Radio Opole » Gospodarka
2023-04-21, 12:28 Autor: Daniel Klimczak

Grodków ma szansę na utworzenie branżowego centrum umiejętności

Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Grodkowie [fot. Daniel klimczak]
Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Grodkowie [fot. Daniel klimczak]
Warsztaty przy ZS CKP w Grodkowie [fot. Starostwo Powiatowe w Brzegu]
Warsztaty przy ZS CKP w Grodkowie [fot. Starostwo Powiatowe w Brzegu]
Warsztaty przy ZS CKP w Grodkowie [fot. Starostwo Powiatowe w Brzegu]
Warsztaty przy ZS CKP w Grodkowie [fot. Starostwo Powiatowe w Brzegu]
Brzeskie starostwo chce utworzyć branżowe centrum umiejętności. Samorząd planuje uruchomienie tego typu placówki na bazie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Grodkowie.
Według planów władz powiatu, młodzież mogłaby się tam kształcić na kierunkach związanych z logistyką. To jednak wymaga dodatkowych inwestycji, dlatego jak mówi starosta brzeski Jacek Monkiewicz, samorząd już teraz stara się o pieniądze na ten cel,

- Na pewno będzie trudno, natomiast dla powiatu, dla Zespołu Szkól Ponadpodstawowych w Grodkowie, to ogromna szansa, ogromne wyzwanie. Zamierzamy wyremontować, zmodernizować tę część warsztatową, której niestety przez lata nie udało nam się remontować. Tutaj powstałyby dwie pracownie; językowa, informatyczna, dodatkowo magazyn, sala wykładowa - zapowiada.

Co ciekawe, placówka mogłaby kształcić także studentów oraz pomagać w rozwoju zawodowym nauczycieli. Oprócz infrastruktury, utworzenie BCU wymaga także nawiązania współpracy z zewnętrznymi partnerami, w tym z biznesem. Jak zapewnia starosta, takie porozumienia udało się już wypracować.

- My takich partnerów mamy trzech, to jest Transport i Logistyka z Warszawy, Uniwersytet Opolski i jeszcze jedna instytucja, także na pewno wyzwanie duże. Ja jeszcze dodam, że wartość projektu to 12 milionów złotych - zaznacza starosta.

Dodajmy, że w całym kraju ma powstać łącznie 120 branżowych centrów edukacji. Jeśli pomysł na utworzenie takiej placówki w Grodkowie otrzyma zielone światło, to jej działalność mogłaby rozpocząć się pod koniec 2024 roku.
Jacek Monkiewicz
Jacek Monkiewicz

Gospodarka

2023-09-28, godz. 18:00 Wybory 2023. KO nie zgadza się na sprzedaż Zakładów Azotowych Puławy Orlenowi „Opinia publiczna powinna wiedzieć, co się dzieje”. Poseł Tomasz Kostuś z Koalicji Obywatelskiej zorganizował w Kędzierzynie-Koźlu konferencję dotyczącą… » więcej 2023-09-28, godz. 14:20 PAIiH otwiera biuro w Opolu. "Wspieramy firmy w ekspansji eksportowej" Opolskie dołączyło do grona regionów, gdzie swoje oddziały ma Polska Agencja Inwestycji i Handlu. To biura, gdzie zgłaszać mogą się przedsiębiorcy zainteresowani… » więcej 2023-09-28, godz. 11:45 200 tysięcy dla młodych rolników. ARiMR przedłuża termin składania wniosków Do 16 października rolnicy mogą składać dokumenty, by uzyskać dofinansowanie w programie 'Młody Rolnik'. » więcej 2023-09-27, godz. 14:00 Nowy komfort jazdy w gminie Gorzów Śląski. Koniec inwestycji wartej niemal 2 miliony złotych Zakończył się remont nawierzchni kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 487 między Uszycami a Zdziechowicami w gminie Gorzów Śląski. » więcej 2023-09-27, godz. 08:00 Parafie beneficjentami rządowej dotacji. Skorzysta między innymi Głogówek Głogówek otrzymał blisko 900 tys. zł w drugim naborze Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. W obecnej edycji rządowego wsparcia Głogówek dostał pieniądze… » więcej 2023-09-26, godz. 21:00 Nowy park do dyspozycji mieszkańców Praszki. Kilka możliwości spędzenia czasu Można korzystać z nowego parku rekreacyjnego w Praszce. Zakończyła się trwająca ponad rok budowa infrastruktury przy ulicy Kolorowej. » więcej 2023-09-26, godz. 18:00 Innowacyjne rolnictwo. Gospodarze z Mosznej wyróżnieni Opolscy rolnicy zmieniają specjalizację w swoich gospodarstwach i są za to nagradzani. Przykład gospodarzy z Mosznej, którzy wcześniej hodowali zwierzęta… » więcej 2023-09-26, godz. 15:15 Jest kasa, będzie realizacja. Powiat prudnicki i nyski otrzymał pieniądze od województwa na 3 zadania Dwa powiaty, trzy zadania. Do powiatu prudnickiego z budżetu województwa opolskiego trafi 650 tysięcy złotych, a do nyskiego 50 tysięcy złotych. Jedna z… » więcej 2023-09-25, godz. 17:02 Polsko-czeska współpraca na rzecz nowoczesnego kształcenia zawodowego Uczniowie z Prudnika korzystają z najnowocześniejszych w kraju pracowni dydaktycznych przemysłu 4.0. Laboratoria te są efektem polsko-czeskiego projektu „Technika… » więcej 2023-09-25, godz. 12:00 Pierwsze pieniądze na innowacje podzielone. OCRG rusza z drugim naborem 6,5 miliona złotych trafiło do opolskich firm na działania związane z badaniami i rozwojem. To wynik pierwszego naboru w ramach podziału nowej perspektywy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »