Radio Opole » Gospodarka
2022-09-02, 21:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Młodzi Demokraci z Opolszczyzny obawiają się skutków inflacji, wzrostu cen żywności i zbliżającego się sezonu grzewczego

Młodzi demokraci [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Młodzi demokraci [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Podczas konferencji prasowej przed Narodowym Bankiem Polskim w Opolu młodzi politycy przekonywali, że dwukrotny wzrost inflacji w ciągu pół roku to efekt zaniedbań prezesa NBP Adama Glapińskiego.
- Jeszcze w lutym inflacja wynosiła 8,5%, w sierpniu 16,1% - mówi Maksymilian Polis, nowy przewodniczący Młodych Demokratów w w regionie opolskim. - Nie dość, że polskie rodziny muszą wiązać koniec z końcem, bo coraz bardziej słyszy się o braku dochodów i problemach polskich rodzin, to mamy przed sobą sezon grzewczy, który będzie wymagał jeszcze większych dochodów dla polskich rodzin. Przy dzisiejszych cenach węgla i surowców będzie to bardzo ciężkie, aby przeżyć w przyszłym sezonie grzewczym. To również studenci, którzy za miesiąc wracają do ośrodków akademickich i będą musieli martwić się o to, jak się utrzymać.

Zdaniem Kacpra Jungowskiego z Młodych Demokratów w regionie opolskim ceny żywności w okresie rocznym są przerażające. - W przypadku cen za pieczywo i produkty zbożowe to wzrost o 19%, mięsa - 17,2% ceny mleka, sera i jaj wzrosły o 20%, natomiast oleje i tłuszcze to 37,5% wzrostu. Absolutnym rekordzistą jest cukier, którego cena wzrosła o 47,6%.

- Inflacja prawdopodobnie znów nam urośnie i ten poziom 20% nie jest już wcale tak bardzo nierealny. To jest niestety smutna rzeczywistość, która może nas czekać w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Dlatego apelujemy o rozsądek, wszyscy musimy zacisnąć pasa - dodaje Przemysław Pospieszyński z Platformy Obywatelskiej.

Tymczasem rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że poziom inflacji jest dla Rady Ministrów "dużym wyzwaniem", ale rząd będzie robił wszystko, by inflację obniżać. Jak dodał, dzięki działaniom rządu inflacja nie jest tak wysoka, jak mogłaby być i jak jest w innych krajach. "Możemy przytoczyć przykłady dotyczące inflacji za lipiec, bo te dane są dostępne, mierzalne. Inflacja za lipiec na Litwie, Łotwie, Estonii, w Czechach czy Bułgarii była wyższa niż w Polsce.

Piotr Müller przypomniał, że rząd podejmuje działania, by obniżyć ceny, "w ramach tych możliwości budżetowych, na które państwo stać", ponadto podejmuje działania na poziomie europejskim.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że rząd wspiera przedsiębiorców w walce z inflacją. Przypomniał przy tym o wprowadzonych programach takich, jak tarcze finansowe dla przedsiębiorców i obniżenie podatku VAT na energię elektryczną.
Maksymilian Polis
Kacper Jungowski, Przemysław Pospieszyński

Gospodarka

2022-11-25, godz. 20:30 "Projekt otworzył oczy wielu uczniom". Pilotaż realizowany przez PUP w Oleśnie Pomoc absolwentom szkół ponadpodstawowych w stawianiu pierwszych kroków na rynku pracy. Taki był główny cel pilotażowego projektu 'Nowe spojrzenie - nowe… » więcej 2022-11-25, godz. 17:00 O szkolnictwie zawodowym w Kluczborku, czyli realizacja projektów dotowanych przez UE 300 uczniów powiatu kluczborskiego skorzystało ze staży zawodowych w ramach projektu 'Opolskie Szkolnictwo Zawodowe dla Rynku Pracy'. W Kluczborku podsumowano… » więcej 2022-11-25, godz. 11:54 Bursztynowe lody - takie specjały już niedługo będą dostępne w Baborowie Bursztynowe lody już niebawem będzie można degustować w Baborowie. W ramach realizowanego przez gminę projektu 'szlaku bursztynowego' w parku miejskim, nawiązującego… » więcej 2022-11-25, godz. 10:07 Korfantów z umową na tańszy węgiel. Dystrybucja prawdopodobnie w przyszłym tygodniu Polska Grupa Górnicza dostarczy węgiel mieszkańcom gminy Korfantów. Zainteresowanie surowcem w tej gminie jest bardzo duże. Do dziś (25.11) mieszkańcy zgłosili… » więcej 2022-11-25, godz. 09:00 "Trzy Rubiny – Trzy Gminy". Finał Gali Aktywności w Kietrzu Kilkadziesiąt zgłoszeń napłynęło do pierwszej edycji konkursu 'Trzy Rubiny - Trzy Gminy' na najaktywniejsze osoby oraz przedsiębiorców z Baborowa, Branic… » więcej 2022-11-25, godz. 08:00 W Namysłowie czekają na tani opał. Składy nie mają jeszcze umów ze spółkami węglowymi W Namysłowie nie ma zbyt dużego zainteresowania zakupem węgla na preferencyjnych warunkach. Tamtejsze składy nie posiadają jeszcze opału, który trafi do… » więcej 2022-11-24, godz. 18:02 Połączenie sportu i biznesu. I Opolski Wieczór Przedsiębiorczości Zarządzanie kryzysowe, wsparcie dla biznesu i bezpieczeństwo energetyczne. To trzy panele tematyczne pierwszej edycji Opolskiego Wieczoru Przedsiębiorczości… » więcej 2022-11-24, godz. 18:00 W gminie Kietrz będzie można kupić węgiel po preferencyjnych cenach Gmina Kietrz rozpoczęła przyjmowanie wniosków na zakup węgla po preferencyjnych cenach dla gospodarstw domowych. Wnioski mogą składać wyłącznie osoby… » więcej 2022-11-24, godz. 16:30 ZUS informuje. Pieniądze z OFE podlegają dziedziczeniu Pieniądze z OFE, również te które znajdują się na kontach w ZUS-ie, podlegają dziedziczeniu. Wypłata nie jest przekazywana z urzędu i jest możliwa jedynie… » więcej 2022-11-24, godz. 13:15 Rośnie bezrobocie w powiecie namysłowskim W powiecie namysłowskim rośnie bezrobocie. Na koniec września bez pracy pozostawało tam 9,3 procent mieszkańców. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »