Radio Opole » Gospodarka
2022-12-02, 15:00 Autor: Daniel Klimczak

Mieszkańcy Skarbimierza już nie chcą dopłat do fotowoltaiki. Bo zmieniły się zasady?

Panele fotowoltaiczne [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Panele fotowoltaiczne [fot. Agnieszka Pospiszyl]
W gminie Skarbimierz spada zainteresowanie dopłatami do montażu paneli fotowoltaicznych. Samorząd prognozuje, że w tym roku pula pieniędzy przeznaczonych na ten cel nie zostanie wykorzystana w całości.
Skarbimierz od lat wspierał produkcję prądu ze słońca. W ostatnich latach mieszkańcy, którzy decydowali się na montaż systemu mogli liczyć, że połowę związanych z tym kosztów pokryje gmina.

Od kilku miesięcy takich wniosków jest jednak zdecydowanie mniej. Wójt Andrzej Pulit wskazuje, że przyczyną są nowe, mniej korzystne zasady, na jakich gospodarstwa produkujące prąd rozliczają się z zakładami energetycznymi.

- Mieliśmy na ten cel zaplanowane ponad 3 miliony złotych i wydawało się jeszcze na początku roku, że to będzie kwota zbyt mała. Z chwilą wprowadzenia zmiany warunków, nagle te wnioski na fotowoltaikę ustały i powiem, że teraz nie wiem, czy wpływa ich choćby 10 procent z tego, co było wcześniej - tłumaczy.

Władze gminy zauważają, że w ostatnim czasie wzrosło za to zainteresowanie dopłatami do pomp ciepła. Tu także samorząd może pokryć połowę kosztów, nie więcej jednak niż 18 tysięcy złotych.
Andrzej Pulit

Gospodarka

2023-02-01, godz. 17:30 Wiadomo, która sieć marketów będzie w centrum handlowym Ozimska Park Coraz więcej wiadomo o najemcach centrum handlowego Ozimska Park w Opolu. Jednym z głównych najemców będzie niemiecka sieć hipermarketów Kaufland. » więcej 2023-02-01, godz. 15:00 Gmina Kietrz realizuje jedną z największych inwestycji w tym roku Gmina Kietrz stawia na odnawialne źródła energii. W zespole szkół przy ul. Kościuszki i Głowackiego w Kietrzu montowane są pompy ciepła i piece gazowe… » więcej 2023-02-01, godz. 13:00 Niemodlin po konsultacjach. To krok w stronę rewitalizacji Podobszarów zdegradowanych jest 10, ale tych przeznaczonych do pełnej rewitalizacji wyznaczono na razie dwa. Tak przedstawia się wynik konsultacji społecznych… » więcej 2023-02-01, godz. 11:00 Redukcja zatrudnienia w kędzierzyńskiej Petrochemii. Ma to związek z wojną w Ukrainie 89 osób do zwolnienia - zgłoszenie o planowanej redukcji zatrudnienia w kędzierzyńsko-kozielskiej spółce Petrochemia Blachownia dotarło do Wojewódzkiego… » więcej 2023-02-01, godz. 09:20 Ostatni dzień, by wystąpić o dodatek elektryczny. Jego wysokość zależy od zużycia prądu 1 lutego to ostatni dzień na złożenie wniosku o dodatek elektryczny - przypomina Anna Radlak, dyrektor Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu. Co ważne, pieniądze… » więcej 2023-01-31, godz. 09:32 Będzie po czasie, Opolskie nie rezygnuje. Pytamy o powrót kolei do powiatu głubczyckiego Do końca stycznia samorząd województwa jako lider projektu miał podpisać z PKP umowę na dotację z programu Kolej+. To 450 milionów złotych na rewitalizację… » więcej 2023-01-30, godz. 18:00 Będzie remont małej elektrowni wodnej w Rogowie Opolskim Nowe serce, a właściwie dwa, otrzyma mała elektrownia wodna w Rogowie Opolskim. Zabytkowy, ale wciąż użytkowany obiekt, który powstał w XIX wieku przejdzie… » więcej 2023-01-30, godz. 17:30 Nie tylko po pożyczkę. Centrum Obsługi Przedsiębiorców w Opolu oficjalnie otwarte Ma nie tylko wspierać finansowo firmy, ale też pomagać im w przygotowywaniu rozwiązań biznesowych. Mowa o otwartym dziś (30.01) Centrum Obsługi Przedsiębiorców… » więcej 2023-01-30, godz. 14:15 Oleski szpital ma dalsze plany inwestycyjne, ale kluczowe będą dotacje Ambitne plany inwestycyjne na ten rok ma Zakład Opieki Zdrowotnej w Oleśnie. Chodzi o modernizację laboratorium oraz apteki szpitalnej z systemem dystrybucji… » więcej 2023-01-30, godz. 12:20 Większy deficyt i wydatki. Zarząd województwa opolskiego chce korekty budżetu na ten rok Zmianami w tegorocznym budżecie województwa opolskiego zajmą się radni wojewódzcy podczas jutrzejszej (31.01) sesji sejmiku. Marszałek proponuje wprowadzenie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »