Radio Opole » Gospodarka
2022-06-23, 21:00 Autor: Maja Laksy

Doradzą, jakie ekologiczne źródło ciepła zainstalować w domu. Gminni koordynatorzy ochrony powietrza ukończyli studia podyplomowe

Absolwenci studiów związanych z ochroną powietrza na Politechnice Opolskiej [fot.Maja Laksy]
Absolwenci studiów związanych z ochroną powietrza na Politechnice Opolskiej [fot.Maja Laksy]
Absolwenci studiów związanych z ochroną powietrza na Politechnice Opolskiej [fot.Maja Laksy]
Absolwenci studiów związanych z ochroną powietrza na Politechnice Opolskiej [fot.Maja Laksy]
Przez dwa semestry dokształcali się w zakresie systemów grzewczych, termodynamiki i prawodawstwa. Mowa o 90 gminnych koordynatorach ochrony powietrza, którzy ukończyli studia podyplomowe na Politechnice Opolskiej. Teraz absolwenci kierunku będą odpowiedzialni m.in. za wsparcie mieszkańców przy wymianie źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne.
- W ciągu roku gminni koordynatorzy otrzymali bardzo dużą porcję wiedzy związanej m.in.
z niskoemisyjnymi technikami spalania - mówi dr. inż. Grzegorz Borsuk z Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej, który koordynował projekt.

- Nauczyli się m.in tego, w jaki sposób przeprowadzać audyt energetyczny budynku mieszkalnego, jak pisać wnioski projektowe, a także ja prowadzić negocjacje związane z psychologią potrzeb w nawiązaniu do rozmów z mieszkańcami gmin.

Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej, podkreśla, że na rynku pracy jest widoczne duże zapotrzebowanie na pracowników wyspecjalizowanych w zakresie ochrony powietrza i ekologicznych źródeł energii.

- Wiemy, co się dzieje przede wszystkim z gazem, ale nie tylko. Przed nami bardzo ważne decyzje do podejmowania odnośnie tego, jak mamy ogrzewać, ale też jak nasz przemysł ma funkcjonować w ograniczonej ilości gazu, który jest dostarczany do przemysłu. Są to bez zwątpienia duże wyzwania.

- Sam program studiów wiele nam pokazał pod względem wyboru źródeł ciepła, ale nie tylko - mówi Lucyna Rak, gminny koordynator ds. czystego powietrza w gminie Głubczyce i absolwentka Politechniki Opolskiej.

- Kolejną wartością jest to, że my na tych studiach poznaliśmy wiele osób. Poznaliśmy również ludzi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i zbudowaliśmy z nimi pewnego rodzaju relację. Wiemy, że zawsze możemy do nich zadzwonić i zapytać o dofinansowanie, o radę. Dla mnie to jest bardzo cenne, bo przystępując do tej pracy nie miałam takiej wiedzy, a teraz jestem w stanie doradzić każdemu, kto do mnie przyjdzie.

Studia podyplomowe zostały w całości sfinansowane z programu LIFE, który jest wspólną inicjatywą Politechniki Opolskiej i Urzędu Marszałkowskiego. Do uczestnictwa zgłosiły się 42 gminy z województwa opolskiego.

Dodajmy, że obrony wszystkich osób, które ukończyły studia podyplomowe w zakresie ochrony powietrza zaplanowano na nadchodzący tydzień.
Grzegorz Borsuk
Marcin Lorenc
Lucyna Rak

Gospodarka

2022-06-26, godz. 14:00 Opolski Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o zasadach urlopu ojcowskiego Ponad 1400 zasiłków macierzyńskich z tytułu urlopu ojcowskiego wypłacił opolski Zakład Ubezpieczeń Społecznych od początku roku do końca kwietnia. » więcej 2022-06-25, godz. 14:30 15 milionów złotych na powiatowe inwestycje. Nyskie starostwo stawia na modernizacje 15 milionów złotych. Tyle pieniędzy otrzymały władze powiatu nyskiego w ramach drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych 'Polski Ład'. Starostwo… » więcej 2022-06-25, godz. 10:00 Mieszkańcy Gałązczyc będą mieli kanalizację. Jej budowa ma się rozpocząć w tym roku, a zakończyć w przyszł… Kolejna wieś w gminie Grodków doczeka się kanalizacji. Tym razem instalacja wybudowana zostanie w Gałązczycach. Do sierpnia ma być opracowana dokumentacja… » więcej 2022-06-24, godz. 16:00 Ponad milion złotych na przebudowę dróg lokalnych. Dotacje otrzymały Walce, Dobrodzień, Pawłowiczki i Reńska Wi… Urząd marszałkowski w Opolu dofinansował budowę kolejnych dróg transportu rolnego. Tym razem wsparcie w wysokości 1 mln 200 tysięcy złotych otrzymały… » więcej 2022-06-24, godz. 08:00 Mieszkańcy Opola mogą zapłacić za ciepło nawet o 60% więcej. To przede wszystkim efekt wysokich cen opału Przedstawiciele Energetyki Cieplnej Opolszczyzny zapowiadają wzrost kosztów ciepła nawet o 60%. To historyczna podwyżka cen, która wchodzi w życie już 28… » więcej 2022-06-23, godz. 16:30 Pracodawcy i pracownicy spotkali się w Nysie na targach Partner Możliwość spotkania się z pracodawcami, okazja do rozmowy, a nawet wstępne rozmowy kwalifikacyjne. Tak wyglądały Targi Pracy PARTNER, które dziś odbyły… » więcej 2022-06-23, godz. 11:21 Polska Cerekiew: plan jest, niedługo rusza budowa nowej remizy Gmina Polska Cerekiew szykuje się do ogłoszenia przetargu na budowę remizy i świetlicy wiejskiej w Zakrzowie. Obiekt ma powstać w centrum wsi, na pustej działce… » więcej 2022-06-23, godz. 10:00 Raport o stanie gminy Kluczbork za rok 2021. Sprawy edukacyjne, budżetowe i gospodarcze na ponadprzeciętnym poziomie - Budżet, oświata i gospodarka w naszej gminie są na bardzo dobrym poziomie, lepszym niż w innych gminach porównywalnych wielkościowo - powiedział w Porannej… » więcej 2022-06-22, godz. 14:25 Mieszkańcy Żarowa w końcu będą mieli drogę asfaltową. "To jest droga do wszystkiego" Po wielu latach starań mieszkańcy Żarowa w gminie Grodków będą mieli nową drogę dojazdową. Dziś (22.06) w urzędzie gminy podpisano umowę z wykonawcą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »