Radio Opole » Kultura i rozrywka
2024-04-19, 13:26 Autor: IAR/Radio Opole

Apel 17 regionalnych rozgłośni radia publicznego do przewodniczącego KRRiT

[fot. Paula Hołubowicz]
[fot. Paula Hołubowicz]
Radio Opole [fot. Maciej Marciński]
Radio Opole [fot. Maciej Marciński]
17 regionalnych rozgłośni publicznego radia "solidarnie i w porozumieniu" apeluje do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o natychmiastowe przywrócenie wypłat pochodzących z opłat abonamentowych. Podkreślono, że publiczne pieniądze przeznaczone na realizację misji publicznej radia powinny trafić bezpośrednio na konta spółek radiowych.
Pismo w tej sprawie Maciejowi Świrskiemu przekazali likwidatorzy i redaktorzy naczelni Radia dla Ciebie i Radia Poznań. Emilia Benedykcińska i Piotr Michalak zostali zaproszeni na posiedzenie KRRiT.

"Tylko sądy w Poznaniu i Olsztynie utworzyły depozyty, pozostałe sądy odmówiły przyjęciu pieniędzy do depozytu, co jednoznacznie wskazuje na niewłaściwość przyjętego przez Pana modelu postępowania" - zwracają się w liście do przewodniczącego KRRiT przedstawiciele rozgłośni Polskiego Radia.

Podkreślono także, że nie jest prawdą, iż tylko RDC i Radio Poznań mają prawomocnie potwierdzoną przez KRS likwidację. "Wbrew Pańskiemu publicznemu stwierdzeniu z 12 i 15 kwietnia br., wszystkie 17 akcyjnych spółek radiowych ma taki sam status prawny i formalny jak RDC i Radio Poznań - wszystkie spółki są wpisane do KRS, jest otwarta i potwierdzona ich prawomocna likwidacja, są wskazani likwidatorzy, a zatem nie istnieją żadne przeszkody formalne lub prawne do rozporządzania przez likwidatorów pieniędzmi, jakie spółki powinny otrzymać od KRRiT" - czytamy w piśmie.

W ocenie autorów listu wysyłanie tych pieniędzy przez KRRiT do depozytów sądowych jest nie tylko nieuzasadnione prawnie, ale też przeciw skuteczne, ponieważ nie zabezpiecza żadnych interesów w realizacji misji radia publicznego, tylko tę misję dewastuje.

"Koszty działalności likwidatorów są opłacane ze skromnych przychodów własnych spółek, ze sprzedaży reklamy, a nie z pieniędzy przeznaczonych na realizację misji publicznego radia" - podkreślono.

Przedstawiciele 17 rozgłośni uważają, że bez tych pieniędzy nie mogą skutecznie realizować misji radia publicznego zatwierdzonej przez KRRIT w planach programowych wszystkich rozgłośni na rok 2024.

"Nie możemy na czas regulować wynagrodzeń pracowników czy zobowiązań wobec ZUS i US, rat kredytów bankowych i bieżących zobowiązań wobec kontrahentów. To wszystko wyłącznie z jednego powodu wstrzymania płatności KRRiT bezpośrednio na konta spółek i próby tworzenia depozytów sądowych" - zwracają uwagę autorzy pisma.

Według stanu na 15 kwietnia zaległości z tytułu wstrzymania przez KRRIT wypłat na konta spółek regionalnych rozgłośni wynoszą ponad 66 milionów złotych, tylko za okres styczeń - kwiecień 2024.

Kultura i rozrywka

2024-05-26, godz. 20:28 48.OKT: Duchy, miłość, dramat i poezja Cypriana Kamila Norwida Ostatnim przedstawieniem konkursowym tegorocznych 48. Konfrontacji Teatralnych była jednoaktówka 'Miłość czysta u kąpieli morskich' według Cypriana Kamila… » więcej 2024-05-26, godz. 19:45 Finał "Piosenkobrania" na scenie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Ambitny repertuar To wyjątkowy konkurs muzyczny. Tradycja opolskiego 'Piosenkobrania' sięga 1993 roku. » więcej 2024-05-26, godz. 17:25 48.OKT: "Koziołek Matołek" dla dzieci i dorosłych Przedostatnim konkursowym przedstawieniem 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka żywa' było przedstawienie Teatru Polskiego w Warszawie zatytułowane… » więcej 2024-05-26, godz. 14:00 Wołczyńskie mamy mogą świętować również we wtorek Na drugą edycję 'Majowego chilloutu z okazji Dnia Matki' zaprasza we wtorek (28.05) po południu Wołczyński Ośrodek Kultury. » więcej 2024-05-26, godz. 11:55 48. OKT: Kobiece historie w "Chłopach" z Teatru Ludowego w Krakowie Spektakl pt. 'Chłopi' Teatru Ludowego w Krakowie to kolejne przedstawienie konkursowe 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka Żywa'. W tym roku mija… » więcej 2024-05-26, godz. 11:40 "Proste historyjki o muzyce". Koncert dla całych rodzin w Filharmonii Opolskiej Filharmonia Opolska po raz ostatni w tym sezonie artystycznym zaprasza najmłodszych melomanów na koncert. O godzinie 12:30 filharmonicy zabiorą ich w 'Muzyczną… » więcej 2024-05-25, godz. 19:40 Muzyczny statek znów zabrał chętnych w dwa rejsy na Odrze. "Niech umilają czas" Polska i zagraniczna muzyka rozrywkowa trzynasty raz rozbrzmiewała z pokładu statku 'Opolanin' na Odrze w stolicy regionu. Na kolejną edycję akcji 'Z Orkiestrą… » więcej 2024-05-25, godz. 13:00 "Zemsta nietoperza" w wykonaniu 140 osób. Wieczorny spektakl na dziedzińcu brzeskiego muzeum 140-osobowy zespół zaprezentuje dziś (25.05) wieczorem 'Zemstę nietoperza' na dziedzińcu Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. » więcej 2024-05-25, godz. 12:30 48. OKT: aktorzy z Teatru Niedużego wyśpiewali "Gołoledź" Muzyczny spektakl pt. 'Gołoledź' zobaczyliśmy wczoraj (24.05) w ramach konkursu 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka Żywa'. Piosenki, scenariusz… » więcej 2024-05-25, godz. 10:22 48. OKT: zobaczyliśmy spektakl pt. "Sędziowie" z teatru w Gnieźnie Spektakl pt. 'Sędziowie' Stanisława Wyspiańskiego w reż. Anny Augustynowicz zobaczyli widzowie 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka Żywa. To przedstawienie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »