Radio Opole » Gospodarka
2021-05-07, 08:15 Autor: Witold Wośtak

Do czerwca można zgłaszać uwagi i wnioski do aktualizowanych planów zarządzania ryzykiem powodziowym

Skutki ulew w Morowie i Burgrabicach [fot. Daniel Klimczak]
Skutki ulew w Morowie i Burgrabicach [fot. Daniel Klimczak]
Skutki ulew w Morowie i Burgrabicach [fot. Daniel Klimczak]
Skutki ulew w Morowie i Burgrabicach [fot. Daniel Klimczak]
Odra w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Odra w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Aktualizacja planu zarządzania ryzykiem powodziowym w Nysie była tematem konsultacji zorganizowanych jako część projektu Stop Powodzi. To inicjatywa Ministerstwa Infrastruktury i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Mówiono między innymi o Nysie Kłodzkiej jako zlewni Odry, ale sporo uwagi poświęcono też górskiej rzece Mora.

- Na ten rok zaplanowaliśmy prace konserwacyjno-utrzymaniowe 15-kilometrowego odcinka powyżej miejscowości Morów i naprawę stopnia wodnego w okolicy miejscowości Iława - mówi Sławomir Janik, dyrektor Zarządu Zlewni w Nysie "Wód Polskich".

- Co do samej miejscowości Morów, współpracujemy z urzędem miasta. Są pierwsze projekty czy koncepcje dotyczące likwidacji brodu (płycizny na rzece), który przynosi mieszkańcom Morowa wiele problemów. Można powiedzieć, że zaczynamy ostro iść w tym kierunku, aby mieszkańcy mogli trochę odpocząć.

W dyskusji pojawił się również wątek Brzegu. Borys Bednarek, ekspert do spraw budownictwa wodnego, określił tę okolicę obszarem problemowym, dla którego ustalono dwa niezbędne zadania.

- Pierwsze działanie wiąże się z rozbiórką obwałowań polderu Brzeziny poniżej miasta Brzeg. Usunięty wał polderu zredukuje spiętrzenie wody w mieście. Kolejnym krokiem jest modernizacja całego hydrowęzła w Brzegu. Chodzi między innymi o budowę czy przebudowę bulwarów i budowę murów przeciwpowodziowych.

Dodajmy, konsultacje społeczne potrwają do 22 czerwca. Na stronie www.stoppowodzi.pl można pobrać wniosek służący do składania uwag.
Sławomir Janik
Borys Bednarek

Gospodarka

2021-06-15, godz. 08:15 Roland Wrzeciono nowym szefem spółki komunalnej w Antoniowie Roland Wrzeciono objął stanowisko prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Antoniowie w gminie Ozimek. Przez ostatnie sześć lat zarządzał… » więcej 2021-06-14, godz. 17:39 Pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafią tam, gdzie były PGR-y Gmina Pawłowiczki to jedna z trzech w województwie opolskim z terenami po byłych PGR-ach, która otrzymała 100% dofinansowania do wnioskowanej kwoty z Rządowego… » więcej 2021-06-13, godz. 11:37 Nowe drogi transportu rolnego powstają jak grzyby po deszczu Coraz więcej dróg polnych, wyjeżdżonych kołami traktorów, zmienia się w gładkie, asfaltowe trakty pozwalające nie tylko rolnikom szybko dojechać do pól… » więcej 2021-06-11, godz. 13:15 Sieć gazowa w gminie Krapkowice jest coraz dłuższa, ale mieszkańcy chcą dostępu do gazu w kolejnych wioskach Coraz intensywniej rozwija się sieć gazowa w gminie Krapkowice. Zakończona jest już budowa gazociągu w Steblowie i Żywocicach, trwają prace w Otmęcie na… » więcej 2021-06-11, godz. 09:59 Do jeziora jak po dywanie? Remont ulicy Pływackiej w Turawie ma rozwiązać problemy z komunikacją przy Jeziorze Du… W tym sezonie letnim nie powinno być już problemów z dojazdem do Jeziora Dużego w Turawie. Trwają prace remontowe ulicy Pływackiej. » więcej 2021-06-10, godz. 14:21 W powiecie krapkowickim powstają farmy wiatrowe i fotowoltaiczne Farmy fotowoltaiczne i wiatrowe powstają na terenie powiatu krapkowickiego. Po kilku latach zastoju, prywatne firmy znów są zainteresowane inwestowaniem w zieloną… » więcej 2021-06-09, godz. 17:30 Mieszkańcy Głogówka mogą skorzystać z dotacji na usuwanie azbestu Do 30 czerwca w gminie Głogówek można złożyć wniosek na utylizację azbestu z pokryć dachowych. Pieniądze na ten cel pochodzą z konkursu ogłoszonego… » więcej 2021-06-09, godz. 15:00 Władze Kietrza przygotowują się do budowy kanalizacji sanitarnej Gmina Kietrz otrzymała 2,5 mln złotych dofinansowania na budowę kanalizacji sanitarnej w ciągu ulicy Raciborskiej oraz części ulicy Długiej. To prawie 65… » więcej 2021-06-09, godz. 13:00 Koniec budowy kanalizacji sanitarnej we Wroninie Na ukończeniu jest budowa II etapu kanalizacji sanitarnej we Wroninie, w gminie Polska Cerekiew. Gdy inwestycja będzie zakończona, samorząd będzie mógł… » więcej 2021-06-09, godz. 10:55 Maszyna za 11 mln zł do fotooptycznej segregacji śmieci zwiększy poziom recyklingu odpadów w Kędzierzynie-Koźlu Spółka Czysty Region z Kędzierzyna-Koźla będzie miała nowoczesną instalację do segregacji odpadów. Dzięki temu zamiast 30%, około 40% odpadów przywiezionych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »