Radio Opole » Gospodarka
2022-11-25, 11:54 Autor: Grzegorz Frankowski

Bursztynowe lody - takie specjały już niedługo będą dostępne w Baborowie

Mistrz lodów Tomasz Szypuła - [fot: Grzegorz Frankowski]
Mistrz lodów Tomasz Szypuła - [fot: Grzegorz Frankowski]
Bursztynowe lody już niebawem będzie można degustować w Baborowie. W ramach realizowanego przez gminę projektu "szlaku bursztynowego" w parku miejskim, nawiązującego do prawdziwego szlaku handlowego, który kiedyś prowadził z Włoch przez Bramę Morawską nad Bałtyk, specjalną recepturę przygotowuje miejscowy mistrz lodów Tomasz Szypuła.
- Moja lodziarnia mieści się blisko tego szlaku, dlatego postanowiliśmy specjalnie na tę okazję przygotować lody bursztynowe – mówi wytwórca lodów rzemieślniczych z Baborowa.

- Lody nie są jeszcze gotowe. Są w głowie. Produkty już zaczynam ściągać, bo jest to Belgia, są to Włochy, ale też pojawi się element lokalny. Zawsze staram się, żeby w moich lodach się coś działo. Żeby była struktura, żeby był smak, żeby była różna tekstura. Tak więc są w trakcie produkcji. Na razie w głowie, a za chwilę wejdą już na warsztat lodziarski.

Tomasz Szypuła znalazł już firmę z krajów Beneluksu, która produkuje czekoladę bursztynową. Ma to być jeden ze składników bazowych powstającej receptury.

- Jest też w tym całym spektrum smaków szafran i bursztyn, który wiadomo, że nie jest jadalny. Tak więc będę musiał coś odtworzyć, czyli karmel. Żeby nadać chrupkości i żeby w jakiś sposób był widoczny w lodach i żeby mógł sobie chrupać. Na razie tyle.

Jak smakują bursztynowe lody w Baborowie będzie można się przekonać prawdopodobnie na Walentynki.

Tomasz Szypuła jest znany w swojej branży. Przypomnijmy, że na finałach światowego festiwalu lodów Gelato Festival World Masters we Włoszech jego lody jogurtowe "Cud, miód i orzeszki" otrzymały wyróżnienie w kategorii "Najlepszy smak Europy".

Gospodarka

2023-02-02, godz. 16:00 Duże zainteresowanie nowymi mieszkaniami Przy ulicy Kramarskiej w Nysie powstaje 61 nowych mieszkań. Zainteresowanie inwestycją jest duże, a do Urzędu Miejskiego w Nysie wpływają pierwsze wnios… » więcej 2023-02-02, godz. 14:00 Potrzeby ogromne, możliwości ograniczone. Nabór na dokształcanie z rekordowym wynikiem Aż 303 wnioski na ponad 5 milionów 200 tys. złotych wpłynęły do Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu na dokształcanie pracowników czy pracodawców. Tymczasem… » więcej 2023-02-02, godz. 11:30 Dwa przetargi bez rozstrzygnięcia, plany trzeba było okroić. Dobrzeń Wielki szuka budowniczego stołówki Jest ponad 5 milionów do wydania, ale chętnych nie ma. Trzecie podejście do wyłonienia wykonawcy stołówki gminnej rozpoczyna Dobrzeń Wielki. » więcej 2023-02-01, godz. 20:15 Opolscy rolnicy zainteresowani dopłatami bezpośrednimi i ekoschematami, ale wątpliwości nie brakuje Ekoschematy, czyli dodatkowe zobowiązania na rzecz ochrony środowiska i klimatu będą szansą na zwiększenie poziomu dopłat bezpośrednich dla rolników… » więcej 2023-02-01, godz. 17:30 Wiadomo, która sieć marketów będzie w centrum handlowym Ozimska Park Coraz więcej wiadomo o najemcach centrum handlowego Ozimska Park w Opolu. Jednym z głównych najemców będzie niemiecka sieć hipermarketów Kaufland. » więcej 2023-02-01, godz. 15:00 Gmina Kietrz realizuje jedną z największych inwestycji w tym roku Gmina Kietrz stawia na odnawialne źródła energii. W zespole szkół przy ul. Kościuszki i Głowackiego w Kietrzu montowane są pompy ciepła i piece gazowe… » więcej 2023-02-01, godz. 13:00 Niemodlin po konsultacjach. To krok w stronę rewitalizacji Podobszarów zdegradowanych jest 10, ale tych przeznaczonych do pełnej rewitalizacji wyznaczono na razie dwa. Tak przedstawia się wynik konsultacji społecznych… » więcej 2023-02-01, godz. 11:00 Redukcja zatrudnienia w kędzierzyńskiej Petrochemii. Ma to związek z wojną w Ukrainie 89 osób do zwolnienia - zgłoszenie o planowanej redukcji zatrudnienia w kędzierzyńsko-kozielskiej spółce Petrochemia Blachownia dotarło do Wojewódzkiego… » więcej 2023-02-01, godz. 09:20 Ostatni dzień, by wystąpić o dodatek elektryczny. Jego wysokość zależy od zużycia prądu 1 lutego to ostatni dzień na złożenie wniosku o dodatek elektryczny - przypomina Anna Radlak, dyrektor Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu. Co ważne, pieniądze… » więcej 2023-01-31, godz. 09:32 Będzie po czasie, Opolskie nie rezygnuje. Pytamy o powrót kolei do powiatu głubczyckiego Do końca stycznia samorząd województwa jako lider projektu miał podpisać z PKP umowę na dotację z programu Kolej+. To 450 milionów złotych na rewitalizację… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »