Radio Opole » Gospodarka
2020-06-18, 18:30 Autor: Mariusz Chałupnik

"Jest optymizm". Turawa szykuje się na wakacyjny boom

Turawa szykuje się do letniego sezonu [fot. Mariusz Chałupnik]
Turawa szykuje się do letniego sezonu [fot. Mariusz Chałupnik]
Turawa szykuje się do letniego sezonu [fot. Mariusz Chałupnik]
Turawa szykuje się do letniego sezonu [fot. Mariusz Chałupnik]
Turawa szykuje się do letniego sezonu [fot. Mariusz Chałupnik]
Turawa szykuje się do letniego sezonu [fot. Mariusz Chałupnik]
Sprzątanie plaży, remonty dróg, przygotowywanie kąpielisk, a także służb dbających o nasze bezpieczeństwo. Turawa szykuje się do letniego sezonu i przyjęcia wczasowiczów.
Miejscowi restauratorzy, mimo pandemii, patrzą w najbliższą przyszłość z optymizmem.

- Wszystko powoli się zaczyna, rozkręca - mówi Karolina Karcz-Joszko ze smażalni "u Grubego". - Turyści dopisują. Każdy ma pewne obawy w związku z tą sytuacją, ale my jako personel zachowujemy szczególne środki ostrożności i nasi goście też się do tego dostosowują.

- Przed sezonem to nastrój jest dobry - dodaje Bogusław Luboń z "Restauracji Rybnej". - Mamy teraz mniej krzesełek. Pracownice pilnują wszystkiego, wycierają stoliki środkiem dezynfekującym. W toaletach też pojawiły się dodatkowe pojemniki ze środkami dezynfekującymi.

Sporo zmienia się wokół akwenów. Wody Polskie i gmina remontują najważniejsze dojazdowe drogi do ośrodków i jezior. Obie jednostki podpisały również umowę. Zgodnie z jej zapisami, na trzy lata samorząd wydzierżawił za 300 złotych plażę oraz promenadę.

- Dzięki temu możemy cokolwiek robić na tym terenie. Wcześniej nie było takiej możliwości - zaznacza Dominik Pikos, wójt Turawy. - Nie można było wykonywać żadnych zabiegów na plaży związanych z jej czyszczeniem. Teraz już to zrobiliśmy. Wyczyściliśmy starą trawę, suche korzenie. Oczywiście musieliśmy sprawdzić co jest na tej plaży.Dla nas jest to teren dziewiczy, którego nie znaliśmy. Plaża już jest wyrównana, także już wygląda o wiele ładniej.

Do sezonu przygotowani są już również ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ich najbliższe działania będą dotyczyły przygotowania kąpieliska na jeziorze średnim.

- Będziemy je szykować w niedzielę (21.06) - mówi Justyna Merz, instruktor ratownictwa wodnego. - Przede wszystkim musimy przygotować strefy dla umiejących pływać i dla osób, które pływać nie potrafią. Musimy sprawdzić dno. Przygotujemy łódź i przetransportujemy bojki, apteczki.

Z kąpieliska na średnim jeziorze turawskim będziemy mogli skorzystać od 22 czerwca. A tegoroczne wakacje, przypomnijmy, rozpoczną się za osiem dni, czyli 26 czerwca.
Karolina Karcz-Joszko, Bogusław Luboń
Dominik Pikos
Justyna Merz

Gospodarka

2021-09-27, godz. 15:00 Inwestorzy w gminie Walce. Powstanie market i pierwsza od 25 lat stacja benzynowa Ćwierć wieku temu zamknięto jedyną w gminie Walce stację paliw. Żeby zatankować samochód mieszkańcy muszą jeździć do okolicznych gmin. W przyszłym… » więcej 2021-09-27, godz. 13:00 Będzie remont dróg wojewódzkich w Gogolinie i Głuchołazach. Sejmik zgodził się na przesunięcie 3 milionów zł… Co najmniej dwa dodatkowe odcinki dróg wojewódzkich uda się wyremontować w tym roku dzięki oszczędnościom przetargowym i przesunięciom budżetowym. » więcej 2021-09-27, godz. 11:20 Wyrównania dla czerwcowych emerytów ZUS wypłaci w październiku Za kilka dni ZUS rozpocznie wypłatę emerytur wraz z wyrównaniem od czerwca tego roku. Zakład z urzędu przeliczy na korzystniejszych zasadach przyznane w tym… » więcej 2021-09-27, godz. 10:00 Spada bezrobocie na Opolszczyźnie. Hotelarstwo i gastronomia pilnie poszukują pracowników O spadku bezrobocia oraz wpływie pracowników z zagranicy na regionalny rynek pracy mówiła dzisiaj (27.09) w 'Porannej Loży Radiowej' Renata Cygan, wicedyrektor… » więcej 2021-09-27, godz. 07:15 Kierowcy ciężarówek mają ostatnie dni, żeby przestawić się na e-TOLL. Nowy system wejdzie w życie na opolskim odcinku… Coraz mniej czasu do wyłączenia systemu viaTOLL. Od początku października za przejazd ciężarówek na drogach płatnych będzie można rozliczać się wyłącznie… » więcej 2021-09-26, godz. 14:00 Wspólny projekt gminy Branice i czeskich Brumovic na modernizację Parku Pod Lipami Gmina Branice wspólnie z czeskimi Brumovicami pozyskała z Euroregionu Silesia fundusze na efektowną modernizację ogrodzenia Parku Pod Lipami w Branicach. Będzie… » więcej 2021-09-25, godz. 12:47 Rusza drugi etap prac przy "Dolinie Złotnika" w Baborowie Gmina Baborów rozpoczyna 2. etap realizacji budowy infrastruktury turystyczno-przyrodniczej w ramach projektu utworzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego… » więcej 2021-09-24, godz. 18:15 Szersza, równiejsza, z chodnikiem i nowymi poboczami. DW 457 w Chróścicach po remoncie Półtora miliona złotych kosztował remont kilometra drogi wojewódzkiej 457 w Chróścicach (pow. opolski, gm. Dobrzeń Wlk). » więcej 2021-09-24, godz. 17:15 Dzień Energetyka w opolskiej elektrowni. Wyróżniono zasłużonych Ponad 30 pracowników PGE GiEK oddziału Elektrowni Opole otrzymało medale i dyplomy za długoletnią służbę, zasługi na rzecz opolskiej elektrowni i wzorowe… » więcej 2021-09-24, godz. 16:10 PSL: o problemach rolników. "W ciągu sześciu lat okrojono budżet na rolnictwo o 35 mld zł" Spadek krajowego budżetu na rolnictwo, sprzedaż ziemi rolnej i leśnej cudzoziemcom, inflacja, czy upadające gospodarstwa w skutek Afrykańskiego Pomoru Świń… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »