Radio Opole » Gospodarka
2022-06-30, 14:15 Autor: Grzegorz Frankowski

Były dworzec kolejowy w Głubczycach ma szansę na ''nowe'' życie. Budynek zamierza remontować samorząd

Były dworzec kolejowy w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Były dworzec kolejowy w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Były dworzec kolejowy w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Były dworzec kolejowy w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Niszczejący od wielu lat zabytkowy dworzec kolejowy w Głubczycach ponownie jest własnością gminy. Żeby zapobiec całkowitej dewastacji, samorząd odkupił budynek od prywatnego właściciela za 247 tys. złotych. Dworzec był kiedyś architektoniczną perełką regionu. Zbudowany w II poł. XIX wieku miał kształt lokomotywy i posiadał 20-metrową wieżę widokową. Teraz będzie miał szansę odzyskać dawny blask.
Poprzednie władze Głubczyc sprzedały dworzec w 2013 roku prywatnej firmie za 118 tys. złotych, która na terenie obiektu zamierzała prowadzić działalność handlowo-usługową. Z planów tych jednak nic nie wyszło, a dworzec jeszcze kilka razy zmieniał właściciela i w międzyczasie popadał w coraz większa ruinę.

- To był już ostatni moment, żeby uratować ten budynek – mówi Adam Krupa, burmistrz Głubczyc. - Nic się tutaj na tym dworcu nie działo. Właściciele tylko nas zbywali. Opowiadali bajki. Nie było wyjścia. Musieliśmy to przejąć.

Na terenie byłego dworca rozpoczęły się już prace zabezpieczające przed dalszym niszczeniem. Porządkowany będzie również teren wokół obiektu.

- Teraz będzie trzeba bardzo delikatnie i już to robimy wyczyścić obiekt z gruzu. Musimy się zastanowić, w jaki sposób go zabezpieczyć, bo przecież wiadomo, że my od razu nie ruszymy z pracami z kopyta. Chociażby sprawy dokumentacyjne nas trzymają. Nie mówiąc już o tym, że trzeba będzie się rozglądać za środkami. Będą potrzebne potężne pieniądze. Dzisiaj nie jestem w stanie oszacować, ale wydaje mi, że może nie starczyć nawet 20 mln złotych na to, żeby ten obiekt przywrócić do funkcjonalności i żeby służył mieszkańcom.

Mieszkańcy Głubczyc, którzy pamiętają czasy prosperity dworca mają nadzieję, że temu miejscu zostanie przywrócony dawny blask.

- To był bardzo fajny dworzec. Tam była biblioteka i poczekalnia, była przechowalnia bagażów, dwie kasy biletowe, kiosk ruchu. To była trochę taka atrakcja. Film był tutaj kręcony. Coś tu było, coś się działo. - W środku w tym pomieszczeniu, gdzie zostały tylko zgliszcza, był fryzjer. Pamiętam, jak na studniówkę czesałam się właśnie u tego fryzjera. Wspaniałe czasy. - Był ruch, było życie. Z chwilą, kiedy przestały pociągi kursować stało się to, co się stało. Budynek niszczeje. No i widzimy, że jest ruina po prostu. - Liczę na to, że coś z tego dworca będzie. Wierzę, że obecne władze coś z tym zrobią.

Po kapitalnym remoncie, pod nadzorem konserwatorskim, gmina planuje zaadaptować były dworzec na dom dziennego pobytu i mieszkania chronione.
Adam Krupa
Adam Krupa
Mieszkańcy Głubczyc

Gospodarka

2022-08-19, godz. 11:50 Powiatowy Urząd Pracy w Głubczycach ma pieniądze na staże dla bezrobotnych Powiatowy Urząd Pracy w Głubczycach prowadzi kolejny nabór wniosków na organizację staży dla osób do 30. roku życia, pozostających bez pracy. Wnioski… » więcej 2022-08-18, godz. 14:01 Opole: od jesieni dowody osobiste, akty stanu cywilnego, pomoc socjalną czy sprawy drogowe załatwimy w nowej siedzibie… Jesienią większość spraw opolanie załatwią w nowym Centrum Usług Publicznych. W przeszklonych biurowcach przy ulicy Pileckiego w Opolu będzie mieścił… » więcej 2022-08-18, godz. 09:38 Przebieg obwodnicy Zawady tematem sesji w Łubnianach. W dyskusji o branych pod uwagę wariantach wezmą też udział … - Liczę na zrozumienie i na to, że uda się emocje trochę ostudzić, a sam proces planowania trasy jest przejrzysty - powiedział w 'Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2022-08-17, godz. 19:00 Mieszkańcy Kluczborka doczekali się budowy dwóch ulic na rozwijającym się osiedlu. To inwestycja warta 3,5 miliona… Ponad 3,5 miliona złotych kosztowała zakończona niedawno budowa ulic Kantora i Podkowińskiego w Kluczborku. » więcej 2022-08-17, godz. 17:20 Głubczyce będą budować tor rowerowy. Obiekt ma być gotowy jeszcze w tym roku Budowa toru rowerowego typu pumptrack - to kolejna inwestycja, jaką w tym roku zamierza zrealizować gmina Głubczyce. Samorząd właśnie wyłonił wykonawcę… » więcej 2022-08-17, godz. 12:58 Gabinety lekarskie, sale do rehabilitacji. W Luboszycach w gminie Łubinany powstanie nowy ośrodek zdrowia Poprzedni nie nadaje się do użytku, powstanie więc zupełnie nowy. Gmina Łubniany wybuduje obiekt pod Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Ośrodek… » więcej 2022-08-17, godz. 10:56 ZUS ostrzega przed oszustami oferującymi pomoc przy 14. emeryturze ZUS przestrzega przed oszustami, którzy podają się za pracowników zakładu i proponują załatwienie formalności związanych z 14. emeryturą. - O czternastkę… » więcej 2022-08-16, godz. 17:03 Wodór to kolejna propozycja dealerów Samochody napędzane wodorem mają w przyszłości zastąpić na drogach diesle i pojazdy z silnikami benzynowymi, rzucają także wyzwanie pojazdom elektrycznym… » więcej 2022-08-14, godz. 09:26 Gmina Jemielnica z największym dofinansowaniem do przebudowy dróg rolnych Włodarze sześciu opolskich gmin podpisali w urzędzie marszałkowskim umowy na dotacje do przebudowy dróg dojazdowych do pól. Samorządy pozyskały na ten… » więcej 2022-08-13, godz. 14:22 "Elektryki" w ogniu, czyli co zrobić na wypadek pożaru? Opolscy strażacy szkolą się w tym zakresie Jak gasić pożary samochodów elektrycznych? Szkolenia dla strażaków z tego zakresu prowadzone są w salonach samochodowych w Opolu. Jeszcze kilka lat temu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »