Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-11-26, 19:45 Autor: Witold Wośtak

"Autorzy zapraszają nas do swoich domów". Gala 29. konkursu "Ze Śląskiem na ty"

Gala 29. Regionalnego Konkursu Literackiego "Ze Śląskiem na ty" [fot. Witold Wośtak]
Gala 29. Regionalnego Konkursu Literackiego "Ze Śląskiem na ty" [fot. Witold Wośtak]
Gala 29. Regionalnego Konkursu Literackiego "Ze Śląskiem na ty" [fot. Witold Wośtak]
Gala 29. Regionalnego Konkursu Literackiego "Ze Śląskiem na ty" [fot. Witold Wośtak]
Gala 29. Regionalnego Konkursu Literackiego "Ze Śląskiem na ty" [fot. Witold Wośtak]
Gala 29. Regionalnego Konkursu Literackiego "Ze Śląskiem na ty" [fot. Witold Wośtak]
53 prace zgłoszono do 29. edycji Regionalnego Konkursu Literackiego "Ze Śląskiem na ty". Laureaci odebrali wieczorem wyróżnienia w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Opolu.
Konkurs ma dwa cele: opowiadanie historii lokalnej oraz promowanie śląskiej gwary. Podzielono go na cztery kategorie: trzy dziecięco-młodzieżowe i czwartą dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz dorosłych. - Jury przyznało nagrody dla ponad połowy uczestników - mówi Krystian Czech, pomysłodawca konkursu.

- Według jurorów, jest tak wysoki poziom, że nie da się w łatwy sposób ocenić wszystkich prac. One są bardzo różnorodne, a podejmowana tematyka jest wyjątkowa. Autorzy zapraszają nas wręcz do swoich domów. Można odnieść wrażenie, że tam, skąd praca pochodzi, jest dom i całe otoczenie, w którym laureat mieszka.

14-letni Paweł Przeźnik, jeden z laureatów, napisał pracę o stolarni dziadka. Nastolatek przyznaje, że poświęcił temu dużo uwagi.

- To była moja pierwsza praca konkursowa. Napisałem o powstaniu stolarni, jak wytrzymała przez te wszystkie lata, jaka jest teraz, jakie stoją w niej urządzenia i co czeka ją w przyszłości. Wśród moich rówieśników gwara śląska jest dobrze znana, bo nawet od nich przejąłem większość słówek użytych w pracy.

Radio Opole objęło 29. Regionalny Konkurs Literacki "Ze Śląskiem na ty" patronatem medialnym.
Krystian Czech
Paweł Przeźnik

Kultura i rozrywka

2023-02-04, godz. 09:20 "Wymianka" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu proponuje wystawę Zuzanny Piętkowskiej 'Wystawka'. W Galerii Aneks zobaczymy przedmioty znalezione przez autorkę podczas… » więcej 2023-02-03, godz. 22:22 Z lampą UV na wystawie w Galerii Pierwsze Piętro [ZDJĘCIA] Związek Polskich Artystów w Opolu zaprosił opolskiego artystę skrywającego się pod artystycznym pseudonimem FIL. Na wystawie zatytułowanej 'Carpe Diem'… » więcej 2023-02-03, godz. 19:45 Przygraniczna współpraca szansą na adaptację zabytków. Zaowocuje też partnerstwem gmin Głogówek i czeski Jindřichov będą wspólnie aplikować o unijne fundusze transgraniczne na remont zabytków. Oba samorządy mają dokumentację techniczną… » więcej 2023-02-03, godz. 15:05 Intensywność barw, wydarzeń, geometrii, form i uczuć na wystawie w Prudniku Prudnicki Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż prac malarskich Jacube Rybińskiej. Integralną częścią ekspozycji będzie performance zatytułowany „Krótki… » więcej 2023-02-03, godz. 11:00 Koncert uwielbienia w Branicach ''W Tobie jestem wolny'' - to tytuł koncertu poświęconego pamięci biskupa Józefa Marcina Nathana, wybitnego duszpasterza, społecznika, założyciela ''Miasteczka… » więcej 2023-02-03, godz. 06:10 O historii Pułku Ułanów Wołyńskich rozmawiano w muzeum w Opolu Stowarzyszenie Pamięci 19 Pułku Ułanów Wołyńskich im. gen. Edmunda Różyckiego w Opolu zaprosiło miłośników historii na spotkanie w Muzeum Śląska… » więcej 2023-02-02, godz. 17:00 Muzeum zaprasza na oprowadzanie kuratorskie Muzeum Śląska Opolskiego w ramach wystawy 'Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta' zaprasza na oprowadzanie kuratorskie. Po ekspozycji będzie oprowadzać… » więcej 2023-02-02, godz. 09:00 Utwory skandynawskich kompozytorów zabrzmią w Filharmonii Opolskiej Kompozytorzy, który zmienili swoją narodowość na fińską i norweską zostaną zaprezentowani w Filharmonii Opolskiej. Zagra Orkiestra Filharmonii Opolskiej… » więcej 2023-02-01, godz. 11:00 Stypendium za talent - urząd marszałkowski rozpoczął przyjmowanie wniosków Ruszył nabór wniosków o stypendia z programu 'Marszałkowskie Talenty'. Mogą o nie zabiegać osoby zajmujące się twórczością artystyczną, upowszechnianiem… » więcej 2023-01-31, godz. 19:00 Praca Adama Michalika ze Strzelec Opolskich zakwalifikowana na międzynarodową wystawę Praca Adama Michalika, artysty ze Strzelec Opolskich, jako jedna z dziesięciu została zakwalifikowana na wystawę HANSEartWORKS. To międzynarodowy projekt wystawienniczy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »