Radio Opole » Gospodarka
2019-01-20, 09:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Młodzi rolnicy z Głubczyc zobaczą, jak pracują ich rówieśnicy w Grecji i Czechach.

Rolnictwo [fot. Łukasz Nawara]
Rolnictwo [fot. Łukasz Nawara]
Uczniowie głubczyckiego "Rolniczaka" będą mieli okazję poznać kulturę, obyczaje, oraz zobaczyć, jak wygląda rolnictwo w Czechach i Grecji.
Szkoła przystąpiła do programu Erasmus plus. Dzięki temu, za granicę wyjedzie 26 uczniów wraz z opiekunami. Pierwsza grupa planuje wyjazd na przełomie maja i czerwca, na dwa tygodnie do Czech. Druga - we wrześniu i październiku spędzi 14 dni w Grecji.

- Uważam, że nasi uczniowie mogą skorzystać na wielu płaszczyznach. Poznają rolnictwo w dwóch krajach Unii Europejskiej. Ale także, jak wygląda przygotowanie w szkołach do pełnienia tego zawodu. To również przygotowanie językowe i poznanie kultur naszych sąsiadów - mówi Bogusław Chochowski, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Głubczycach.

- Dla nas ważne jest to, że nasi zagraniczni partnerzy są w takiej współpracy doświadczeni. W przeszłości uczestniczyli w dwóch podobnych programach, więc w Erasmus plus też na pewno będą odpowiednimi partnerami. Zapewne wiele na tej współpracy będziemy mogli skorzystać. Zwłaszcza, jeśli chodzi o rolnictwo w tych dwóch krajach - uważa dyrektor.

Koszt programu, to blisko 42 tysiące euro. Kwota w całości zostanie pokryta z pieniędzy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Głubczycka szkoła program Erasmus plus realizuje wspólnie z Izbą Rolniczą w Opolu.
Bogusław Chochowski
Bogusław Chochowski

Gospodarka

2021-09-24, godz. 18:15 Szersza, równiejsza, z chodnikiem i nowymi poboczami. DW 457 w Chróścicach po remoncie Półtora miliona złotych kosztował remont kilometra drogi wojewódzkiej 457 w Chróścicach (pow. opolski, gm. Dobrzeń Wlk). » więcej 2021-09-24, godz. 17:15 Dzień Energetyka w opolskiej elektrowni. Wyróżniono zasłużonych Ponad 30 pracowników PGE GiEK oddziału Elektrowni Opole otrzymało medale i dyplomy za długoletnią służbę, zasługi na rzecz opolskiej elektrowni i wzorowe… » więcej 2021-09-24, godz. 16:10 PSL: o problemach rolników. "W ciągu sześciu lat okrojono budżet na rolnictwo o 35 mld zł" Spadek krajowego budżetu na rolnictwo, sprzedaż ziemi rolnej i leśnej cudzoziemcom, inflacja, czy upadające gospodarstwa w skutek Afrykańskiego Pomoru Świń… » więcej 2021-09-24, godz. 12:00 Ogromne zainteresowanie programem "Czyste Powietrze", także na Opolszczyźnie Od początku realizacji programu 'Czyste Powietrze', a więc przez 3 lata, wpłynęło w regionie ponad 8 tyś. 700 wniosków, a tylko w tym roku przeszło 3 tys… » więcej 2021-09-24, godz. 11:00 Mieszkańcy Opolszczyzny coraz chętniej korzystają z PUE ZUS Platforma Usług Elektronicznych ZUS, z której korzystają pracownicy, emeryci, przedsiębiorcy oraz lekarze, szczególnie przydatna okazuje się w ostatnich… » więcej 2021-09-24, godz. 09:00 Powstaje nowa hala firmy B+K w Walcach. Przybędzie 150 miejsc pracy Trwa budowa nowej hali produkcyjnej fimy B+K w Walcach. W ciągu półtora roku powstanie zakład, w którym produkowane będą opakowania z tworzyw sztucznych… » więcej 2021-09-23, godz. 17:30 Firma Capita rozpoczyna działalność w Opolu. W początkowym etapie potrzeba 100-200 osób, chętnie mówiących po … Nowy inwestor w Opolu szuka na początek od stu do dwustu pracowników. Międzynarodowa firma Capita działa w branży konsultingu, outsourcingu i transformacji… » więcej 2021-09-23, godz. 14:00 Dokumenty geodezyjne zdobędziemy siedząc w domu. Ruszył specjalny portal, którego baza zawiera dokumenty wszystkich… Potrzebujesz zdobyć dokładną mapę, zamówić wyrys bądź wypis? Chcesz dowiedzieć się, jaki na danym terenie obowiązuje plan zagospodarowania czy też… » więcej 2021-09-23, godz. 13:15 Anna Zalewska w Radiu Opole o decyzji TSUE. "Decyzja wydana jednoosobowo, arogancko, bez przeczytania bardzo szerokiej… Europosłanka PiS Anna Zalewska, gość audycji 'Prosto z Sejmu' Magdaleny Ogórek komentuje decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożeniu… » więcej 2021-09-23, godz. 10:00 Zwolnienia ze składek przedsiębiorcom prowadzącym sklepiki szkolne oraz pilotom wycieczek i przewodnikom turystycznym… Aby z ulg skorzystać, trzeba się jednak spieszyć - wnioski tylko w formie elektronicznej (PUE ZUS) przyjmowane są do końca września. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »