Radio Opole » Gospodarka
2020-09-16, 09:45 Autor: Monika Matuszkiewicz

Mieszkanie, stancja czy akademik? Studentów czeka wybór lokum. Zainteresowanie mniejsze, ale ceny nie spadły

Dom Studenta "Kmicic" [fot.M.Matuszkiewicz]
Dom Studenta "Kmicic" [fot.M.Matuszkiewicz]
Dom Studenta "Zaścianek" [fot. Politechnika Opolska]
Dom Studenta "Zaścianek" [fot. Politechnika Opolska]
Dom Studenta "Kmicic" [fot.M.Matuszkiewicz]
Dom Studenta "Kmicic" [fot.M.Matuszkiewicz]
Dom Studenta "Niechcic" [fot.M.Matuszkiewicz]
Dom Studenta "Niechcic" [fot.M.Matuszkiewicz]
Przez epidemię koronawirusa spadł popyt na studenckie mieszkania i stancje. W ubiegłym roku wolnego lokum nie można było znaleźć już w sierpniu, teraz jest ich jeszcze sporo. Mimo to ceny niektórych nadal nie spadają. Drożeją także pokoje w domach studenckich. Powodem jest zmniejszenie liczby pokoi i dostosowanie ich do nowych warunków epidemiologicznych.
- Jeśli chodzi o studentów to praktycznie ich nie ma, kiedyś był szał na wynajem mieszkań teraz czekamy, aż to się zmieni - mówi Adam Fidkowski, pośrednik w biurze nieruchomości. - Nie ma boomu. Mieszkania są i chyba na razie będą. Zobaczymy, co to będzie, czy będą otwierać uczelnie, czy też nie. Jak dalej zamkną wszystko, to będzie tak jak jest. Niektóre mieszkania schodzą z ceny, a niektóre nadal trzymają. Wiadomo, że będą takie same, bo to ludzie wynajmują, a nie studenci. Te najlepsze są nadal w cenie, a te mniej zadbane to schodzą z ceny, bo nie ma komu ich wynająć.

Natomiast zainteresowanie domami studentów jest podobne do roku ubiegłego. Jednak ich ceny nieznacznie wzrosną. Uniwersytet Opolski planuje udostępnić studentom 3 akademiki, a Politechnika Opolska 4.

- Te opłaty wyglądają w ten sposób, że w momencie, kiedy zamieszkujemy pokój dwuosobowy to płacimy 390 złotych od osoby. W momencie, kiedy student będzie chciał zajmować pokój dwuosobowy na wyłączność ta kwota będzie wynosić około 560 złotych - dodaje Maciej Kochański, rzecznik Uniwersytetu Opolskiego.

Na Politechnice Opolskiej pokój jednoosobowy będzie kosztował 670 złotych.
Adam Fidkowski
Maciej Kochański

Gospodarka

2020-09-18, godz. 20:30 Są oszczędności poprzetargowe, więc gmina Ujazd jeszcze w tym roku wyremontuje 4 drogi Blisko 600 tysięcy złotych udało się zaoszczędzić gminie Ujazd na dotychczasowych inwestycjach. Burmistrz gminy zdecydował, by te pieniądze zainwestować… » więcej 2020-09-18, godz. 09:15 Ozimski samorząd testuje gminną komunikację autobusową. Do końca roku monitorowane będzie zainteresowanie w soł… Magistrat do końca roku będzie sprawdzać zainteresowanie gminną komunikacją autobusową. Samorząd korzysta z dotacji w ramach rządowego programu przywracania… » więcej 2020-09-17, godz. 19:45 Zakończyła się przebudowa kilometrowego odcinka DW 454 z Kup do Dobrzenia Wielkiego Zakończyła się przebudowa kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej 454 z Kup do Dobrzenia Wielkiego. To kontynuacja prac związana jest z modernizacją nawierzchni… » więcej 2020-09-17, godz. 17:00 Praca wre przy budowie Centrum Usług Publicznych w Opolu. Trwają roboty konstrukcyjne, a dziś wmurowano kapsułę c… Kapsułę czasu wmurowano na budowie Centrum Usług Publicznych w Opolu. 4-kondygnacyjny budynek będzie mieć prawie 14 tysięcy metrów kwadratowych powierz… » więcej 2020-09-17, godz. 13:55 Studenci i absolwenci nyskiej PWSZ będą mogli skorzystać z praktyk i stażów w firmie Alsecco Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie podpisała kolejne porozumienie z prywatnym przedsiębiorcą. Tym razem jest to firma Alsecco, produkującą okna… » więcej 2020-09-17, godz. 08:30 Gmina Ujazd ogłosiła przetarg na rewitalizację rynku. "Koniunktura jest dużo lepsza niż w lutym" Rynek w Ujeździe zostanie zrewitalizowany, a w miejscu asfaltowej nawierzchni pojawią się nowe ławki i nasadzenia. Gmina właśnie ogłosiła przetarg na wykonanie… » więcej 2020-09-16, godz. 14:30 Termomodernizacja głubczyckiego "Rolniczaka" i jego internatu dobiega końca. Inwestycja kosztowała ponad 2 mln zł Głubczycki „Rolniczak” prowadzi termomodernizację i remontuje swoje wnętrza, jak również w przynależącym do niej internacie. W samej szkole gruntownie… » więcej 2020-09-16, godz. 08:15 Cudzoziemcy wracają do pracy na Opolszczyźnie. Największą grupą są wciąż Ukraińcy Od maja liczba obcokrajowców ubezpieczonych w opolskich placówkach ZUS wzrosła o blisko 1500 osób. » więcej 2020-09-15, godz. 20:00 Dwa odcinki drogi wojewódzkiej 409 na terenie gminy Strzeleczki będą wyremontowane Zarząd Dróg Wojewódzkich wyremontuje kolejne dwa odcinki drogi wojewódzkiej 409 na terenie gminy Strzeleczki. Tym razem chodzi o 1,5 km nawierzchni na trasie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***