Radio Opole » Gospodarka
2021-09-02, 07:30 Autor: Grzegorz Frankowski

Kiedy będzie obwodnica Grobnik? Mieszkańcy mają dość czekania. "Zrobimy wszystko, by ta inwestycja powstała"

Droga w Grobnikach - [fot: Paweł Buczek]
Droga w Grobnikach - [fot: Paweł Buczek]
Droga w Grobnikach - [fot: Paweł Buczek]
Droga w Grobnikach - [fot: Paweł Buczek]
Droga w Grobnikach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Droga w Grobnikach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Mieszkańcy Grobnik w powiecie głubczyckim po raz kolejny apelują o budowę obwodnicy wsi. Przy drodze krajowej nr 38 przebiegającej przez miejscowość nie ma ani chodników, ani przejść dla pieszych, a natężenie ruchu ze sprzętem rolniczym i ciężarówek jest bardzo duże. Projekt inwestycji znajduje się na liście rezerwowej rządowego programu budowy 100 obwodnic, ale nie wiadomo, kiedy zostanie zrealizowany.
- Robimy, co możemy, ale na razie nie ma widoków na realizację tego przedsięwzięcia – mówi Paweł Buczek, sołtys Grobnik. - Żyjemy w tym samym kraju. Jesteśmy tymi samymi obywatelami Rzeczypospolitej, a mieszkańcy Grobnik chodzą po jezdni razem z ciężarówkami, z ciągnikami, bez chodnika, bez żadnej infrastruktury. Skacząc do rowu jak sarny czy jak jakieś zwierzęta, że tak powiem. Jestem pełen podziwu dla mieszkańców, że nauczyli się tu żyć. Jestem trochę zdziwiony pozytywnie, że nie doszło tutaj do dużej tragedii. To się prędzej czy później źle skończy, jeśli nikt tego nie załatwi.

- Obwodnica Głubczyc i Grobnik w dalszym ciągu figuruje w programie 100 obwodnic jako zadanie rezerwowe – informuje Marcin Bronkiewicz, zastępca dyrektora opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - W miarę postępu tych prac przy programie budowy 100 obwodnic, ale w skali całego kraju może okazać się, że niektóre z tych zadań rezerwowych będą mogły wejść w etap realizacji. Tak też jest właśnie z zadaniem budowy obwodnicy Głubczyc i Grobnik w ciągu drogi krajowej nr 38.

- Doskonale rozumiemy, że to jest strategiczne miejsce w powiecie głubczyckim i zrobimy wszystko, by ta inwestycja powstała – mówi Violetta Porowska, posłanka PiS i szefowa tej partii w regionie. - Jako parlamentarzystka z ziemi opolskiej tym bardziej zobowiązuje się do silnego zabiegania o to, żeby ta obwodnica została zrealizowana. Czy będzie to szybciej, czy później nie potrafię odpowiedzieć. Natomiast nadzieja jest wielka. I bardzo wielką moją intencją jest to, żeby ta obwodnica została zrealizowana.

Przypomnimy, że w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic na Opolszczyźnie mają zostać zrealizowane inwestycje w Brzegu, Prudniku, Sidzinie i Lędzinach.
Paweł Buczek
Marcin Bronkiewicz
Violetta Porowska

Gospodarka

2021-10-17, godz. 09:20 Rusza drugi etap remontu autostrady A4 na Opolszczyźnie. Trwa zmiana organizacji ruchu Kończy się pierwszy etap tegorocznego remontu autostrady A4 w woj. opolskim. Pomiędzy węzłem Kędzierzyn-Koźle a miejscowością Dolna trwa aktualnie zmiana… » więcej 2021-10-15, godz. 15:15 Pod koniec października rusza remont DW 409 w Gogolinie Mieszkańcy Gogolina muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu na ulicy Krapkowickiej, czyli drodze wojewódzkiej 409. Od 25 października na 1,5-kilometrowym… » więcej 2021-10-15, godz. 10:54 Idą zmiany w uchwale antysmogowej dla Opolszczyzny. W 2030 roku w regionie nie będzie już "kopciuchów"? Zakończyły się konsultacje zmian w uchwale antysmogowej. Samorząd województwa przygotowuje przepisy, które zakażą używania tzw. kopciuchów od 2030 r… » więcej 2021-10-15, godz. 08:47 Gmina odśnieży drogi powiatowe. Tegoroczna zima będzie testem, czy taki system się sprawdzi Ta zima będzie okresem testowym - samorządy gminy Bierawa i powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego będą sprawdzać, czy nowy system odśnieżania dróg zda egzamin… » więcej 2021-10-14, godz. 14:56 Są miliony złotych dla młodych bezrobotnych na otwarcie własnej firmy w regionie. W programie uczestniczą wszystkie… Ponad 14,5 miliona złotych ma Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu dla młodych osób, które chcą otworzyć własną działalność gospodarczą. » więcej 2021-10-14, godz. 10:00 "To będzie praktycznie nowa droga". Kluczborskie starostwo ma dotację na przebudowę ulicy Drzymały Ulica Drzymały w Kluczborku doczeka się gruntownej przebudowy. Samorząd powiatowy pozyskał na ten cel ponad 1,2 miliona złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju… » więcej 2021-10-14, godz. 08:00 Chcą teraz znaleźć budowlańców, żeby nie dokładać pieniędzy z budżetu w przyszłym roku Urzędnicy gminy Walce obawiają się stale rosnących cen na usługi budowlane, dlatego już teraz ogłaszają przetargi na zadania, które mają być wykonane… » więcej 2021-10-14, godz. 07:45 Rozwój zielonej energii wyprzedza wiedzę strażaków na temat gaszenia pożarów takich instalacji Straż pożarna coraz częściej odbiera sygnały o pożarach instalacji fotowoltaicznych. Starszy brygadier Arkadiusz Kuśmierski, zastępca opolskiego komendanta… » więcej 2021-10-12, godz. 19:00 Znów można dowiadywać się o unijnych dotacjach i szkoleniach z Mobilnych Punktów Informacyjnych Mobilne Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich powróciły do akcji po roku przerwy wynikającej z pandemii. Dzisiaj (12.10) można było zasięgnąć informacji… » więcej 2021-10-12, godz. 16:37 Opóźnienie w przygotowaniu dokumentów do budowy oczyszczalni dla strefy ekonomicznej Oczyszczalnia ścieków przemysłowych dla strefy gospodarczej gminy Ujazd powstanie, ale z lekkim poślizgiem. Inwestor, czyli Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »