Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-11-04, 21:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

"Bohaterowie plebiscytów" na placu Wolności w Opolu

Wystawa na placu Wolności w Opolu
Wystawa na placu Wolności w Opolu
"Bohaterowie plebiscytów" to tytuł wystawy ustawionej na placu Wolności w Opolu. Prezentuje ona sylwetki 31 działaczy na rzecz przyłączenia Górnego Śląska oraz Warmii, Mazur i Powiśla do II RP.
- To osoby, które prowadziły propagandę na rzecz Polski - mówił prof. Michał Lis z Instytutu Śląskiego. - Głosowali za przyłączeniem tych spornych ziem do odradzającego się, potem już odrodzonego państwa polskiego, dlatego że to jest ich ojczyzna, ich wspólnota językowa, kulturowa, a także religijna na południu, bo na północy nie bardzo, gdyż tam akurat ewangelicy przeważali, a w Polsce ewangelicy nie przeważają - dodaje.

- Podobnych plebiscytów w Europie w owym czasie było więcej - zaznaczył Piotr Pałys, kierownik Zakładu Badań Śląskoznawczych w Instytucie Śląskim. - Na pograniczu belgijsko-niemieckim takowy plebiscyt odbył się, ale także w Karyntii, w Szlezwiku czy Holsztynie. Nigdzie ta szlachetna skądinąd idea, aby stworzyć takie idealne warunki, w których ludność może wypowiedzieć się w sposób nieskrępowany o swojej chęci przynależności narodowej nie sprawdziła się. W Cieszynie była całkowita kompromitacja, bo tam do plebiscytu nie doszło - dodaje.

Ekspozycję przygotowali wspólnie Instytut Śląski w Opolu oraz Instytut Północny w Olsztynie.
Michał Lis
Piotr Pałys

Kultura i rozrywka

2023-02-07, godz. 15:50 Wspomnienie twórczości Jana Goczoła w bibliotece Miejska Biblioteka Publiczna w stolicy regionu wielokrotnie gościła za życia opolskiego poetę Jana Goczoła. Prezentowała jego twórczość i prosiła, by… » więcej 2023-02-07, godz. 07:00 Opolski Plastyczniak pokazuje prace "Szyte na miarę" [ZDJĘCIA] Po raz trzeci Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu prezentuje prace klas od I do IV wykonane podczas ćwiczeń dwóch… » więcej 2023-02-06, godz. 08:08 Dziś w Opolu Mała Akademia Instrumentów Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu dziś (06.02) do południa będzie gościć dzieci w Małej Akademii Instrumentów. Podczas spotkania z przedszkolakami i uczniami… » więcej 2023-02-05, godz. 20:15 W kwietniu ruszy sezon na zamku w Niemodlinie [ZDJĘCIA] Do nowego sezonu turystycznego szykuje się zamek w Niemodlinie. Obiekt jest dostępny dla turystów przez cały rok, ale w miesiącach zimowych swoją wizytę… » więcej 2023-02-04, godz. 09:20 "Wymianka" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu proponuje wystawę Zuzanny Piętkowskiej 'Wystawka'. W Galerii Aneks zobaczymy przedmioty znalezione przez autorkę podczas… » więcej 2023-02-03, godz. 22:22 Z lampą UV na wystawie w Galerii Pierwsze Piętro [ZDJĘCIA] Związek Polskich Artystów w Opolu zaprosił opolskiego artystę skrywającego się pod artystycznym pseudonimem FIL. Na wystawie zatytułowanej 'Carpe Diem'… » więcej 2023-02-03, godz. 19:45 Przygraniczna współpraca szansą na adaptację zabytków. Zaowocuje też partnerstwem gmin Głogówek i czeski Jindřichov będą wspólnie aplikować o unijne fundusze transgraniczne na remont zabytków. Oba samorządy mają dokumentację techniczną… » więcej 2023-02-03, godz. 15:05 Intensywność barw, wydarzeń, geometrii, form i uczuć na wystawie w Prudniku Prudnicki Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż prac malarskich Jacube Rybińskiej. Integralną częścią ekspozycji będzie performance zatytułowany „Krótki… » więcej 2023-02-03, godz. 11:00 Koncert uwielbienia w Branicach ''W Tobie jestem wolny'' - to tytuł koncertu poświęconego pamięci biskupa Józefa Marcina Nathana, wybitnego duszpasterza, społecznika, założyciela ''Miasteczka… » więcej 2023-02-03, godz. 06:10 O historii Pułku Ułanów Wołyńskich rozmawiano w muzeum w Opolu Stowarzyszenie Pamięci 19 Pułku Ułanów Wołyńskich im. gen. Edmunda Różyckiego w Opolu zaprosiło miłośników historii na spotkanie w Muzeum Śląska… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »