Radio Opole » Gospodarka
2020-06-22, 17:11 Autor: Katarzyna Doros

Rozbudować opolską e-szkołę. Laptopy z potrzebnym oprogramowaniem trafią do blisko 1700 nauczycieli liceów

Rozbudować opolską e-szkołę. Laptopy z potrzebnym oprogramowaniem trafią do blisko 1700 nauczycieli liceów [fot. Katarzyna Doros]
Rozbudować opolską e-szkołę. Laptopy z potrzebnym oprogramowaniem trafią do blisko 1700 nauczycieli liceów [fot. Katarzyna Doros]
1680 nauczycieli z 44 liceów ogólnokształcących z całego regionu dostanie laptopy z oprogramowaniem pomocnym w prowadzeniu zdalnej edukacji. W ramach marszałkowskiego programu każdy nauczyciel do czerwca 2021 roku będzie mógł skorzystać ze szkoleń z obsługi programów. Do szkół trafi niezbędny sprzęt wspomagający e-nauczanie.
- To jest wyzwanie i to jest chęć, aby zrobić coś niekonwencjonalnego w Polsce dlatego, że podejrzewam, że w Polsce nie ma drugiego takiego projektu, o którym tutaj mówimy i projektu dla szkół zawodowych, że łącznie ponad 2700 nauczycieli zostanie wyposażonych w nowe technologie informatyczno-edukacyjne - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

- Jako szkoła jesteśmy już doświadczeni w pracy na różnych platformach, natomiast nauczyciele pracują na starym sprzęcie - mówi Iwona Medwid, dyrektor liceum w Zespole Szkół im Jana Kilińskiego w Krapkowicach. - Trochę tego sprzętu jest wypożyczonego ze szkoły, jednak nauczyciele tak dobrego własnego sprzętu nie posiadają. Poza tym, musimy podłączać do tego nowe urządzenia, takie jak tablety graficzne, czy obsługiwać programy w 3D. Niestety ten sprzęt, który jest po prostu na to nie pozwala.

- Z konsultacji prowadzonych z dyrektorami szkół wynikało, że potrzeba przede wszystkim wsparcia sprzętowego, wsparcia w zakresie internetu i szkoleń - mówi Monika Jurek, dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. - Każdy z nauczycieli otrzyma narzędzie do zdalnego nauczania w postaci laptopa wraz z oprogramowaniem Office 365 Pro+. Wszystkie szkoły otrzymają również sprzęt, który uatrakcyjni to zdalne nauczanie w postaci monitorów interaktywnych, wizualizerów, w postaci kamer internetowych czy zestawów słuchawkowo-głośnikowych. Oprócz tego nauczyciele będą mogli podnosić swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach, które przygotuje Regionalny Zespół Placówek Wsparcia i Edukacji wspólnie z e-liderami, czyli aktywnymi nauczycielami.

Przypomnijmy, na dodatkowe wsparcie mogą liczyć także opolskie szkoły zawodowe w ramach już trwającego projektu "Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy". W tym przypadku chodzi o 1100 komputerów przenośnych dla nauczycieli, zakup 14 profesjonalnych systemów do zdalnej nauki i doposażenie pracowni kształcenia zawodowego.
Andrzej Buła
Iwona Medwid
Monika Jurek

Gospodarka

2020-09-27, godz. 19:10 Opolanie produkują coraz więcej odpadów. Opolski ratusz zamierza zabiegać o pieniądze na projekt edukacyjny, który… Opole chce przygotować i realizować projekt 'Eko-nawyki dobre praktyki - gospodarka o obiegu zamkniętym'. Podczas czwartkowej (24.09) sesji 21 radnych jednogłośnie… » więcej 2020-09-26, godz. 14:20 Znikną bramki poboru opłat na autostradzie A4 w woj. opolskim. W Polsce będzie działał system e-Toll Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przygotowują wprowadzenie nowego sposobu poboru opłat za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich… » więcej 2020-09-26, godz. 09:30 Zakończył się remont drogi pomiędzy Białą a Sowinem - alternatywnej do DW 414 w powiecie prudnickim Zakończyła się gruntowna przebudowa drogi między Białą a Sowinem w powiecie prudnickim. » więcej 2020-09-25, godz. 13:15 Budowa nowego stadionu w Opolu coraz bliżej Opolski ratusz otrzymał projekt wykonawczy i pozwolenie na jego budowę. Prace mają ruszyć na początku przyszłego roku. » więcej 2020-09-24, godz. 15:25 Opolscy radni jednogłośnie za korektą budżetu miasta. Chodzi o zmniejszenie planowanego deficytu Rada Miasta Opola jednogłośnie opowiedziała się za korektą budżetu stolicy regionu. Jej głównym celem jest zmniejszenie planowanego deficytu ze 162 milionów… » więcej 2020-09-24, godz. 14:26 Przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek ZUS Kolejne firmy będą mogły skorzystać ze zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. » więcej 2020-09-23, godz. 18:30 Duże zainteresowania wymianą starych pieców w gminie Wołczyn. Rada miejska przeznaczyła dodatkowe pieniądze na d… 85 kolejnych pieców starej generacji zniknie z gminy Wołczyn. Tego roku samorząd zorganizował trzy nabory wniosków o dotację na wymianę źródeł ciepła… » więcej 2020-09-22, godz. 19:38 Gminy Strzeleczki i Tarnów Opolski z dofinansowaniem na przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych Gminy Strzeleczki i Tarnów Opolski z dofinansowaniem na przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Pieniądze pochodzą z opłat wnoszonych przez inwestorów… » więcej 2020-09-22, godz. 16:00 Powiat głubczycki podsumowuje inwestycje drogowe i planuje kolejne - Mimo pandemii prowadzimy zadania związane z poprawą stanu naszych dróg i chodników - informuje wicestarosta Anita Juchno. W Gołuszowicach na finiszu jest… » więcej 2020-09-22, godz. 11:15 Trzeci nabór wniosków do tarczy antykryzysowej w PUP w Opolu do końca września Do 30 września przedsiębiorcy mogą jeszcze składać wnioski w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opolu o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. To trzeci nabór organizowany… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***