Radio Opole » Gospodarka
2021-10-20, 17:45 Autor: Katarzyna Doros

Pracownicy techniczni 17 rozgłośni radiowych w Polsce szkolą się w Radiu Opole. Jest też czas, by poznać informatyczne nowinki [ZDJĘCIA, FILM]

Pracownicy techniczni 17 rozgłośni radiowych w Polsce szkolą się w Radiu Opole
W codziennej pracy dbają o to, by radio od strony technicznej działało bez spięć, przepięć i zakłóceń a dziś spotkali się w Opolu, by wymienić się doświadczeniami, ale i poznać najnowsze trendy w technice radiowej. Dyrektorzy i pracownicy działów technicznych 17 regionalnych rozgłośni w kraju uczestniczą w konferencji organizowanej m.in. przez Radio Opole.
- Lubimy się spotykać w gronie techniki rozgłośni regionalnych i Warszawy. Ta dziedzina techniki się bardzo rozwija, bardzo zmienia i trzeba nadążać za zmianami i wiedzieć, co się dzieje na rynku - mówi Andrzej Ćwirko, główny informatyk Radia Szczecin.

- To już taka nasza tradycja, bo przed pandemią spotykaliśmy się co roku. W trakcie takiego spotkania możemy wymieniać się wiedzą, którą nabyliśmy w trakcie naszej pracy - mówi Tomasz Turba, dyrektor ds. technicznych Radia Opole. - Ktoś już miał jakieś trudności z realizacją, z wdrożeniem czegoś, albo wręcz odwrotnie sprawdził jakiś system, który okazało się, że jest świetny, to my we własnym sosie ufamy sobie nawzajem i wymieniamy te doświadczenia.

Przykładem takich trudności był chociażby pierwszy lockdown w marcu zeszłego roku, kiedy koniecznym było utrzymanie emisji i zapewnienie możliwości pracy zdalnej.

- Problem był największy z tym, jak zapewnić tak duże przepustowości, że nagle 80-100 osób ma pracować z domu, ale łączyć się dalej do radia. Wtedy wpadliśmy na pomysł, że skonfigurujemy nasze łącza i czas pokazał, że to nam się udało, właśnie na podstawie wymiany doświadczeń - dodaje Tomasz Turba.

- Wiedzy nigdy dość, a każdy technik jest tej wiedzy chłonny - mówi Jerzy Listwan z firmy Studiotech Poland, który jest odpowiedzialny za integrację systemów radiowych. - Czasami są to wybory na długie lata i tak jest w przypadku sprzętu IT. Trzeba wiedzieć, że gdzieś tam z tyłu pracują serwery i komputery, które wspomagają w szeroki sposób emisję tak, żeby to radio, rzeczywiście miało swoją duszę, miało swój wyraz. Tam pracują właśnie te komputery i systemy, które prezentujemy i którymi chcemy zaciekawić.

Dodajmy, że konferencja techniczna w naszej rozgłośni potrwa do jutra (21.10).
Andrzej Ćwirko
Tomasz Turba cz.1
Tomasz Turba cz.2
Jerzy Listwan

Gospodarka

2021-12-04, godz. 13:15 "To czas realizacji tego, na co od dłuższego czasu się szykowaliśmy". Drogowy koniec roku w gminie Prószków Przede wszystkim prace związane z infrastrukturą drogową. Rok 2021 w Prószkowie kończy się pod znakiem inwestycji. Jak informują władze gminy łączna… » więcej 2021-12-03, godz. 10:56 Rozbudowują sieć kanalizacyjną, bo na końcu ulicy powstaje nowy dom Bierawa jest jednym z tych samorządów, które mogą pochwalić się całkowitym skanalizowaniem. Nie oznacza to jednak koniec prac przy budowie kanalizacji… » więcej 2021-12-02, godz. 16:47 ZUS przedstawia statystyki dotyczące umów o dzieło. Nasze województwo ma najmniejszy odsetek w kraju Ponad 19 tysięcy umów o dzieło zgłoszono od stycznia do końca września na Opolszczyźnie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych publikuje informacje, według… » więcej 2021-12-02, godz. 14:30 Gmina o zaniedbaniach, powiat o działaniach w miarę możliwości. Murów chce zwiększenia prac na drogach powiatowy… Murów skarży Zarząd Dróg Powiatowych w Opolu do opolskiego starosty. Decyzję o wystosowaniu skargi podjęli na sesji gminni radni. » więcej 2021-12-01, godz. 16:00 Wójt Polskiej Cerekwi o budżecie na 2022 rok. "Podwyżki cen energii nas zabijają" Przyszłoroczny budżet gminy Polska Cerekiew będzie najgorszym od wielu lat. Wpływy i wydatki są niemal na takim samym poziomie. Mimo rezygnacji z kilku inwestycji… » więcej 2021-12-01, godz. 13:00 Strefa Aktywności Gospodarczej w Dąbrowie urzeczywistnia się. Pozwala już na to plan zagospodarowania przestrzenne… Jest 'zielone światło' dla Strefy Aktywności Gospodarczej gminy Dąbrowa. Wojewoda opolski zatwierdził plan zagospodarowania przestrzennego, dzięki któremu… » więcej 2021-12-01, godz. 10:38 W Otmicach powstanie PSZOK dla mieszkańców gminy Izbicko W przyszłym roku w gminie Izbicko na powstać punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Instalację zbuduje Związek Międzygminny Czysty Region na działce… » więcej 2021-11-30, godz. 20:00 "Praktyka się opłaca". Wspólny projekt Politechniki Opolskiej i Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Młodzi ludzie poznają potencjalnych pracodawców, a przedstawiciele firm wybiorą praktykantów. Politechnika Opolska i Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna… » więcej 2021-11-30, godz. 18:00 OCRG podsumowało V edycję Programu Mentoringu Biznesowego Opolskie Centrum Rozwoju i Gospodarki podsumowało V edycję Programu Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego. Przez pięć miesięcy 9 mentorów dzieliło… » więcej 2021-11-30, godz. 16:15 Radni oraz marszałek województwa opolskiego będą mieli więcej na kontach Od przyszłego miesiąca marszałek województwa opolskiego będzie więcej zarabiał, a radni sejmiku otrzymają wyższe diety. Takich podwyżek nie było od… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »