Radio Opole » Gospodarka
2022-07-07, 07:28 Autor: Mariusz Chałupnik

Wakacje rozkręcają się na dobre, a wraz z nimi rynek prac sezonowych. Dominują cudzoziemcy, głównie z Ukrainy

Zdjęcie ilustracyjne[fot. pixabay.com]
Zdjęcie ilustracyjne[fot. pixabay.com]
Budownictwo i gastronomia. Te dwie branże - podobnie jak w latach ubiegłych - mają najwięcej do zaoferowania, jeżeli chodzi o prace sezonowe. Pośredniaki w regionie cały czas mają prace na lato. Takich ofert jest blisko pół tysiąca.
- W dużej mierze te prace wykonywane są przez cudzoziemców, w szczególności obywateli Ukrainy - mówi Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. - Większość prac, których nie chcą podejmować Polacy, to są zastępowani przez cudzoziemców. Około 28 tysięcy obywateli Ukrainy jest obecnie na terenie naszego województwa. Oni przyjechali w związku z wojną. Należy zwrócić uwagę na to, że połowę stanowią kobiety, a drugą połowę dzieci i młodzież. Bardzo mało jest mężczyzn w wieku produkcyjnym.

Zatrudnienie obcokrajowcom łatwiej podąć ze względu na coraz bardziej sprzyjające prawo. Nadal jednak dochodzi do sytuacji, kiedy to prawo jest łamane.

- Nie dotyczy to jedynie obywateli innych państw - zaznacza Dawid Rusak z opolskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy. - Największym zagrożeniem są nielegalni pracodawcy, którzy oferują pracę w nielegalny sposób, czyli bez umowy. Oprócz kwestii prawnych ważnym aspektem jest też zapewnienie pracownikom sezonowym bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

W ubiegłym roku inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy przeprowadzili w okresie wakacji ponad 80 kontroli. Efekt - to ponad 20 mandatów.
Renata Cygan
Dawid Rusak

Gospodarka

2022-10-02, godz. 17:00 Gmina i powiat głubczycki również szukają oszczędności.'' Na oświetleniu ulicznym oszczędzamy już dwa lata'' Wysokie rachunki za energię elektryczną zmuszają samorządy do szukania oszczędności. W Głubczycach przejście na tryb energooszczędny rozpoczęto od czasowego… » więcej 2022-10-02, godz. 13:10 Kędzierzyn-Koźle ogłosił kolejny przetarg na remont mostu w Blachowni. ''Dotychczasowe oferty przekraczają nasze … Nadal nie ma chętnych na remont mostu w Blachowni. Gmina Kędzierzyn-Koźle, która na początku bieżącego roku została prawnym właścicielem obiektu, ogłosiła… » więcej 2022-10-01, godz. 13:30 Ważna ulica w Kluczborku zmieniła się nie do poznania. Remont trwał przez kilka miesięcy Zupełnie zmienił się komfort jazdy ulicą Drzymały w Kluczborku. Zakończyła się gruntowna przebudowa około 600-metrowego odcinka, którą prowadzono od… » więcej 2022-10-01, godz. 10:15 Przebudowa stadionu miejskiego w Strzelcach Opolskich może się nie udać. Koszty przebudowy przewyższają budżet g… Chęci są, ale brakuje pieniędzy. Nadal nie wiadomo, czy stadion miejski w Strzelcach Opolskich zostanie przebudowy. Choć gmina pozyskała na ten cel 4,5 miliona… » więcej 2022-09-30, godz. 18:00 Prawie 8,5 miliona złotych gmina Olesno prześle mieszkańcom jako dodatek węglowy 2700 wniosków o wypłatę dodatku węglowego wpłynęło do Ośrodka Pomocy Społecznej w Oleśnie. Rozdysponowano 1,6 miliona złotych, a zatem pieniądze trafiły… » więcej 2022-09-30, godz. 12:00 Jak oszczędzać energię, żeby nie przekroczyć limitu 2 tysięcy kWh rocznie? Sejm przegłosował ustawę w sprawie zamrożenia cen prądu w przyszłym roku. Ceny pozostaną na poziomie tych z 2022 roku do limitu zużycia 2 tysięcy kilowatogodzin… » więcej 2022-09-30, godz. 07:56 Rolnicy z Bukowa nagrodzeni Gospodarstwo Renaty i Wiesława Kowalczyków w Bukowie pod Namysłowem zajęło 3. miejsce w XIX edycji ogólnopolskiego konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Roln… » więcej 2022-09-29, godz. 14:45 Rozbudowa tłoczni gazu w Kędzierzynie-Koźlu. Jest decyzja wojewody opolskiego Wojewoda opolski wydał dzisiaj (29.09) decyzję dotyczącą rozbudowy tłoczni gazu w Kędzierzynie-Koźlu w ramach inwestycji „Budowa gazociągu Kędzierzyn-Koźle… » więcej 2022-09-29, godz. 13:10 Niejednogłośnie, ale Rada Miasta Opola pozytywnie oceniła wykonanie budżetu za pierwsze półrocze Rada Miasta Opola pozytywnie oceniła wykonanie budżetu miasta w pierwszym półroczu 2022 roku i poparła to uchwałą podczas dzisiejszej (29.09) sesji. » więcej 2022-09-29, godz. 09:05 Bez ofert w trzecim przetargu na dostawy prądu dla gminy Kluczbork. "Możemy rozpocząć negocjacje z wolnej ręki" Nadal nie wiadomo, kto i za jakie pieniądze będzie dostarczać prąd gminie Kluczbork w przyszłym roku. Teraz magistrat płaci za energię elektryczną niemal… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »