Radio Opole » Gospodarka
2020-08-13, 15:11 Autor: Witold Wośtak

Komprachcice pozyskały ponad milion złotych dotacji na termomodernizację szkoły i wymianę kopciuchów

Sz. Ogłaza, A. Buła i L. Pietruszka [fot. Witold Wośtak]
Sz. Ogłaza, A. Buła i L. Pietruszka [fot. Witold Wośtak]
Dwie umowy na dotacje do zadań redukujących tzw. niską emisję podpisał dziś (13.08) wójt Komprachcic z urzędem marszałkowskim.
Termomodernizacja Publicznej Szkoły Podstawowej w Wawelnie, gdzie znajduje się też oddział przedszkolny, ma kosztować przeszło milion złotych. Unijne dofinansowanie przekracza 820 tysięcy złotych, a realizację przewidziano na przyszły rok.

Druga umowa dotyczy wymiany 50 starych pieców. Projekt jest wart blisko 900 tysięcy złotych, a ponad 300 tysięcy zapewnia dotacja.

- Program wymiany pieców to długi proces - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - Ta polityka wymiany kotłów wymaga od nas bardzo dużo cierpliwości. W prawie budowlanym nie możemy pozwolić na instalowanie niepożądanych źródeł ciepła, co niestety dzieje się. Jeśli sukcesywnie - co roku - będziemy wymieniać kilkaset lub ponad tysiąc pieców na Opolszczyźnie, 2030 rok wydaje się momentem, gdzie powiemy z satysfakcją, że osiągnęliśmy odpowiedni efekt.

Wójt Leonard Pietruszka zaznacza, że dla gminy Komprachcice ekologia ma duże znaczenie. - Mamy już 50 podpisanych umów, a na liście rezerwowej jest 15 kolejnych domostw - dodaje.

- Wielu właścicieli posesji podjęło to wyzwanie dlatego, że mogą przejść przez całą papierologię przy pomocy urzędników. Jeżeli mieliby sami sobie radzić ze wszystkim, to niejednokrotnie nie są w stanie, mówiąc „kiedy widzę cały stos dokumentów i wniosek, to ja podziękuję”. W momencie, jeśli zajmują się tym poniekąd urzędy, a tak być powinno, całość okazuje się znacznie łatwiejsza.

W grę wchodzi jedynie przyłączenie się do sieci, a jeśli nie ma tej możliwości, dopuszczalna jest pompa ciepła. Odpada piec na pellet.

Przy łącznym wydatku rzędu 15 tysięcy złotych właściciel posesji otrzyma łącznie 6600 złotych dotacji.
Andrzej Buła
Leonard Pietruszka

Gospodarka

2020-09-18, godz. 20:30 Są oszczędności poprzetargowe, więc gmina Ujazd jeszcze w tym roku wyremontuje 4 drogi Blisko 600 tysięcy złotych udało się zaoszczędzić gminie Ujazd na dotychczasowych inwestycjach. Burmistrz gminy zdecydował, by te pieniądze zainwestować… » więcej 2020-09-18, godz. 09:15 Ozimski samorząd testuje gminną komunikację autobusową. Do końca roku monitorowane będzie zainteresowanie w soł… Magistrat do końca roku będzie sprawdzać zainteresowanie gminną komunikacją autobusową. Samorząd korzysta z dotacji w ramach rządowego programu przywracania… » więcej 2020-09-17, godz. 19:45 Zakończyła się przebudowa kilometrowego odcinka DW 454 z Kup do Dobrzenia Wielkiego Zakończyła się przebudowa kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej 454 z Kup do Dobrzenia Wielkiego. To kontynuacja prac związana jest z modernizacją nawierzchni… » więcej 2020-09-17, godz. 17:00 Praca wre przy budowie Centrum Usług Publicznych w Opolu. Trwają roboty konstrukcyjne, a dziś wmurowano kapsułę c… Kapsułę czasu wmurowano na budowie Centrum Usług Publicznych w Opolu. 4-kondygnacyjny budynek będzie mieć prawie 14 tysięcy metrów kwadratowych powierz… » więcej 2020-09-17, godz. 13:55 Studenci i absolwenci nyskiej PWSZ będą mogli skorzystać z praktyk i stażów w firmie Alsecco Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie podpisała kolejne porozumienie z prywatnym przedsiębiorcą. Tym razem jest to firma Alsecco, produkującą okna… » więcej 2020-09-17, godz. 08:30 Gmina Ujazd ogłosiła przetarg na rewitalizację rynku. "Koniunktura jest dużo lepsza niż w lutym" Rynek w Ujeździe zostanie zrewitalizowany, a w miejscu asfaltowej nawierzchni pojawią się nowe ławki i nasadzenia. Gmina właśnie ogłosiła przetarg na wykonanie… » więcej 2020-09-16, godz. 14:30 Termomodernizacja głubczyckiego "Rolniczaka" i jego internatu dobiega końca. Inwestycja kosztowała ponad 2 mln zł Głubczycki „Rolniczak” prowadzi termomodernizację i remontuje swoje wnętrza, jak również w przynależącym do niej internacie. W samej szkole gruntownie… » więcej 2020-09-16, godz. 09:45 Mieszkanie, stancja czy akademik? Studentów czeka wybór lokum. Zainteresowanie mniejsze, ale ceny nie spadły Przez epidemię koronawirusa spadł popyt na studenckie mieszkania i stancje. W ubiegłym roku wolnego lokum nie można było znaleźć już w sierpniu, teraz… » więcej 2020-09-16, godz. 08:15 Cudzoziemcy wracają do pracy na Opolszczyźnie. Największą grupą są wciąż Ukraińcy Od maja liczba obcokrajowców ubezpieczonych w opolskich placówkach ZUS wzrosła o blisko 1500 osób. » więcej 2020-09-15, godz. 20:00 Dwa odcinki drogi wojewódzkiej 409 na terenie gminy Strzeleczki będą wyremontowane Zarząd Dróg Wojewódzkich wyremontuje kolejne dwa odcinki drogi wojewódzkiej 409 na terenie gminy Strzeleczki. Tym razem chodzi o 1,5 km nawierzchni na trasie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***