Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-05-01, 14:57 Autor: Roman Juranek

Trwają ostatnie przygotowania do największej wystawy w Muzeum Powiatowym w Nysie

Przygotowania do wystawy w Muzeum Powiatowym w Nysie. [fot. Roman Juranek]
Przygotowania do wystawy w Muzeum Powiatowym w Nysie. [fot. Roman Juranek]
Przygotowania do wystawy w Muzeum Powiatowym w Nysie. [fot. Roman Juranek]
Przygotowania do wystawy w Muzeum Powiatowym w Nysie. [fot. Roman Juranek]
Przygotowania do wystawy w Muzeum Powiatowym w Nysie. [fot. Roman Juranek]
Przygotowania do wystawy w Muzeum Powiatowym w Nysie. [fot. Roman Juranek]
Na ponad 630 metrach kwadratowych sal zostaną wyeksponowane 162 obiekty muzealne. Wystawa "Świat Biskupów Wrocławskich Książąt Nyskich" zostanie otwarta 20 maja w Noc Muzeów z okazji 800 lecia lokacji miasta.
- To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu zobaczyć eksponaty związane z bazyliką mniejszą - mówi Ewelina Kwiatkowska, kuratorka wystawy. - Udało się wypożyczyć większość najcenniejszych obiektów ze skarbca św. Jakuba m.in. relikwiarz z sercem biskupa Karola Habsburga. Udało nam się także sprowadzić 3 rzeźby, które niegdyś znajdowały się na filarach w bazylice mniejszej. Ponadto zaprezentujemy Biblię Nyską z 1354 roku, która ze względu na jej stan zachowania nie może być eksponowana, a tutaj będziemy mieli możliwość zobaczyć jak ta biblia wygląda - dodaje Ewelina Kwiatkowska.

Innym cennym zabytkiem jest jedyny zachowany fragment nastawy ołtarzowej z XV wieku.

Eksponaty są wypożyczone w sumie z 7 placówek w Polsce i za granicą. Wystawie towarzyszyć będą liczne warsztaty plastyczne, zajęcia edukacyjne, konferencja naukowa i występy artystyczne. Będzie ją można zwiedzać do 10 grudnia.
Ewelina Kwiatkowska

Kultura i rozrywka

2023-09-29, godz. 21:00 "Zero Nudy". Olgierd Łukaszewicz opowiadał młodzieży, jak aktor pracuje nad rolą Spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem zakończyło Festiwal 'Zero Nudy' w Opolu. Przez cały tydzień w Młodzieżowym Domu Kultury odbywały się seanse filmowe… » więcej 2023-09-29, godz. 12:00 "Niekończąca się historia". Druga premiera w opolskich Lalkach 'Niekończąca się historia' jest drugą premierą w tym sezonie w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Spektakl wyreżyserował Marcin Wierzchowski, który dokonał… » więcej 2023-09-29, godz. 10:00 Organy wiodącym instrumentem nowego sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej Rusza 72. sezon artystyczny w Filharmonii Opolskiej. Przygotowano piątkowe koncerty symfoniczne, niedzielne południowe koncerty organowe i szereg zajęć dla… » więcej 2023-09-28, godz. 18:00 "Raz w roku jest taka impreza". Festiwal Radości dla osób niepełnosprawnych w Prudniku Wokalne, instrumentalne i taneczne umiejętności prezentowali uczestnicy Festiwalu Radości - IV Prudnickiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych… » więcej 2023-09-28, godz. 17:30 40 osób powalczy w Opolskim Banku Talentów 2023 W piątek (29.09) rusza kolejna edycja Opolskiego Banku Talentów. To przedsięwzięcie, które ma wspomagać młodych muzyków w osiągnięciu sukcesu. Spośród… » więcej 2023-09-28, godz. 17:00 Jak wzmocnić odporność psychiczną przy pomocy literatury. Konferencja Biblioterapeutyczna w Opolu Bibliotekarze, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy, terapeuci oraz wszyscy zainteresowani biblioterapią i stosowaniem biblioterapii w swojej codziennej pracy zawodowej… » więcej 2023-09-28, godz. 07:30 Międzynarodowe Konkursy Perkusyjne w Szkole Muzycznej w Opolu Szkoła Muzyczna w Opolu przygotowuje Międzynarodowe Konkursy Perkusyjne. W ramach imprezy, która odbędzie się w październiku i listopadzie odbędą się… » więcej 2023-09-27, godz. 17:00 Prudnik: kilkanaście propozycji w nowym sezonie ośrodka kultury Warsztaty, teatr i taniec muzyczny - Prudnicki Ośrodek Kultury przygotował bogatą ofertę dla mieszkańców gminy i okolic. W październiku rusza nowy sezon… » więcej 2023-09-27, godz. 13:00 Pokazy prastarych technik wykonywania glinianych naczyń w Parku Historii we Włodzieninie Warsztaty lepienia glinianych naczyń - to kolejna impreza, która odbędzie się w Parku Historii we Włodzieninie. Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych… » więcej 2023-09-26, godz. 11:40 Wielki sukces głubczyckiego chóru Angelus Cantat na międzynarodowym konkursie w Hiszpanii Trzy złote dyplomy wywalczyli wokaliści głubczyckiego chóru Angelus Cantat podczas międzynarodowego festiwalu i konkursu chórów ''Canco Mediterrania'' w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »