Radio Opole » Gospodarka
2020-06-30, 15:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Ruszyła wielka wylewka. Inwestycja przy dworcu Opole Wschodnie nabiera tempa

Wylewka betonu na estakadzie przy dworcu Opole Wschodnie [fot. UM Opola]
Wylewka betonu na estakadzie przy dworcu Opole Wschodnie [fot. UM Opola]
Wylewka betonu na estakadzie przy dworcu Opole Wschodnie [fot. UM Opola]
Wylewka betonu na estakadzie przy dworcu Opole Wschodnie [fot. UM Opola]
Wylewka betonu na estakadzie przy dworcu Opole Wschodnie [fot. UM Opola]
Wylewka betonu na estakadzie przy dworcu Opole Wschodnie [fot. UM Opola]
Wizualizacja przebudowy wokół dworca Opole Wschód [fot. Witold Wośtak]
Wizualizacja przebudowy wokół dworca Opole Wschód [fot. Witold Wośtak]
Około 700 kubików, czyli 700 m³ betonu. Właśnie tyle zostanie wylane na nowo powstającą estakadę, która będzie przebiegała wzdłuż torów przy dworcu Opole Wschodnie. To jeden z głównych i ostatnich elementów prac na tym obiekcie.
Dzięki niemu dwoma pasami bezkolizyjnie będziemy mogli przejechać od strony ulicy Plebiscytowej do ronda.

- Jesteśmy na etapie betonowania przęseł ustroju nośnego - mówi Grzegorz Kubik, kierownik robót mostowych. - To nie jest końcowy element, ponieważ to jest konstrukcja sprężona. Faktem jest, że w budowlanym świecie, przyjmuje się, że jeżeli jest betonowany ustrój nośny, to praktycznie obiekt jest gotowy. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ są jeszcze konieczne roboty wykończeniowe, które cały czas trwają. Jednak faktycznie wieńczymy cały obiekt mostowy.

Choć estakada powinna być niebawem ukończona, to przejedziemy nią najszybciej na początku przyszłego roku, ponieważ konieczne jest wykonanie prac na obiektach sąsiednich. Do tych zadań drogowcy już się przygotowują.

- Estakada jest jednym z elementów całej inwestycji – dodaje Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - Obok trwają przygotowania do przebicia pod nasypem kolejowym, który w tym miejscu przebiega. To w przyszłości będzie tunel, którym będzie można z ulicy Katowickiej wjechać w ulicę Oleską. W ten sposób komunikacja Katowickiej z Oleską będzie dwukierunkowa, co jest bardzo ważne dla układu drogowego. W kolejnych miesiącach będzie powstawać rondo i tunel podziemny wzdłuż tego ronda na osi wschód-zachód.

- Inwestycja miejska zawsze rodzi problemy związane z infrastrukturą zabudowaną, czyli kwestami między innymi instalacji, które były nieznane na etapie projektowym – zaznacza Grzegorz Ryczkiewicz, kierownik budowy i dyrektor kontraktu. - Tutaj też były problemy z warunkami gruntowymi. One utrudniają prace fundamentowe. Obecna inwestycja jest planowana na czerwiec 2020, czyli będzie przedłużona. Otrzymaliśmy aneks związany z przedłużeniem pewnych prac na estakadzie.

Inwestycja pochłonie 180 milionów złotych, z czego ponad 60 proc. stanowi dotacja z pieniędzy Unii Europejskiej. Prace mają zakończyć się w drugiej połowie przyszłego roku.
Grzegorz Kubik
Arkadiusz Wiśniewski
Grzegorz Ryczkiewicz

Gospodarka

2020-10-29, godz. 13:30 Będzie remont kolejnego odcinka ulicy Opolskiej w Krapkowicach. ZDW w Opolu podpisał umowę z wykonawcą Na początku listopada ruszy remont ul. Opolskiej w Krapkowicach. Inwestycja dotyczy kilometrowego fragmentu drogi wojewódzkiej nr 415 w rejonie targowiska (styk… » więcej 2020-10-29, godz. 12:45 Przebudowa mostu w Lewinie Brzeskim. Realizacja inwestycji za ponad 7 mln zł potrwa rok Ruszyła przebudowa mostu nad Zalewem Nysy Kłodzkiej w Lewinie Brzeskim. Inwestycja będzie kosztować ponad 7 milionów złotych, a jej realizacja potrwa rok… » więcej 2020-10-28, godz. 12:49 Oferta barów i restauracji z Opola w jednym miejscu. Ratusz uruchomił internetową bazę lokali Bazę lokali gastronomicznych oferujących jedzenie na wynos uruchomił Urząd Miasta Opola. Ofertę można znaleźć na stronie www.opole.pl. » więcej 2020-10-27, godz. 15:50 Przetarg będzie, ale później. Nowy odbiorca odpadów w gminie Ozimek zostanie wyłoniony na początku listopada Opóźni się przetarg, który ma wyłonić odbiorcę śmieci w gminie Ozimek. Oferty od dwóch firm, które wystartowały w przetargu zostaną otwarte 6 listopada… » więcej 2020-10-27, godz. 10:41 Nowe rządowe tarcze pomocowe. W planie też pomoc prawna dla przedsiębiorców Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wsparcie dla przedsiębiorców poszkodowanych zamknięciem biznesu w czasie pandemii. Pomoc ma dotyczyć także handlujących… » więcej 2020-10-27, godz. 09:10 GDDKiA będzie zarządcą obwodnicy Kluczborka Od nowego roku obwodnica Kluczborka trafi pod zarządzanie GDDKiA. To pokłosie podpisanego właśnie przez Ministra Infrastruktury rozporządzenia. » więcej 2020-10-27, godz. 06:00 Dwie nowe ulice w Byczynie prawie gotowe. W realizacji pomogły dotacje z budżetu państwa Dobiega końca budowa ulic: Lazara i Kwiasowskiego w Byczynie dzięki rządowym dotacjom. » więcej 2020-10-26, godz. 22:00 "Zostaliśmy zamknięci z dnia na dzień, bez szans na przygotowanie się do tej sytuacji". Opolscy restauratorzy o nowych… „Nowe obostrzenia mogą mieć dla nas bardzo poważne konsekwencje” - twierdzą właściciele lokali gastronomicznych. Od soboty (24.10) w związku z utrzymującym… » więcej 2020-10-26, godz. 17:30 Obywatele Ukrainy to wciąż największa grupa cudzoziemców pracujących w regionie Obywatele Ukrainy to 87 procent wszystkich legalnie pracujących cudzoziemców w regionie. Opolskie placówki ZUS mają w rejestrach 18 837 cudzoziemców. To nieco… » więcej 2020-10-26, godz. 16:45 Są pieniądze na wsparcie niepełnosprawnych. Wnioski o dotacje należy składać do 6 listopada Opolski Oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zachęca organizacje pozarządowe do udziału w konkursie „Pokonamy bariery'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***