Radio Opole » Gospodarka
2021-11-25, 19:00 Autor: Witold Wośtak

Mniej ciągników i trzody, ale więcej drobiu i bydła. Urząd Statystyczny w Opolu pokazał pierwsze wyniki spisu rolnego

Konferencja na temat Powszechnego Spisu Rolnego 2020, [fot. archiwum Urzędu Statystycznego w Opolu/Andrzej Klimek]
Konferencja na temat Powszechnego Spisu Rolnego 2020, [fot. archiwum Urzędu Statystycznego w Opolu/Andrzej Klimek]
Konferencja na temat Powszechnego Spisu Rolnego 2020, [fot. archiwum Urzędu Statystycznego w Opolu/Andrzej Klimek]
Konferencja na temat Powszechnego Spisu Rolnego 2020, [fot. archiwum Urzędu Statystycznego w Opolu/Andrzej Klimek]
Konferencja na temat Powszechnego Spisu Rolnego 2020, [fot. archiwum Urzędu Statystycznego w Opolu/Andrzej Klimek]
Konferencja na temat Powszechnego Spisu Rolnego 2020, [fot. archiwum Urzędu Statystycznego w Opolu/Andrzej Klimek]
Koncentracja, specjalizacja i regionalizacja produkcji rolnej - to podstawowe wnioski z Powszechnego Spisu Rolnego 2020 dla Opolszczyzny.
Dzisiaj (25.11) Urząd Statystyczny w Opolu przedstawił wyniki wstępne, które pokazują podstawowe trendy, w porównaniu do danych sprzed dekady. Zauważalne są zmiany w głównych uprawach i hodowli zwierząt gospodarskich.

- Zmniejszył się udział powierzchni pod uprawę ziemniaków, rzepaku i rzepiku - mówi prof. Edyta Szafranek, wykładowca Uniwersytetu Opolskiego i konsultant w urzędzie statystycznym.

- Co do zwierząt, zwiększyło się na przykład pogłowie bydła i drobiu - tutaj skala jest jednak nieco niższa niż w skali całej Polski. Niemniej widzimy zwyżkowe tendencje. Znacząco natomiast spadło pogłowie świń, czyli produkcja tuczu z trzody chlewnej. Mówimy konkretnie o niemal 40-procentowym spadku w ostatnim dziesięcioleciu.

Zdaniem Katarzyny Gołębiowskiej-Jarek, wójt gminy Dąbrowa, takie informacje dają wiele wskazówek dla małych samorządów.

- Takie informacje są niezbędne do wyznaczania celów i kierunków zagospodarowania przestrzennego, planów strategicznych oraz rozwojowych. Przede wszystkim szukamy danych innych niż intuicyjne, które mamy na podstawie obserwacji czy jazdy wzdłuż pól. Mamy konkretne dane, jak kształtuje się struktura posiewu. Pracując na liczbach, widzimy, że Opolszczyzna wypada bardzo dobrze na tle całej Polski.

Z kolei Leonard Pietruszka, wójt gminy Komprachcice, podkreśla znaczenie spisu rolnego dla gmin sąsiadujących na przykład z Opolem.

- My mamy o wiele większy postęp zmian w rolnictwie. Według mnie, to może postępować dwukrotnie lub nawet kilkukrotnie szybciej niż w gminach bardziej stabilnych rolniczo. Mam na myśli samorządy oddalone kilkadziesiąt albo chociaż kilkanaście kilometrów od miast. Ich położenie skutkuje brakiem dynamicznych zmian.

Dodajmy, opolscy rolnicy są najlepiej w kraju wyposażeni pod względem kombajnów. Z kolei w ciągu dekady liczba ciągników spadła z 38 do 35 tysięcy, ale to wynika z koncentracji produkcji i kupowania maszyn wielozadaniowych.
Edyta Szafraniec
Katarzyna Gołębiowska-Jarek
Leonard Pietruszka

Gospodarka

2021-11-29, godz. 15:30 Na budowanej obwodnicy Olesna wylano pierwsze warstwy asfaltu. Postęp prac sięga 30 procent, ale zbliża się przerwa… Trzydziestu procent sięga zaawansowanie budowy obwodnicy Olesna. Prace przy pierwszym odcinku drogi ekspresowej na Opolszczyźnie ruszyły na początku roku… » więcej 2021-11-29, godz. 13:00 W Głubczycach rozpoczął się remont basenu miejskiego Gmina Głubczyce podpisała umowę na remont basenu miejskiego. Pierwszy etap prac zakłada między innymi przebudowę brodzika i basenu środkowego oraz wykonanie… » więcej 2021-11-29, godz. 12:30 Ujazd dołączy do gmin, które płacą tzw. janosikowe Ujazd niedługo ma dołączyć do gmin, które płacą tzw. janosikowe, czyli część swoich dochodów odprowadzają do budżetu państwa, aby pomóc biedniejszym… » więcej 2021-11-29, godz. 10:00 Wszystko idzie zgodnie z planem. Na koniec kwietnia 2022 r. zaplanowano finisz remontu oczyszczalni w Gościejowicach koło… Modernizacja oczyszczalni w Gościejowicach w gminie Niemodlin zrealizowana jest w około 70 proc. Na ukończeniu są kluczowe prace związane z infrastrukturą… » więcej 2021-11-29, godz. 07:00 Końca nie widać. Remont ulic w dzielnicy Generalskiej w Opolu jeszcze potrwa Remont ulic w dzielnicy Generalskiej w Opolu nie skończy się w tym roku. Choć prace na niektórych ulicach są już ukończone, to MZD ma w planie przebudowę… » więcej 2021-11-28, godz. 19:45 Październik był kolejnym miesiącem z niższym bezrobociem w regionie Październik był kolejnym miesiącem, kiedy w regionie odnotowano spadek bezrobocia. W porównaniu do września liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach… » więcej 2021-11-28, godz. 08:54 Wykorzystali oszczędności z poprzedniego przetargu. Murów rozbudowuje kanalizację Po nowym roku rozpocznie się drugi etap budowy kanalizacji w Starych Budkowicach. Sieć zostanie dokończona na dwóch ulicach - Zagwiździańskiej oraz Targ… » więcej 2021-11-27, godz. 12:00 Ma być taniej, ale najpierw będzie drożej. Aby obniżyć ceny za śmieci Tarnów Opolski przystąpi do "Czystego re… To ma być antidotum między innymi na rosnące ceny wywozu odpadów. Radni Tarnowa Opolskiego zdecydowali, że gmina w przyszłym roku przystąpi do Związku… » więcej 2021-11-26, godz. 19:00 Kolejna droga w Opolu oddana do użytku. Tym razem zakończono budowę łącznika ulicy Sieradzkiej z Bielską Kolejna wyremontowana droga w Opolu gotowa do użytku. Chodzi o połączenie ulicy Sieradzkiej z ul. Bielską na osiedlu Malinka. W ramach inwestycji zamontowano… » więcej 2021-11-26, godz. 17:00 Szkołę w Kórnicy czeka termomodernizacja za ponad 2,5 mln złotych Szkoła w Kórnicy przejdzie kompleksową modernizację energetyczną. Po kilku latach przygotowań i czterech ogłoszonych przetargach w końcu udało się wyłonić… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »