Radio Opole » Gospodarka
2022-09-02, 21:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Młodzi Demokraci z Opolszczyzny obawiają się skutków inflacji, wzrostu cen żywności i zbliżającego się sezonu grzewczego

Młodzi demokraci [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Młodzi demokraci [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Podczas konferencji prasowej przed Narodowym Bankiem Polskim w Opolu młodzi politycy przekonywali, że dwukrotny wzrost inflacji w ciągu pół roku to efekt zaniedbań prezesa NBP Adama Glapińskiego.
- Jeszcze w lutym inflacja wynosiła 8,5%, w sierpniu 16,1% - mówi Maksymilian Polis, nowy przewodniczący Młodych Demokratów w w regionie opolskim. - Nie dość, że polskie rodziny muszą wiązać koniec z końcem, bo coraz bardziej słyszy się o braku dochodów i problemach polskich rodzin, to mamy przed sobą sezon grzewczy, który będzie wymagał jeszcze większych dochodów dla polskich rodzin. Przy dzisiejszych cenach węgla i surowców będzie to bardzo ciężkie, aby przeżyć w przyszłym sezonie grzewczym. To również studenci, którzy za miesiąc wracają do ośrodków akademickich i będą musieli martwić się o to, jak się utrzymać.

Zdaniem Kacpra Jungowskiego z Młodych Demokratów w regionie opolskim ceny żywności w okresie rocznym są przerażające. - W przypadku cen za pieczywo i produkty zbożowe to wzrost o 19%, mięsa - 17,2% ceny mleka, sera i jaj wzrosły o 20%, natomiast oleje i tłuszcze to 37,5% wzrostu. Absolutnym rekordzistą jest cukier, którego cena wzrosła o 47,6%.

- Inflacja prawdopodobnie znów nam urośnie i ten poziom 20% nie jest już wcale tak bardzo nierealny. To jest niestety smutna rzeczywistość, która może nas czekać w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Dlatego apelujemy o rozsądek, wszyscy musimy zacisnąć pasa - dodaje Przemysław Pospieszyński z Platformy Obywatelskiej.

Tymczasem rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że poziom inflacji jest dla Rady Ministrów "dużym wyzwaniem", ale rząd będzie robił wszystko, by inflację obniżać. Jak dodał, dzięki działaniom rządu inflacja nie jest tak wysoka, jak mogłaby być i jak jest w innych krajach. "Możemy przytoczyć przykłady dotyczące inflacji za lipiec, bo te dane są dostępne, mierzalne. Inflacja za lipiec na Litwie, Łotwie, Estonii, w Czechach czy Bułgarii była wyższa niż w Polsce.

Piotr Müller przypomniał, że rząd podejmuje działania, by obniżyć ceny, "w ramach tych możliwości budżetowych, na które państwo stać", ponadto podejmuje działania na poziomie europejskim.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że rząd wspiera przedsiębiorców w walce z inflacją. Przypomniał przy tym o wprowadzonych programach takich, jak tarcze finansowe dla przedsiębiorców i obniżenie podatku VAT na energię elektryczną.
Maksymilian Polis
Kacper Jungowski, Przemysław Pospieszyński

Gospodarka

2024-02-23, godz. 17:00 Będzie remont, ale części. Jest umowa na przebudowę wiaduktu na Piłsudskiego w Nysie Rozpoczyna się częściowy remont wiaduktu przy ulicy Piłsudskiego w Nysie. Po podpisaniu umowy, wartej niemal 11 milionów złotych, wykonawca, firma Strabag… » więcej 2024-02-23, godz. 08:01 W co inwestować, jak obniżyć rachunki. Cenne rady dla przedsiębiorców Energia z wielu perspektyw była tematem konferencji w Parku Naukowo-Technologicznym w Opolu. Uczestnicy, głównie przedsiębiorcy, szukali odpowiedzi między… » więcej 2024-02-22, godz. 08:00 Spółka SIM Opolskie Południe wybuduje nowy blok w Głogówku Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Opolskie Południe, do której należy Głogówek, wybuduje w tym mieście wielorodzinny budynek mieszkalny. Gmina pozyskała… » więcej 2024-02-21, godz. 20:00 Most w Suchej do przebudowy. Będzie szerzej i bezpieczniej Wąski most na ul. Kościelnej w Suchej (gmina Strzelce Opolskie) niebawem zostanie przebudowany. Obiekt znajduje się w pobliżu DK 94 i codziennie przechodzą… » więcej 2024-02-21, godz. 11:35 Znamy wyniki przetargu na rozbudowę dróg w opolskich Wrzoskach Trzy przetargi na rozbudowę dróg w Opolu Wrzoskach rozstrzygnął Miejski Zarząd Dróg. Chodzi o rozwój terenów inwestycyjnych, na łączną kwotę prawie… » więcej 2024-02-20, godz. 12:34 Kluczbork: trzy ulice w ścisłym centrum miasta do remontu Będzie nowa nawierzchnia, chodniki oraz oznakowanie. Rozpoczął się remont ul. Mickiewicza, Ściegiennego i Sybiraków w ścisłym centrum Kluczborka. » więcej 2024-02-18, godz. 11:51 Plany na termomodernizację budynków w Brzegu. Miasto będzie starać się o dofinansowanie Czy kolejne budynki użyteczności publicznej w Brzegu będą poddane termomodernizacji? Plany są, a miasto liczy w tym temacie na dofinansowanie z pieniędzy… » więcej 2024-02-15, godz. 18:45 Inwestycje drogowe w Brzegu. Część jest już rozpoczęta, kolejne są w planach Trwa remont ulicy Bohaterów Monte Cassino w Brzegu. W tym roku ruszy też przebudowa ulicy Poprzecznej. To nie koniec inwestycji w infrastrukturę drogową w… » więcej 2024-02-15, godz. 16:00 Mieszkania komunalne w Strzelcach Opolskich przejdą remont. Gmina dostała dofinansowanie Blisko 600 tys. zł przeznaczy gmina Strzelce Opolskie na remonty mieszkań komunalnych. Samorząd otrzymał dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego, które… » więcej 2024-02-15, godz. 15:20 "Powoli budzimy się z zimowego snu inwestycyjnego". Remonty w szkołach gminy Branice Gmina Branice rozpoczyna kolejne prace remontowe w swoich placówkach oświatowych. W szkole podstawowej w Branicach zaplanowano wymianę sieci centralnego ogrzewania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »