Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-11-25, 09:30 Autor: Mariusz Majeran

Benefis Mariana Buchowskiego zgromadził tłumy znanych Opolan [ZDJĘCIA]

Benefis Mariana Buchowskiego w WBP w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Benefis Mariana Buchowskiego w WBP w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Benefis Mariana Buchowskiego w WBP w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Benefis Mariana Buchowskiego w WBP w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Benefis Mariana Buchowskiego w WBP w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Benefis Mariana Buchowskiego w WBP w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Benefis Mariana Buchowskiego w WBP w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Benefis Mariana Buchowskiego w WBP w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zaprosiła Opolan na benefis Mariana Buchowskiego z okazji 80 urodzin, pisarza, felietonisty, dziennikarza i poety. Na spotkanie przybyli między innymi Janina Hajduk-Nijakowska, Bogusław Nierenberg, Adam Wierciński czy Harry Duda. Było środowisko literackie i artystyczne Opolszczyzny.
Spotkanie prowadził profesor Stanisław Sławomir Nicieja, który powiedział, że Marian Buchowski zasłużył na rzetelną biografię. - To oczytanie, ten talent, ten dorobek i ta pewna skromność, która w nim jest, jest wyjątkowa. Cieszę się, że tutaj tyle przyjaciół przyszło na to spotkanie, żeby oddać mu satysfakcję. Buchowski nie ma swojej biografii, nie ma solidnego opracowania naukowego w mieście uniwersyteckim. To nie jest normalna rzecz.

Marian Buchowski podkreślił, że całe życie był związany z pisaniem. - To jest trudna rola, nie bardzo wiem, jak się zachować, bo jak jest spotkanie w związku z jakąś książką no to wiadomo, że przyjdą i tacy, którzy mi dobrze życzą i też przyjdą tacy, co zadają trudne pytania. A dziś czuję się o tyle swobodnie, że zakładam iż przyszli ludzie, którzy co najmniej nie życzą mi źle, więc stąd jakby takie niezłe jak na jubilata 80-letniego, samopoczucie.

Na zakończenie były kwiaty, życzenia, prezenty i tort w kształcie otwartej, niezapisanej jeszcze książki. A sam jubilat kończy właśnie kolejną swoją książkę. Radio Opole było patronem medialnym wydarzenia.
Stanisław Nicieja
Marian Buchowski

Kultura i rozrywka

2024-02-26, godz. 12:45 Spotkanie z pisarzem, historykiem w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie z autorem głośnych reportaży Piotrem Lipińskim. Publikował w różnych czasopismach. Specjalizuje… » więcej 2024-02-24, godz. 16:00 "Władza" zdominuje 17. Zimowy Las Sztuki w Opolu? Zimowy Las Sztuki otworzy się przed opolanami już po raz 17. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia organizowanego w Teatrze Eko Studio w Opolu jest 'Wła… » więcej 2024-02-24, godz. 12:00 Standardy jazzowe, muzyka filmowa i rozrywkowa. Niedziela z koncertem charytatywnym w Kluczborku Jeden z najlepszych puzonistów jazzowych w Polsce weźmie udział w jutrzejszym (25.02) koncercie charytatywnym z okazji 15-lecia kluczborskiego Big Roll Bandu… » więcej 2024-02-24, godz. 09:54 Podróż przez elektroniczne dźwięki. Duet Kępiński Kowalonek w Studiu M [ZDJĘCIA] Elektroniczne dźwięki duetu Kępiński/Kowalonek wypełniły Studio M Radia Opole. Na scenie wystąpili Miro Kępiński znany jako kompozytor i producent muzyki… » więcej 2024-02-23, godz. 13:30 Poznaj inwazyjne gatunki w Polsce. Oprowadzanie po wystawie w MŚO Na rodzinne oprowadzanie po wystawie przyrodniczej zaprasza w sobotę (24.02) Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Ekspozycja nosi tytuł 'Obcy wśród nas. Obce… » więcej 2024-02-23, godz. 07:58 Multimedialne prace studentów na wystawie w teatrze [ZDJĘCIA] Studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego pokazują swoje zaliczenia na wystawie multimedialnej w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Wystawa nosi tytuł… » więcej 2024-02-22, godz. 19:15 Bezpłatne szkolenia dla wolontariuszy i członków organizacji pozarządowych Do udziału w bezpłatnych wykładach dotyczących pozyskiwania pieniędzy unijnych, rachunkowości czy prawa, zachęca Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu… » więcej 2024-02-22, godz. 14:00 "Nemezis" Macieja Siembiedy walczy o tytuł Książki Roku 2023 Powieść pt. 'Nemezis', związanego z Opolszczyzną autora, Macieja Siembiedy walczy o tytuł Książki Roku portalu lubimyczytać.pl. To powieść z pogranicza… » więcej 2024-02-22, godz. 12:15 Śpiewanki, czyli Opolskie Granie, po raz pierwszy w Miejscu X Opolskie Granie, zwane też Śpiewankami, po raz pierwszy zawędruje do Miejsca X w Opolu. To wydarzenie, które odbywa się cyklicznie w stolicy regionu już… » więcej 2024-02-22, godz. 10:15 Znane "piosenki ulicy" usłyszymy w Filharmonii Opolskiej Klub Muzyczny Filharmonii Opolskiej proponuje koncert złożony z popularnych piosenek warszawskich, lwowskich i innych znanych bardów. Koncert zatytułowany… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »