ranking największych firm naszego województwa. Na podstawie danych finansowych przedsiębiorstw przesłanych do Krajowego Rejestru Sądowego opracowują go… » więcej 2023-12-06, godz. 16:00 Murów: powstaje budynek urzędu gminy. Niebawem koniec funkcjonowania w "lokalu zastępczym" W Murowie powstaje Centrum Usług Publicznych, w którym znajdzie się m.in. urząd gminy. » więcej 2023-12-06, godz. 11:38 Zmiana na stanowisku przewodniczącego Rady Nadzorczej Grupy Azoty ZAK S.A. Marek Wadowski nie jest już przewodniczącym Rady Nadzorczej Grupy Azoty ZAK S.A. Wczoraj (05.12) złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Nadzorczej bez… » więcej 2023-12-05, godz. 20:00 "Pompy ciepła dają radę nawet zimą". Gmina Rudniki zainwestowała 4,5 miliona złotych w OZE Zakończyła się duża inwestycja gminy Rudniki w odnawialne źródła energii. Główną motywacją d o jej realizacji było obniżenie ceny za prąd. » więcej 2023-12-05, godz. 16:30 Ponad 13,5 miliona złotych trafiło do opolskich samorządów na remonty i budowę dróg Kolejne pieniądze w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na 2024 rok podzielone. Tym razem trafiły one do dwóch gmin - Strzeleczki i Skoroszyce. Dziś (05.12)… » więcej 2023-12-05, godz. 13:30 Zimno na dworze, zimno w robocie. PIP kontroluje i przypomina o zasadach organizacji pracy Pierwsze mrozy to pierwsza fala telefonów do inspekcji pracy ws. temperatury w pomieszczeniach, gdzie pracujemy. - Mamy już zgłoszenia, na które zareagowaliśmy… » więcej 2023-12-05, godz. 10:47 Wykonawca zdążył przed mrozami. Kolejne drogi w Choruli wyremontowane Nieco ponad 1 mln zł kosztował kompleksowy remont dróg w Choruli (gmina Gogolin). Dokładnie chodzi o ul. Polną i plac Wiejski. Przy okazji przebudowano także… » więcej 2023-12-04, godz. 15:35 "Poszerzanie wiedzy daje nam szczęście". W Opolu dyskutowano o nauce przez całe życie Daje nam nie tylko możliwość poszerzania wiedzy, ale też rozwoju i zdobywania nowych doświadczeń. Mowa o nauce, a dokładniej o lifelong learingu, czyli… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »