Radio Opole » Gospodarka
2022-09-27, 20:30 Autor: Grzegorz Frankowski

''Nie możemy zmienić procesu technologicznego i doić krowy ręcznie''. Branża mleczarska również zmaga się z wysokimi cenami prądu

Narodowy Dzień Mlecznej Fermy - [fot: Grzegorz Frankowski]
Narodowy Dzień Mlecznej Fermy - [fot: Grzegorz Frankowski]
Drastyczny wzrost cen energii zmusza wszystkich do szukania oszczędności. Niestety nie wszyscy mogą to zrobić. Tak jest chociażby w branży mleczarskiej. Producenci mleka nie mogą pozwolić sobie na odłączenie prądu, który jest niezbędny przy hodowli krów.
- Nie możemy zmienić procesu technologicznego i doić krowy ręcznie – tłumaczy Krzysztof Tkacz, dyrektor finansowy w Top Farms w Głubczycach.

- Nie ma takiej możliwości. Dojenie krów pozostanie takim, jakie było. Koszt energii jest kosztem, który jest istotny, ale nie da się go w żaden sposób wyeliminować. To, co robimy, to oczywiście dbamy, żeby wszystkie urządzenia były możliwie oszczędne energetycznie, żeby wszystkie przekładniki prądowe były w odpowiednim stanie. Żeby nie tracić pieniędzy na rzeczy, które nie są związane fizycznie z samą produkcją. Cena energii niestety jest porażająca.

- W przypadku produkcji mleka cena energii ma oczywiście wpływ na rentowność produkcji, ale nie jest decydująca – dodaje Krzysztof Tkacz. - Energia elektryczna nie jest decydująca. Ma swój udział, ale to nie jest ten udział, który zdecyduje ostatecznie o rentowności produkcji.

Przypomnijmy, że Top Farms w Głubczycach jest jednym z największych producentów mleka w kraju. Posiada liczące blisko 1600 sztuk krów stado produkujące ponad 17,5 mln litrów mleka rocznie.
Krzysztof Tkacz
Krzysztof Tkacz

Gospodarka

2022-11-25, godz. 20:30 "Projekt otworzył oczy wielu uczniom". Pilotaż realizowany przez PUP w Oleśnie Pomoc absolwentom szkół ponadpodstawowych w stawianiu pierwszych kroków na rynku pracy. Taki był główny cel pilotażowego projektu 'Nowe spojrzenie - nowe… » więcej 2022-11-25, godz. 17:00 O szkolnictwie zawodowym w Kluczborku, czyli realizacja projektów dotowanych przez UE 300 uczniów powiatu kluczborskiego skorzystało ze staży zawodowych w ramach projektu 'Opolskie Szkolnictwo Zawodowe dla Rynku Pracy'. W Kluczborku podsumowano… » więcej 2022-11-25, godz. 11:54 Bursztynowe lody - takie specjały już niedługo będą dostępne w Baborowie Bursztynowe lody już niebawem będzie można degustować w Baborowie. W ramach realizowanego przez gminę projektu 'szlaku bursztynowego' w parku miejskim, nawiązującego… » więcej 2022-11-25, godz. 10:07 Korfantów z umową na tańszy węgiel. Dystrybucja prawdopodobnie w przyszłym tygodniu Polska Grupa Górnicza dostarczy węgiel mieszkańcom gminy Korfantów. Zainteresowanie surowcem w tej gminie jest bardzo duże. Do dziś (25.11) mieszkańcy zgłosili… » więcej 2022-11-25, godz. 09:00 "Trzy Rubiny – Trzy Gminy". Finał Gali Aktywności w Kietrzu Kilkadziesiąt zgłoszeń napłynęło do pierwszej edycji konkursu 'Trzy Rubiny - Trzy Gminy' na najaktywniejsze osoby oraz przedsiębiorców z Baborowa, Branic… » więcej 2022-11-25, godz. 08:00 W Namysłowie czekają na tani opał. Składy nie mają jeszcze umów ze spółkami węglowymi W Namysłowie nie ma zbyt dużego zainteresowania zakupem węgla na preferencyjnych warunkach. Tamtejsze składy nie posiadają jeszcze opału, który trafi do… » więcej 2022-11-24, godz. 18:02 Połączenie sportu i biznesu. I Opolski Wieczór Przedsiębiorczości Zarządzanie kryzysowe, wsparcie dla biznesu i bezpieczeństwo energetyczne. To trzy panele tematyczne pierwszej edycji Opolskiego Wieczoru Przedsiębiorczości… » więcej 2022-11-24, godz. 18:00 W gminie Kietrz będzie można kupić węgiel po preferencyjnych cenach Gmina Kietrz rozpoczęła przyjmowanie wniosków na zakup węgla po preferencyjnych cenach dla gospodarstw domowych. Wnioski mogą składać wyłącznie osoby… » więcej 2022-11-24, godz. 16:30 ZUS informuje. Pieniądze z OFE podlegają dziedziczeniu Pieniądze z OFE, również te które znajdują się na kontach w ZUS-ie, podlegają dziedziczeniu. Wypłata nie jest przekazywana z urzędu i jest możliwa jedynie… » więcej 2022-11-24, godz. 13:15 Rośnie bezrobocie w powiecie namysłowskim W powiecie namysłowskim rośnie bezrobocie. Na koniec września bez pracy pozostawało tam 9,3 procent mieszkańców. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »