Radio Opole » Gospodarka
2023-03-17, 12:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Centrum Zielonej Transformacji w Opolu. Czy inwestycja będzie bezpieczna?

Centrum Zielonej Transformacji, wizualizacja [mat. Zakład Komunalny w Opolu]
Centrum Zielonej Transformacji, wizualizacja [mat. Zakład Komunalny w Opolu]
Mieszkańcy dzielnicy VII pytają o Centrum Zielonej Transformacji [fot.M.Matuszkiewicz]
Mieszkańcy dzielnicy VII pytają o Centrum Zielonej Transformacji [fot.M.Matuszkiewicz]
Mieszkańcy dzielnicy VII pytają o Centrum Zielonej Transformacji [fot.M.Matuszkiewicz]
Mieszkańcy dzielnicy VII pytają o Centrum Zielonej Transformacji [fot.M.Matuszkiewicz]
Mieszkańcy dzielnicy VII pytają o Centrum Zielonej Transformacji [fot.M.Matuszkiewicz]
Mieszkańcy dzielnicy VII pytają o Centrum Zielonej Transformacji [fot.M.Matuszkiewicz]
Budowa Centrum Zielonej Transformacji przy ul. Podmiejskiej w Opolu rodzi wiele pytań. Mieszkańcy Groszowic i Grotowic zastanawiają się, czy inwestycja będzie bezpieczna i jak wpłynie na środowisko. W sprawie budowy odbyło się spotkanie z przedstawicielami Zakładu Komunalnego w Opolu.
- Nie mam wątpliwości, bo po prostu inwestycja musi być zrealizowana, aby ulżyło wszystkim mieszkańcom. - Uważam, że to, co się robi, to jest bardzo dobrze. To jest na czasie, to już powinno być dawno. - W naszym kraju nie ma tak, że jeżeli jakiś zarząd podejmuje się dużej inwestycji, to jest z niej rozliczany. Ja mam tu największe obawy. Przyjdą następni, zmieni się rząd, cały układ sił. Przyjdą inni i powiedzą, ale to nie my obiecaliśmy albo na przykład podrożeją materiały i będą zrobione nieco tańsze. To są te obawy, które będą zawsze - mówią mieszkańcy.

Prezes Zakładu Komunalnego w Opolu Patryk Stasiak przyznaje, że jeśli spółka nie otrzyma dotacji, to inwestycja nie zostanie zrealizowana.

- Instalacje o którejkolwiek byśmy nie mówili, to są koszty rzędu kilku, a nawet kilkuset milionów. Ta budowa jest możliwa tylko wówczas, gdy otrzymamy dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Myśmy taki wniosek o dofinansowanie na instalację termicznego przekształcania odpadów już złożyli. Czekamy na jego rozstrzygnięcie. Drugi wniosek będziemy składać w kwietniu i zobaczymy. To dofinansowanie determinuje - dodaje.

Jeśli chodzi o kolejne obawy mieszkańców, które są związane z możliwym zanieczyszczeniem powietrza, to tu naczelnik wydziału ochrony środowiska w opolskim ratuszu, Monika Czech-Tańczuk zapewnia, że centrum jest bezpieczne.

- Instalacja spalarnia jest wyposażana w całym system urządzeń ochrony środowiska i w ramach decyzji środowiskowej zostaną określone warunki, na jakich będzie można tę instalację posadowić. Instalacja będzie musiała oczywiście spełniać standard emisyjny, który jest na tego typu instalacje określony rozporządzeniem, więc nie ma takiej możliwości, żeby instalacja działała i funkcjonowała bez pomiaru spalin, które są wydalane do atmosfery.

Do 24 marca mieszkańcy mogą zgłaszać do wydziału ochrony środowiska swoje uwagi i wnioski w sprawie budowy spalarni.
Mieszkańcy
Patryk Stasiak
Monika Czech-Tańczuk

Gospodarka

2023-03-24, godz. 13:48 Usterki usunięte, most na Bolko w Opolu już w pełni drożny Zakończył się wyczekiwany remont przeprawy łączącej wyspę Bolko z Pasieką w Opolu. Konstrukcja, która była zrewitalizowana kilka lat temu miała liczne… » więcej 2023-03-24, godz. 10:13 Tomasz Ognisty o podziale gruntów po Top Farms oraz kondycji polskiego rolnictwa - Obietnica, a jej realizacja - to są dwie różne rzeczy - tak o zapowiedziach ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka mówił dziś (24.03) w Porannej Rozmowie… » więcej 2023-03-24, godz. 07:30 W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim przybyło 85 nowych firm Biznes w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim ma się całkiem nieźle. Choć spodziewano się negatywnych skutków recesji gospodarczej i zamykania firm, tak się… » więcej 2023-03-23, godz. 17:15 Opole: WSB pogłębi współpracę z KAS o projekty badawcze i dane analityczne Były już staże, praktyki i wspólne konferencje naukowe, teraz czas na projekty badawcze. Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu zacieśnia współpracę z Krajową… » więcej 2023-03-23, godz. 13:00 Deklaracja ministra Kowalczyka. 5 tysięcy hektarów firmy Top Farms ma w tym roku trafić do rolników Od spotkania z rolnikami w kombinacie rolnym w Kietrzu rozpoczęła się dzisiejsza wizyta Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa i rozwoju wsi na Opolszczyźnie… » więcej 2023-03-23, godz. 09:57 "W Polsce lasów nie ubyło, tylko przybyło". Nadleśniczy Marek Cholewa o konflikcie leśników z ekologami - Konflikt ma naturę ideologiczną, a nie ekologiczną - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Marek Cholewa, nadleśniczy Państwowego Gospodarstwa Leśnego… » więcej 2023-03-23, godz. 07:00 Władze Białej chcą zniwelować dysproporcje w opłatach za media komunalne Mieszkańcy Białej nie będą mieli w tym roku podwyżek opłat za odprowadzane ścieki. Skorzystają na dopłatach uchwalonych przez lokalny samorząd. W gminie… » więcej 2023-03-22, godz. 15:00 Bogata oferta zakładów pracy na targach w Głubczycach Blisko 40 wystawców wzięło dziś (22.03) udział w Transgranicznych Targach Pracy i Giełdzie Edukacji w Głubczycach. Swoją ofertę prezentowali najwięksi… » więcej 2023-03-22, godz. 13:30 ZDW nie zapomina o remoncie DW 494 w Łowoszowie. Przetarg w tym roku? Dokumentacja jest gotowa, trwa końcowy etap uzyskiwania pozwoleń. To informacje o gruntownej przebudowie odcinka drogi wojewódzkiej nr 494 w Łowoszowie obok… » więcej 2023-03-21, godz. 19:30 Polska cebula trafia na eksport. Wysokie ceny na bazarach, Polacy oszczędzają Cebula i pomidory - to warzywa, które w ostatnich miesiącach notują najwyższe wzrosty cen. Część sprzedawców uspokaja jednak, że to efekt sezonowych podwyżek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »