Radio Opole » Gospodarka
2018-06-26, 11:10 Autor: Witold Wośtak

Gmina Praszka zastanawia się nad planem remontów dróg. Trudności z rozstrzyganiem przetargów. "Składają oferty z przyzwoitości"

Remont drogi Przedmość-Praszka [fot. Kamila Gal-Skorupa] (2)
Remont drogi Przedmość-Praszka [fot. Kamila Gal-Skorupa] (2)
Jarosław Tkaczyński [fot. Witold Wośtak]
Jarosław Tkaczyński [fot. Witold Wośtak]
Problemy z rozstrzyganiem przetargów ma w ostatnim czasie gmina Praszka. Chodzi o remonty dróg, gdzie mimo aktualizacji kosztorysów, oferty są wyższe o 40 procent i więcej.
Dla przykładu, koszt budowy ronda na skrzyżowaniu ulicy Listopadowej i Mickiewicza w Praszce oszacowano na 300 tysięcy złotych, a jedyna oferta opiewa na 600 tysięcy złotych.

- Mamy dylemat, czy brnąć w dokładanie pieniędzy, czy zmienić terminarz robót - mówi Jarosław Tkaczyński, burmistrz Praszki. - Sytuacja jest taka, że firmy budowlano-drogowe z naszego rynku startują do przetargów, mając pełne portfele zamówień. Składają oferty z przyzwoitości, ale ceny chyba świadczą, że nie chcą tego robić. Jeżeli widzę przestrzelenie o sto procent, nie ma sensu wykonywać ich w tym roku. Trzeba przeczekać i zrobić to w następnym roku.

Burmistrz Tkaczyński zaobserwował, że wzrost kosztów następuje co 3-4 lata. - Nigdy nie ma identycznej sytuacji. Na pewno na wzrost cen musiał przełożyć się koszt materiałów bitumicznych. Drugim elementem cenotwórczym jest brak rąk do pracy. Rozmawiam z właścicielami tych firm i wiem, jaki mają problem, bo muszą wzrosnąć płace, a poza tym fizycznie brakuje rąk do pracy. To też ogranicza ich moce przerobowe.

Bez wątpienia gmina Praszka nie będzie czekać z remontem ulicy Spacerowej w Kowalach. Przebudowa będzie kosztować niemal 950 tysięcy złotych - o 150 tysięcy więcej niż w kosztorysie. Jest jednak szansa na zwrot minimum 50 procent pieniędzy z dotacji.
Jarosław Tkaczyński 1
Jarosław Tkaczyński 2

Gospodarka

2021-09-23, godz. 10:00 Zwolnienia ze składek przedsiębiorcom prowadzącym sklepiki szkolne oraz pilotom wycieczek i przewodnikom turystycznym… Aby z ulg skorzystać, trzeba się jednak spieszyć - wnioski tylko w formie elektronicznej (PUE ZUS) przyjmowane są do końca września. » więcej 2021-09-22, godz. 19:00 Osadzeni będą mogli znaleźć zatrudnienie w leśnictwie i rybactwie. Podpisano porozumienie w tej sprawie Więźniowie będą mogli podjąć się płatnej pracy związanej z rybactwem i leśnictwem. To efekt porozumienia Lasów Państwowych z Okręgową Służbą Więzienną… » więcej 2021-09-22, godz. 15:41 Opolski ratusz unieważnił drugi przetarg na budowę letniego wejścia do ZOO Opolski ratusz unieważnił drugi przetarg na budowę nowego letniego wejścia do ogrodu zoologicznego. Żadna z zaproponowanych ofert wykonawców nie mieściła… » więcej 2021-09-22, godz. 14:41 Dwie nagrody dla Opola podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Pierwsza za kładkę pieszo-rowerową, a druga za… Most im. Joachima Halupczoka z laurem Top Inwestycji Komunalnych za 2021 rok. Miejska inwestycja została wyróżniona podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego… » więcej 2021-09-21, godz. 18:45 Do 2023 roku opolskie zoo zyska nowy i ekologiczny system ogrzewania gazowego Do 2023 roku kotłownia węglowa zasilająca opolski ogród zoologiczny zostanie zastąpiona siecią ogrzewania gazowego. Urząd marszałkowski podpisał właśnie… » więcej 2021-09-21, godz. 10:15 Rusza budowa centrum przesiadkowego w Nysie. Od dzisiaj odjazdy i przyjazdy autobusów z innego miejsca Z uwagi na rozpoczynającą się budowę Centrum Przesiadkowego na dworcu PKS/PKP w Nysie, wszystkie autobusy PKS Nysa od dzisiaj (21.09) odjeżdżają z placu… » więcej 2021-09-20, godz. 17:00 Komiks, plakat, a może film? ZUS ogłasza konkurs dla dzieci i młodzieży Jak zachęcić babcię lub dziadka do założenia konta w banku? ZUS ogłasza konkurs dla dzieci i młodzieży na stworzenie materiału, który pokaże seniorom… » więcej 2021-09-20, godz. 14:15 Powiat kędzierzyńsko-kozielski trzeci w rankingu Związku Powiatów Polskich Powiat kędzierzyńsko-kozielski trzecim najbardziej rozwojowym powiatem w Polsce i pierwszym na Opolszczyźnie. Wyniki rankingu ogłoszono podczas walnego zgromadzenia… » więcej 2021-09-20, godz. 12:00 Rynek w Ujeździe może być gotowy kilka miesięcy wcześniej, niż planowano O kilka miesięcy szybciej, niż planowano ma zakończyć się przebudowa rynku w Ujeździe. Jeszcze jesienią tego roku mają zniknąć utrudnienia drogowe i… » więcej 2021-09-20, godz. 10:16 85 tysięcy opolskich uczniów ze wsparciem w ramach programu "Dobry Start" Do połowy września na konta rodziców trafiło prawie 25 i pół miliona złotych, w kraju to miliard 138 milionów. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »