Radio Opole » Gospodarka
2021-09-04, 10:00 Autor: Daniel Klimczak

Mieszkańcy Brzegu wykorzystają jedynie 1/3 puli przeznaczonej na budżet obywatelski

Panorama Brzegu [fot. UM Brzeg]
Panorama Brzegu [fot. UM Brzeg]
Doposażenie placu zabaw w brzeskim Parku Wolności w trampoliny ziemne to projekt, który został wybrany przez mieszkańców w ramach pierwszej edycji miejskiego budżetu obywatelskiego.
Zwycięska koncepcja zakłada montaż 3 instalacji, co wraz z opracowaniem dokumentacji ma kosztować nieco ponad 33 tysiące złotych. To także jedyny spośród zakwalifikowanych do głosowania projektów inwestycyjnych, który uzyskał wymaganą liczbę co najmniej 300 głosów. Za jego realizacją opowiedziało się 358 osób. To 3 razy więcej, niż liczba popierających inny projekt, zakładający budowę dodatkowego boiska przy miejskim stadionie.

Niewielka aktywność mieszkańców nie ucieszyła magistratu. Wiceburmistrz Tomasz Witkowski ma jednak nadzieję, że będzie ona rosnąć przy okazji kolejnych tego typu inicjatyw.

- Na tak duże miasto jak Brzeg, to zainteresowanie nie było aż tak wielkie jak oczekiwaliśmy. Są organizowane również budżety marszałkowskie, gdzie projekty brzeskie też nie radzą sobie najlepiej ze względu na frekwencję i myślę, że nad tym trzeba jeszcze mocno popracować - zapowiada.

Aby zachęcić mieszkańców do większej aktywności obywatelskiej, miasto planuje organizować w przyszłości szeroko zakrojone kampanie informacyjne.

Dodajmy, że oprócz budowy trampolin, w ramach tegorocznej edycji budżetu zostanie zrealizowane jeszcze jedno zadanie. To adaptacja kręgu tanecznego za 2 tysiące złotych. Oznacza to, że 100-tysięczna pula wydatków na cele wskazane przez mieszkańców, zostanie wykorzystana w nieco ponad 1/3.
Tomasz Witkowski

Gospodarka

2021-10-17, godz. 09:20 Rusza drugi etap remontu autostrady A4 na Opolszczyźnie. Trwa zmiana organizacji ruchu Kończy się pierwszy etap tegorocznego remontu autostrady A4 w woj. opolskim. Pomiędzy węzłem Kędzierzyn-Koźle a miejscowością Dolna trwa aktualnie zmiana… » więcej 2021-10-15, godz. 15:15 Pod koniec października rusza remont DW 409 w Gogolinie Mieszkańcy Gogolina muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu na ulicy Krapkowickiej, czyli drodze wojewódzkiej 409. Od 25 października na 1,5-kilometrowym… » więcej 2021-10-15, godz. 10:54 Idą zmiany w uchwale antysmogowej dla Opolszczyzny. W 2030 roku w regionie nie będzie już "kopciuchów"? Zakończyły się konsultacje zmian w uchwale antysmogowej. Samorząd województwa przygotowuje przepisy, które zakażą używania tzw. kopciuchów od 2030 r… » więcej 2021-10-15, godz. 08:47 Gmina odśnieży drogi powiatowe. Tegoroczna zima będzie testem, czy taki system się sprawdzi Ta zima będzie okresem testowym - samorządy gminy Bierawa i powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego będą sprawdzać, czy nowy system odśnieżania dróg zda egzamin… » więcej 2021-10-14, godz. 14:56 Są miliony złotych dla młodych bezrobotnych na otwarcie własnej firmy w regionie. W programie uczestniczą wszystkie… Ponad 14,5 miliona złotych ma Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu dla młodych osób, które chcą otworzyć własną działalność gospodarczą. » więcej 2021-10-14, godz. 10:00 "To będzie praktycznie nowa droga". Kluczborskie starostwo ma dotację na przebudowę ulicy Drzymały Ulica Drzymały w Kluczborku doczeka się gruntownej przebudowy. Samorząd powiatowy pozyskał na ten cel ponad 1,2 miliona złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju… » więcej 2021-10-14, godz. 08:00 Chcą teraz znaleźć budowlańców, żeby nie dokładać pieniędzy z budżetu w przyszłym roku Urzędnicy gminy Walce obawiają się stale rosnących cen na usługi budowlane, dlatego już teraz ogłaszają przetargi na zadania, które mają być wykonane… » więcej 2021-10-14, godz. 07:45 Rozwój zielonej energii wyprzedza wiedzę strażaków na temat gaszenia pożarów takich instalacji Straż pożarna coraz częściej odbiera sygnały o pożarach instalacji fotowoltaicznych. Starszy brygadier Arkadiusz Kuśmierski, zastępca opolskiego komendanta… » więcej 2021-10-12, godz. 19:00 Znów można dowiadywać się o unijnych dotacjach i szkoleniach z Mobilnych Punktów Informacyjnych Mobilne Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich powróciły do akcji po roku przerwy wynikającej z pandemii. Dzisiaj (12.10) można było zasięgnąć informacji… » więcej 2021-10-12, godz. 16:37 Opóźnienie w przygotowaniu dokumentów do budowy oczyszczalni dla strefy ekonomicznej Oczyszczalnia ścieków przemysłowych dla strefy gospodarczej gminy Ujazd powstanie, ale z lekkim poślizgiem. Inwestor, czyli Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »