Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-10-20, 16:30 Autor: Witold Wośtak

Bibliotekarze i nauczyciele dyskutowali w Opolu o formach promowania czytelnictwa

X Opolska Sesja Nauczycieli Bibliotek Szkolnych i Pedagogicznych [fot. Witold Wośtak]
X Opolska Sesja Nauczycieli Bibliotek Szkolnych i Pedagogicznych [fot. Witold Wośtak]
Promocja czytelnictwa oraz wymiana doświadczeń i dobrych praktyk. To główne cele X Opolskiej Sesji Nauczycieli Bibliotek Szkolnych i Pedagogicznych.
Do Opola przyjechało kilkadziesiąt osób zajmujących się tą tematyką zawodowo. Sesja była podzielona na część konferencyjną z wykładami oraz część warsztatową.

- Tegoroczny tytuł brzmi "Czytam i wiem" - mówi Rafał Rippel, wicedyrektor Opolskiego Centrum Edukacji ds. bibliotecznych.

- Myślę, że można by powiedzieć również trochę przewrotnie "czytam i wiem", a więc czytam książkę i wtedy pozyskuję wiedzę, którą później mogę wykorzystać na różne sposoby, nie tylko edukacyjne oczywiście. Gdyby jednak przewrotnie odwrócić tytuł sesji i powiedzieć "wiem, bo czytam", moim zdaniem, to też miałoby dość głęboki sens.

Iwona Kowalska, nauczyciel bibliotekarz z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, mówiła o Bibliograficznym Centrum Informacji Pedagogicznej, które powstało w 2021 roku.

- To jest unikatowe przedsięwzięcie w skali ogólnopolskiej, które składa się z siedmiu komponentów. Mam na myśli adaptacje filmowe, scenariusze zajęć, pedeutologię, lektury szkolne i zestawienia bibliograficzne.

Anna Zacłona, również nauczyciel bibliotekarz, przedstawiła prezentację o motywach literackich, motywach w kulturze i bibliografii online.

- To jest jedyna w Polsce baza - żadna biblioteka nie może pochwalić się taką bazą bibliograficzną. Ona liczy 600 haseł i zawiera ponad 33 tysiące opisów bibliograficznych, a dotyczy szeroko rozumianych motywów w literaturze, sztuce, kulturze i filmie.

Podczas sesji sporo uwagi poświęcono również Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025.
Rafał Rippel
Iwona Kowalska
Anna Zacłona

Kultura i rozrywka

2024-03-01, godz. 20:00 Biała: zaginął srebrny skarb synagogi. Trop urywa się we Wrocławiu Artefakty z dawnej synagogi przekazano Izbie Regionalnej w Białej. Żydowską świątynię zniszczyli Niemcy podczas nocy kryształowej w 1938 roku. Dotychczas… » więcej 2024-03-01, godz. 13:45 Muzyka filmowa Krzysztofa Komedy w nowych interpretacjach Jazz ostatnio często gości w Filharmonii Opolskiej. Tak będzie i w sobotę (02.03). Tym razem koncert nie na scenie klubowej filharmonii, a w sali koncertowej… » więcej 2024-03-01, godz. 10:00 Koncert "Muzyka nieśmiertelna" zabrzmi w piątkowy wieczór w Filharmonii Opolskiej Filharmonia Opolska zaprasza na piątkowy koncert symfoniczny. Usłyszymy Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej i solistę, który zagra na skrzypcach. » więcej 2024-02-29, godz. 21:00 Namiot WBP wypełniony po brzegi podczas spotkania ze Stanisławem S. Nicieją [ZDJĘCIA] Na promocję najnowszego, XX już tomu 'Kresowej Atlantydy' profesora Stanisława Sławomira Nicieji przyszły tłumy Opolan, chcących nabyć książkę i posłuchać… » więcej 2024-02-29, godz. 16:00 Duże, kolorowe obrazy zawisły w Muzeum Diecezjalnym w Opolu [ZDJĘCIA] Monika Kamińska postanowiła pokazać publiczności swoją twórczość malarską na wystawie retrospektywnej w Opolu. Mieszkająca w Nysie artystka przywiozła… » więcej 2024-02-29, godz. 13:56 Profesor Stanisław Sławomir Nicieja zaprezentuje XX tom "Kresowej Atlantydy" Dziś (29.02) profesor Stanisław Sławomir Nicieja przybliży czytelnikom swój ostatni, dwudziesty już tom 'Kresowej Atlantydy'. Na promocję swoich książek… » więcej 2024-02-29, godz. 10:00 "Gardło diabła" na wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Instalacja wideo, obiekty rzeźbiarskie i świetlne pojawią się na wystawie Angeliki Markul w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Ekspozycja nosi tytuł 'Gardło… » więcej 2024-02-28, godz. 15:00 Biała: ukazała się książka o lokacji jednego z najstarszych miast w Polsce „W kręgu najstarszych miast Górnego Śląska” - to tytuł najnowszej książki wzbogacającej wiedzę o historii Białej. Wydawnictwo jest pokłosiem wystąpień… » więcej 2024-02-28, godz. 15:00 Przed nami V Maraton Teatralny. Pięć tytułów do obejrzenia w trzy dni Zbliża się V Maraton Teatralny. Przez trzy dni w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu będzie można zobaczyć pięć tytułów. Wśród nich można znaleźć… » więcej 2024-02-27, godz. 19:45 17. Zimowy Las Sztuki codziennie otwiera się na widzów [ZDJĘCIA] Teatr Ekostudio w Opolu codziennie otwiera swoje drzwi o 18:06 do 17. Zimowego Lasu Sztuki. To nie tylko wystawa obrazów, zdjęć rzeźb i innych obiektów. To… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »