Radio Opole » Gospodarka
2021-03-03, 13:00 Autor: Daniel Klimczak

Przy Wałowej w Nysie powstanie ponad 2 razy więcej mieszkań, niż planowano. Nie wiadomo jednak, co z domem pobytu dla seniorów

Budynek ma powstać w miejscu pustego placu obok domu kultury [fot. Daniel Klimczak]
Budynek ma powstać w miejscu pustego placu obok domu kultury [fot. Daniel Klimczak]
Nie 24, a 55 mieszkań ma docelowo powstać w planowanym budynku przy ulicy Wałowej w Nysie. Obiekt niezmiennie ma w dużej mierze służyć seniorom, choć nie wiadomo, czy powstanie w nim planowany wcześniej dzienny dom pobytu.
Realizacją inwestycji zajmie się miasto za pośrednictwem miejscowego towarzystwa budownictwa społecznego. Burmistrz Kordian Kolbiarz wskazuje, że weryfikację wcześniejszych planów dotyczących inwestycji wymusiła pandemia koronawirusa.

- Na dzisiaj jeszcze w koncepcji funkcjonuje dzienny dom pobytu. Czy tak będzie? Nie wiemy, bo szukamy też miejsca, w którym nasi dziadkowie, babcie, mogliby mieć przestrzeń do spacerów. W tym budynku takiej przestrzeni nie było aż na taką skalę, jakiej teraz potrzebujemy. Faktycznie, tych mieszkań będzie więcej, a to wynika też z tego, że projektanci dopatrzyli się możliwości, aby jednak zwiększyć udział mieszkań, a mieszkań wszyscy potrzebujemy w Nysie jak najwięcej - dodaje.

Lokale mają zostać zasiedlone między innymi przez seniorów, którzy posiadają dziś mieszkania komunalne niedostosowane do ich potrzeb. To niejednokrotnie lokale o niskim standardzie, znajdujące się w budynkach niewyposażonych w windę. Problematyczna, zwłaszcza dla osób samotnych, może bywać także zbyt duża ich powierzchnia, co generuje niepotrzebne koszty związane na przykład z ogrzewaniem.

Dodajmy, że planowany koszt inwestycji przy Wałowej to 26 milionów złotych. W ostatnich dniach samorząd zdecydował, by wystąpić o pokrycie ich części przez utworzony niedawno Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa. Oczekiwana wysokość dotacji to 2.6 miliona złotych.
Kordian Kolbiarz

Gospodarka

2021-04-16, godz. 16:10 Opole chce się zamienić gruntami z przedsiębiorcą. Radni PO i PiS: "Dobry biznes robi Ryszard Wójcik, a nie miasto… Radni Opola na najbliższej sesji mają zdecydować, czy miasto będzie mogło zamienić się gruntami z lokalnym przedsiębiorcą Ryszardem Wójcikiem. Według… » więcej 2021-04-16, godz. 08:30 NIK opublikowała wnioski z kontroli reaktywacji kędzierzyńsko-kozielskiego portu Opolska delegatura Najwyższej Izby Kontroli sprawdziła działania podejmowane w związku z próbą reaktywacji portu śródlądowego w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej 2021-04-16, godz. 07:00 Zostały dwa tygodnie na rozliczenie się z urzędem skarbowym Kończy się czas na rozliczenie z fiskusem. PIT za ubiegły rok należy złożyć do 30 kwietnia. Można to zrobić za pomocą usługi elektronicznej Twój e-PIT… » więcej 2021-04-15, godz. 19:30 Staże i prace interwencyjne. Powiatowy Urząd Pracy w Głubczycach promuje kolejne formy aktywizacji bezrobotnych Powiatowy Urząd Pracy w Głubczycach prowadzi nabór wniosków na prace interwencyjne oraz staże dla osób bezrobotnych. Nabór realizowany jest w ramach Regionalnego… » więcej 2021-04-15, godz. 13:27 Elektrownia Opole utrzymała wpis do krajowego systemu ekozarządzania i audytu EMAS Elektrownia Opole spełnia najbardziej restrykcyjne wymagania z zakresu ochrony środowiska. Potwierdza to utrzymanie rejestracji w krajowym systemie ekozarządzania… » więcej 2021-04-15, godz. 10:00 W przyszłym miesiącu ruszy remont DK 45 przy węźle autostradowym Opole Południe W maju ma ruszyć budowa dwóch rond w rejonie wjazdu na autostradę A4 koło Rogowa Opolskiego na DK 45. Według podpisanej umowy między Generalną Dyrekcją… » więcej 2021-04-14, godz. 18:00 Emerytury ponad granicami ZUS załatwia elektronicznie ZUS jest liderem w elektronicznej wymianie danych z zagranicznymi instytucjami ubezpieczeniowymi. Jako jedna z pierwszych instytucji w Europie, wdrożył system… » więcej 2021-04-14, godz. 15:59 Pierwsi mieszkańcy Kietrza wzięli udział w Narodowym Spisie Powszechnym Kilkadziesiąt osób spisało się już w biurze spisowym Urzędu Miejskiego w Kietrzu. Dwa tygodnie temu ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań… » więcej 2021-04-14, godz. 14:30 Senator pyta ministerstwo klimatu o wycinkę lasów wokół Kędzierzyna-Koźla Senator Beniamin Godyla dopytuje w Ministerstwie Klimatu i Środowiska o wycinkę lasów wokół Kędzierzyna-Koźla. To reakcja na skargi mieszkańców powiatu… » więcej 2021-04-13, godz. 16:30 Program budowy 100 obwodnic z akceptacją rządu. W planie są cztery trasy w naszym regionie - Rząd przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W ramach programu obwodnicowego w całej Polsce powstaną obwodnice… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »