Radio Opole » Gospodarka
2020-04-17, 16:45 Autor: Mariusz Chałupnik

Koronawirus wyhamowuje transport. Straty PKS Głubczyce

Dworzec PKS w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
Dworzec PKS w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
O 98% spadły dochody głubczyckiego PKS-u od 1 kwietnia. Spółka, która zatrudnia 112 osób na utrzymanie każdego miesiąca potrzebuje miliona złotych. Połowę tej kwoty stanowią wypłaty pracowników.
- Z tego 150 złotych to składki na ZUS - informuje Wiesław Bednarski, prezes PKS Głubczyce.

- W ramach tarczy opłata na ZUS została przesunięta o trzy miesiące. Jednak za trzy miesiące będziemy mieli pół miliona zobowiązań wobec ZUS-u, a do tego wakacje, które zwykle są mizerne. Także za trzy miesiące nie będę miał tego pół miliona, żeby wpłacić do ZUS-u. Na razie nie podejmuje nerwowych decyzji, czy będę zwalniał, czy też nie.

Głubczycki PKS nie spełnił kryterium dochodowego, dzięki któremu zostałby objęty pomocą w ramach rządowej tarczy antykryzysowej. To efekt tego, że spółka w lipcu ubiegłego roku przejęła obsługę pasażerów z powiatu prudnickiego, a to w znaczący sposób poprawiło jej wyniki finansowe.

- Teraz mamy taką sytuację, że jak dochodzi do porównania bilansów miesięcznych rok do roku, to te przychody za marzec mamy większe niż w 2019 roku - mówi Piotr Soczyński, starosta powiatu głubczyckiego. Powiat ma największy pakiet udziałowy w spółce.

- Nie mamy możliwości skorzystania z wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej i to jest największy problem dla nas, że dzisiaj PKS nie ma możliwości pomocy z zewnątrz. Jeżeli dzisiaj widzimy, że każdy samorząd będzie miał spadek po stronie przychodowej o około 20 proc., więc takiego wsparcia my też nie jesteśmy w stanie udzielić, ponieważ fizycznie nie mamy tych pieniędzy.

Do momentu zamknięcia placówek oświatowych autokary głubczyckiego PKS-u pokonywały dziennie 10 tysięcy kilometrów. Teraz ten dystans spadł dziesięciokrotnie. To nie jedyny problem. Według wyliczeń - dochód z tysiąca kilometrów wynosi 300 złotych, a koszty ponoszone przez PKS to 3 tysiące złotych.
Wiesław Bednarski
Piotr Soczyński

Gospodarka

2021-09-26, godz. 14:00 Wspólny projekt gminy Branice i czeskich Brumovic na modernizację Parku Pod Lipami Gmina Branice wspólnie z czeskimi Brumovicami pozyskała z Euroregionu Silesia fundusze na efektowną modernizację ogrodzenia Parku Pod Lipami w Branicach. Będzie… » więcej 2021-09-26, godz. 08:20 Kierowcy ciężarówek mają ostatnie dni, żeby przestawić się na e-TOLL. Nowy system wejdzie w życie na opolskim odcinku… Coraz mniej czasu do wyłączenia systemu viaTOLL. Od początku października za przejazd ciężarówek na drogach płatnych będzie można rozliczać się wyłącznie… » więcej 2021-09-25, godz. 12:47 Rusza drugi etap prac przy "Dolinie Złotnika" w Baborowie Gmina Baborów rozpoczyna 2. etap realizacji budowy infrastruktury turystyczno-przyrodniczej w ramach projektu utworzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego… » więcej 2021-09-24, godz. 18:15 Szersza, równiejsza, z chodnikiem i nowymi poboczami. DW 457 w Chróścicach po remoncie Półtora miliona złotych kosztował remont kilometra drogi wojewódzkiej 457 w Chróścicach (pow. opolski, gm. Dobrzeń Wlk). » więcej 2021-09-24, godz. 17:15 Dzień Energetyka w opolskiej elektrowni. Wyróżniono zasłużonych Ponad 30 pracowników PGE GiEK oddziału Elektrowni Opole otrzymało medale i dyplomy za długoletnią służbę, zasługi na rzecz opolskiej elektrowni i wzorowe… » więcej 2021-09-24, godz. 16:10 PSL: o problemach rolników. "W ciągu sześciu lat okrojono budżet na rolnictwo o 35 mld zł" Spadek krajowego budżetu na rolnictwo, sprzedaż ziemi rolnej i leśnej cudzoziemcom, inflacja, czy upadające gospodarstwa w skutek Afrykańskiego Pomoru Świń… » więcej 2021-09-24, godz. 12:00 Ogromne zainteresowanie programem "Czyste Powietrze", także na Opolszczyźnie Od początku realizacji programu 'Czyste Powietrze', a więc przez 3 lata, wpłynęło w regionie ponad 8 tyś. 700 wniosków, a tylko w tym roku przeszło 3 tys… » więcej 2021-09-24, godz. 11:00 Mieszkańcy Opolszczyzny coraz chętniej korzystają z PUE ZUS Platforma Usług Elektronicznych ZUS, z której korzystają pracownicy, emeryci, przedsiębiorcy oraz lekarze, szczególnie przydatna okazuje się w ostatnich… » więcej 2021-09-24, godz. 09:00 Powstaje nowa hala firmy B+K w Walcach. Przybędzie 150 miejsc pracy Trwa budowa nowej hali produkcyjnej fimy B+K w Walcach. W ciągu półtora roku powstanie zakład, w którym produkowane będą opakowania z tworzyw sztucznych… » więcej 2021-09-23, godz. 17:30 Firma Capita rozpoczyna działalność w Opolu. W początkowym etapie potrzeba 100-200 osób, chętnie mówiących po … Nowy inwestor w Opolu szuka na początek od stu do dwustu pracowników. Międzynarodowa firma Capita działa w branży konsultingu, outsourcingu i transformacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »