Radio Opole » Gospodarka
2022-01-12, 20:41 Autor: Witold Wośtak

Kluczborska spółdzielnia znów doposaża swoich lokatorów. Chodzi o dopływ świeżego powietrza do mieszkań

Jeden z bloków Spółdzielni Mieszkaniowej "Przyszłość" w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Jeden z bloków Spółdzielni Mieszkaniowej "Przyszłość" w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Zakup i montaż napowietrzników do okien dofinansowuje Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przyszłość" w Kluczborku. Chodzi o doprowadzanie świeżego powietrza do mieszkań w kontekście piecyków gazowych.
Przy mrozach może dochodzić do odwrotnych ciągów, a kominy mogą zamarznąć aż do piwnicy i brakuje ciągu powietrza. - Nowe piecyki wyłączą się automatycznie, ale stare tak nie zareagują - mówi Andrzej Nowak, prezes spółdzielni.

- Dzisiaj 95 procent mieszkań to termosy. Wszyscy mają wymienione i uszczelnione okna, dlatego nie krąży powietrze. Bloki zostały zbudowane w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. - to była zupełnie inna technologia niż dzisiaj. Były inne kanały napowietrzające, inne kominy - zupełnie niedzisiejsza budowa - ze wspólnymi ciągami komunikacji powietrznej.

Do tej pory kluczborska spółdzielnia nie odnotowała takich pożarów, ale prezes Nowak podkreśla, że lepiej zapobiegać. Jakie są zasady dotacji?

- Jeśli ktoś ma cztery okna, w czterech zamontuje nawiewniki, wypełni wniosek, dołączy kopię faktury, my zwrócimy za cztery maksymalnie i proporcjonalnie po sto złotych. To duża pomoc i muszę powiedzieć, że od jesieni wielu mieszkańców korzysta z tej możliwości. Na naszej stronie internetowej prezentujemy film z wypowiedziami strażaków, a oni przecież ratują zaczadzonych ludzi.

Dodajmy, dwa lata temu kluczborska spółdzielnia bezpłatnie wyposażyła mieszkańców w czujniki tlenku węgla.
Andrzej Nowak 1
Andrzej Nowak 2

Gospodarka

2022-05-25, godz. 16:10 Cztery opolskie gminy otrzymały rządowe dotacje na remonty lokalnych dróg Cztery opolskie gminy wyremontują lokalne drogi dzięki kolejnym dotacjom z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dzisiaj (25.05) w urzędzie wojewódzkim podpisano… » więcej 2022-05-25, godz. 10:00 Ponad 9 procent w górę. Rosną składki odkładane na kontach emerytalnych ZUS Zakład Ubezpieczeń Społecznych waloryzuje składki, które są odkładane na koncie emerytalnym i na subkoncie. Dzieje się każdego roku w czerwcu. Gościem… » więcej 2022-05-24, godz. 20:30 Ciekawostki i porównania z Opolszczyzny, czyli najnowszy raport Urzędu Statystycznego W ubiegłym roku było chłodniej niż 21 lat temu. Między innymi taką ciekawostkę odnośnie klimatu pokazuje raport o naszym województwie, który opublikował… » więcej 2022-05-24, godz. 17:09 WUP w Opolu czeka na młodych stażystów. Są wolne miejsca Młodzi bezrobotni mieszkańcy naszego regionu mają szansę na znalezienie pracy. Możliwe jest to dzięki projektowi 'Opolskie staże z POWEREM'. Aby z takiej… » więcej 2022-05-24, godz. 13:38 Dorabiasz na emeryturze? Sprawdź, jakie są limity na kolejne miesiące ZUS ma dobre informacje dla około 12 tysięcy wcześniejszych emerytów oraz rencistów na Opolszczyźnie, którzy dorabiają sobie do świadczeń. » więcej 2022-05-23, godz. 18:41 Nowa droga w Gorzowie Śląskim. Ma stanowić zachętę dla potencjalnych inwestorów Lepszy dojazd i większe szanse na pozyskanie nowych inwestorów. Takie są cele nowo oddanej do użytku drogi dojazdowej w Gorzowie Śląskim. Powstała ona przy… » więcej 2022-05-22, godz. 13:00 W trzech sołectwach Murowa trwają prace drogowe. Z utrudnieniami trzeba liczyć się do połowy lipca Na te inwestycje mieszkańcy czekali od lat. Gmina Murów remontuje drogi w trzech miejscowościach: Zagwiździu, Kałach i Dębińcu. Budowana jest nowa infrastruktura… » więcej 2022-05-21, godz. 19:20 "Patrzymy i podziwiamy każde stoisko". Za nami kolejny dzień Międzynarodowych Targów Turystycznych. Jutro już ost… Za nami drugi dzień Międzynarodowych Targów Turystycznych na opolskim rynku. Odwiedzający stoiska mogli nie tylko poznać najciekawsze zakątki danego regionu… » więcej 2022-05-21, godz. 09:07 Ruszyły wypłaty "żłobkowego". To pieniądze dla placówek a nie dla rodziców W skali kraju dofinansowanie przyznano na ponad 65 tysięcy dzieci. ZUS wypłacił pierwszą transzę 'żłobkowego'. Pieniądze zgodnie z założeniami programu… » więcej 2022-05-19, godz. 20:00 Poszukiwani kierowcy autobusów MZK w Opolu. To praca także dla pań Miejski Zakład Komunikacyjny w Opolu ogłosił nabór na kierowców autobusów. Oferty są kierowane do osób posiadających prawo jazdy kat. D, ale także osób… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »