Radio Opole » Gospodarka
2021-08-31, 11:30 Autor: Witold Wośtak

Materiały podrożały, ale to na razie nie ma wpływu na budowę oleskiej oczyszczalni. Najtrudniejsze będzie przełączenie obiektu

Gruntowna modernizacja Oczyszczalni ścieków w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Gruntowna modernizacja Oczyszczalni ścieków w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Nie ma chwili przestoju przy gruntownej modernizacji oczyszczalni ścieków w Oleśnie. Prace rozpoczęto w ubiegłym roku, a umowny termin rozruchu to koniec czerwca 2022 roku.
Nowy obiekt pozwoli na rozbudowę sieci kanalizacji zarówno w strefie inwestycyjnej, jak i w sołectwach. Władze miasta zdają sobie jednak sprawę, jak bardzo podrożały materiały budowlane od czasu podpisania umów z wykonawcą.

- Czujemy lekki niepokój, ale na razie wszystko przebiega zgodnie z planem - mówi Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna.

- Sporo materiałów jest kupionych już wcześniej, a newralgiczne punkty zostały wykonane. Tam jest mnóstwo stali nierdzewnej, stali zbrojeniowej i cały szereg pomp - rzeczy, które przez ostatni rok dość mocno zmieniły swoją cenę. Mam jednak nadzieję, że zapobiegliwość wykonawcy pozwoli na wybudowanie oczyszczalni w terminie.

Jeśli zima nie będzie zbyt surowa, prace przy oczyszczalni będą kontynuowane. Burmistrz Lewicki zaznacza, że największym problemem będzie przełączenie starego obiektu na nowy.

- To jest bardzo duży problem, żeby przełączyć ze starego na nowy bez negatywnego odbicia na funkcjonowaniu całego systemu oczyszczania miasta. Mówimy więc o strategicznym znaczeniu, aby spiąć i wykonać to zgodnie oraz rzetelnie ze sztuką budowlaną. Oczyszczalnia to newralgiczny punkt całego miasta.

Największa inwestycja proekologiczna gminy Olesno jest warta około 25 milionów złotych, z czego niemal 18 milionów stanowi dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Funduszu Spójności Unii Europejskiej.
Sylwester Lewicki 1
Sylwester Lewicki 2

Gospodarka

2021-12-01, godz. 16:00 Wójt Polskiej Cerekwi o budżecie na 2022 rok. "Podwyżki cen energii nas zabijają" Przyszłoroczny budżet gminy Polska Cerekiew będzie najgorszym od wielu lat. Wpływy i wydatki są niemal na takim samym poziomie. Mimo rezygnacji z kilku inwestycji… » więcej 2021-12-01, godz. 13:00 Strefa Aktywności Gospodarczej w Dąbrowie urzeczywistnia się. Pozwala już na to plan zagospodarowania przestrzenne… Jest 'zielone światło' dla Strefy Aktywności Gospodarczej gminy Dąbrowa. Wojewoda opolski zatwierdził plan zagospodarowania przestrzennego, dzięki któremu… » więcej 2021-12-01, godz. 10:38 W Otmicach powstanie PSZOK dla mieszkańców gminy Izbicko W przyszłym roku w gminie Izbicko na powstać punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Instalację zbuduje Związek Międzygminny Czysty Region na działce… » więcej 2021-11-30, godz. 20:00 "Praktyka się opłaca". Wspólny projekt Politechniki Opolskiej i Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Młodzi ludzie poznają potencjalnych pracodawców, a przedstawiciele firm wybiorą praktykantów. Politechnika Opolska i Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna… » więcej 2021-11-30, godz. 18:00 OCRG podsumowało V edycję Programu Mentoringu Biznesowego Opolskie Centrum Rozwoju i Gospodarki podsumowało V edycję Programu Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego. Przez pięć miesięcy 9 mentorów dzieliło… » więcej 2021-11-30, godz. 16:15 Radni oraz marszałek województwa opolskiego będą mieli więcej na kontach Od przyszłego miesiąca marszałek województwa opolskiego będzie więcej zarabiał, a radni sejmiku otrzymają wyższe diety. Takich podwyżek nie było od… » więcej 2021-11-30, godz. 14:15 Kompleksowy remont prószkowskiego przedszkola. Inwestycja zostanie zrealizowana z pomocą rządowych pieniędzy Przedszkole w Prószkowie zostanie przebudowane i poddane termomodernizacji. Gmina na tę inwestycję otrzyma pieniądze z Rządowego Programu Polski Ład. To… » więcej 2021-11-30, godz. 10:00 "2022 będzie dla gminy szczególnie trudny". Niemodlin zaciąga pożyczkę na utylizację nielegalnego składowiska w… Wywóz odpadów z nielegalnego składowiska w Brzęczkowicach w gminie Niemodlin jest na półmetku. To oznacza, że do utylizacji trafiło około 950 ton zgromadzonych… » więcej 2021-11-30, godz. 08:00 ZUS kończy wypłacać czternastą emeryturę. Do opolskich seniorów trafiły ponad 282 miliony złotych Opolski Zakład Ubezpieczeń Społecznych kończy wypłatę tzw. czternastych emerytur. Do opolskich seniorów trafiły ponad 282 miliony złotych. Prawo do dodatkowego… » więcej 2021-11-29, godz. 20:30 Coraz bliżej wyłonienia wykonawcy na ostatnie etapy ścieżki pieszo-rowerowej z Opola do Turawy. Jedna oferta mieści… Turawski magistrat otworzył koperty w przetargu na budowę ścieżki pieszo-rowerowej, która połączy Turawę z Opolem. Chodzi o dwa ostatnie etapy tej inwestycji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »