Radio Opole » Gospodarka
2022-08-11, 17:08 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Podzielono pieniądze na projekty ekologiczne w ramach inicjatywy "Mamy rady na odpady"

Podpisanie umów na realizację projektów [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Podpisanie umów na realizację projektów [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Podpisanie umów na realizację projektów [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Podpisanie umów na realizację projektów [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Podpisanie umów na realizację projektów [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Podpisanie umów na realizację projektów [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
19 organizacji społecznych z regionu będzie edukować i szkolić na temat racjonalnego wykorzystania odpadów czy prawidłowej segregacji śmieci. Urząd marszałkowski rozstrzygnął konkurs na realizację działań edukacyjnych w ramach unijnego programu "Mamy rady na odpady". Na organizację warsztatów, pikników czy szkoleń rozdzielono 720 tysięcy złotych.
- To kampania związana z edukacją i poprawą samoświadomości o tym, że codziennie produkujemy śmieci - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - Dlatego tym, że do takich programów zapraszamy wielu partnerów, chcemy budować świadomość wśród dzieci i dorosłych. Dzisiaj przekazujemy umowy dla organizacji pozarządowych, które będą realizowały 74 takie przedsięwzięcia edukacyjne w województwie. Również mamy w tym projekcie wycieczki do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

- Otrzymaliśmy 10 tysięcy złotych na cykl warsztatów i imprez dla dzieci szkolnych - mówi Elżbieta Pisula-Bieniecka ze Stowarzyszenia Akces w Ozimku. - Taką najciekawszą chyba rzeczą będzie pierwszy międzyszkolny ekofestiwal. Chcemy dzięki tym działaniom rozbudzić świadomość dzieci wobec tego, co nas w przyszłości czeka.

Z kolei fundacja GEKO otrzymała grant w wysokości 80 tysięcy złotych. - Zostanie on przekazany dla ośmiu gmin w większości zrzeszonych w Związku Międzygminnym "Czysty Region" - dodaje Bartosz Berezowski z fundacji GEKO. - To południowo-wschodnia część naszego województwa. Przede wszystkim stawiamy na to, żeby poszerzać świadomość dotyczącą całego systemu gospodarki odpadami ze szczególnym uwzględnieniem PSZOK-ów. W ostatnich latach w naszym województwie bardzo zwiększyła się liczba wybudowanych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, co zdecydowanie poprawia możliwości mieszkańców, żeby odpowiedzialnie postępować z poszczególnymi odpadami, które niestety cały czas produkujemy.

Projekt będzie realizowany do marca 2023 roku.
Andrzej Buła
Elżbieta Pisula-Bieniecka
Bartosz Berezowski

Gospodarka

2022-10-07, godz. 07:00 GDDKiA przygotowana do zimowego utrzymania autostrady i dróg krajowych. "Chcemy być gotowi już w październiku" Pełną gotowość do sezonu zimowego deklaruje kierownictwo opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. » więcej 2022-10-06, godz. 15:13 Kolejne opolskie gminy otrzymały pieniądze na budowę dróg dojazdowych do pól 805 tysięcy złotych - tyle otrzymały cztery opolskie gminy na budowę lub przebudowę dróg rolnych. Wśród beneficjentów są gminy: Pokój, Dobrzeń Wielki… » więcej 2022-10-06, godz. 10:00 W dawnej Komendzie Joanitów będzie Dom Pracy Twórczej. Jest wykonawca inwestycji w gminie Głubczyce Gmina Głubczyce rozpoczyna przebudowę dawnej Komendy Joanitów w Grobnikach. Dopiero drugi przetarg wyłonił firmę, która będzie realizować to zadanie… » więcej 2022-10-06, godz. 07:10 Kwiaty, znicze i wkłady już są drogie, a będą jeszcze droższe Za niecały miesiąc Wszystkich Świętych. W wielu sklepach już widać palety wypełnione zniczami. Warto przygotować się na cenowy zawrót głowy, w niektórych… » więcej 2022-10-05, godz. 17:41 Czy opolskie innowacjami stoi? Kędzierzyński ZAK w 3 lata na wykorzystaniu wynalazków zarobił 600 milionów złoty… W Zakrzowie ruszyła I Regionalna Konferencja Innowacje - Innowacyjność 2022. Organizatorem wydarzenia jest Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki we współpracy… » więcej 2022-10-05, godz. 13:17 Żeby nie przegapić terminu. ZUS przypomina o wyprawce szkolnej Chodzi o świadczenie 300 plus w ramach programu 'Dobry Start'. ZUS przypomina, że wnioski przyjmowane będą do 30 listopada. » więcej 2022-10-05, godz. 12:39 Pat na budowie polderu Żelazna. Wody Polskie zrywają umowę z wykonawcą zadania Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie informuje, że dziś (5.10) doszło do zerwania umowy z firmą budującą Polder Żelazna w Opolu. Przyczyny zakończenia… » więcej 2022-10-05, godz. 10:30 Przedsiębiorcy nie mają wątpliwości co do sytuacji na rynku w przyszłym roku. Jest jednak branża odporna na kryz… Jak długo przedsiębiorcy będą zmagać się z kryzysem? Między innymi to pytanie wybrzmiało podczas konferencji, pt. 'Kompas gospodarczy w sercu Opolszczyzny'… » więcej 2022-10-05, godz. 08:45 SIM w Krapkowicach pisze o kredyt w BGK - na budowę bloku. "Zainteresowanie jest duże" Wniosek o 4,4 miliona złotych do Banku Gospodarstwa Krajowego złożyli przedstawiciele Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej w Krapkowicach. Dokumenty wysłano… » więcej 2022-10-04, godz. 17:54 Przedsiębiorcy szukają sposobu na złagodzenie skutków kryzysu. Spotkali się w Mosznej podczas "Kompasu gospodarcz… Jak lepiej przygotować się na 2023 rok - to było myślą przewodnią uczestników konferencji 'Kompas gospodarczy w sercu Opolszczyzny', którą zorganizowano… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »