Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-09-19, 19:15 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Fundacja Arka uczy postaw ekologicznych. "Książka za drzewo" w Opolu [FILM, ZDJĘCIA]

Ekologiczna akcja "Książka za drzewo" w Opolu
Ekologiczna akcja "Książka za drzewo" w Opolu
Ekologiczna akcja "Książka za drzewo" w Opolu
Ekologiczna akcja "Książka za drzewo" w Opolu
Ekologiczna akcja "Książka za drzewo" w Opolu
Ekologiczna akcja "Książka za drzewo" w Opolu
Akcją "Książka za drzewo" promowali czytelnictwo i postawy ekologiczne. Przedstawiciele bielskiej fundacji Arka rozmawiali z opolskimi uczniami o tym, w jaki sposób ograniczać emisję dwutlenku węgla, oszczędzać wodę i dlaczego warto sadzić drzewa. Inicjatywa polega na tym, że za każde posadzone drzewo uczestnicy mogą otrzymać książki, które pochodzą głównie ze zbiórek.
- Martwi mnie to, że trzeba ścinać drzewa, żeby pozyskiwać kartki. Wiem, że trzeba wrzucać do niebieskiego kosza na śmieci gazety, niepotrzebne zeszyty i kartki. Nauczyłam się, że lepiej dać książkom drugie życie - mówi Weronika.

- Drzewa warto sadzić po to, żebyśmy mieli dłużej czyste powietrze i żebyśmy mieli więcej tlenu. Bo drzewa produkują tlen - dodaje Lila.

- Wystarczy zgłosić się po sadzonkę np. do nadleśnictwa, zasadzić drzewo, udokumentować to i zarejestrować się na stronie, a my wysyłamy książkę - mówi Anna Sobańska, fundacja ekologiczna "Arka". - Nasza edukacja zawsze związana jest ze zmianami klimatu, więc my zachęcamy do tego, żeby pamiętać o tym, że przy zmianach klimatu, przy zanieczyszczeniach powietrza, pomagają nam m.in. drzewa. Więc my zachęcamy do sadzenia drzew i zachęcamy do tego, żeby dać drugie życie używanym książkom. Rozmawiamy o tym, jak działać, żeby śmieci nie powstawały, żeby obok nas było fajnie i czysto, jaka jest rola drzew.

- Każda rzecz, która jeszcze jest sprawna nie musi trafić do kosza - wyjaśnia Krystian Biłek, edukator z fundacji "Arka". - Bardzo często wyrzucamy sprawne rzeczy, które nam się znudziły lub ich nie potrzebujemy. W takiej sytuacji możemy je przekazać do fundacji, świetlic środowiskowych czy innych instytucji. To mogą być książki, gry, dobre ubrania. Ważne, żeby tego nie wyrzucać i promować dobre nawyki.

Dodajmy, że każdy uczestnik akcji otrzymał książkę, która właśnie zyskała nowe życie.
Ekologiczna akcja "Książka za drzewo" w Opolu

Kultura i rozrywka

2022-12-02, godz. 17:30 "Bardzo się cieszymy, że możemy tu być". Muzycy z Ukrainy przyjechali do studia M im. SBB nagrać piosenki [FILM] Polscy muzycy z Ukrainy odwiedzili dziś (02.12) studio M im. SBB w Radiu Opole. 11 śpiewaków z chóru 'Młode liście' z Domu Polskiego w Barze na Ukrainie… » więcej 2022-12-02, godz. 14:30 Muzyka inspirowana Chinami w Filharmonii Opolskiej Filharmonia Opolska zaprasza na dzisiejszy (2.12) koncert symfoniczny. Bohaterem koncertu będzie Tan Dun i jego pięcioczęściowy Koncert wiolonczelowy 'Przyczajony… » więcej 2022-12-01, godz. 22:00 Festiwal Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych już w piątek w Opolu W Opolu rusza w piątek 12. Festiwal Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Impreza jest połączona z IV edycją plebiscytu 'Ikona Opolsz… » więcej 2022-12-01, godz. 19:12 "Wszystko może się zdarzyć" na wystawie w Galerii ZPAP Pierwsze Piętro Opolski artysta Romuald Jeziorowski przygotował nową wystawę w Galerii ZPAP Pierwsze Piętro w Opolu. Zatytułował prezentację swoich prac 'Wszystko może… » więcej 2022-11-30, godz. 14:10 WBP w Opolu zaprasza na spotkanie poświęcone wiedeńskiej femme fatale Biblioteka Austriacka zaprasza na spotkanie autorskie z dr Agatą Borek z Uniwersytetu Śląskiego, która przybliży czytelnikom postać Almy Mahler-Werfel. Wystąpienie… » więcej 2022-11-29, godz. 17:00 Wystawa z łambinowickiego muzeum jedzie do Sejmu Ekspozycja „Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej”, przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, mówi o powstańcach… » więcej 2022-11-29, godz. 12:07 O Tanzanii w Bibliotece Obcojęzycznej w Opolu Biblioteka Obcojęzyczna WBP w Opolu zaprasza na spotkanie z profesorem Januszem Słodczykiem, który zawodowo i prywatnie podróżuje po świecie. Tym razem naukowiec… » więcej 2022-11-28, godz. 17:30 Spektakl "ROHTKO" z łotewskimi nagrodami teatralnymi Przedstawienie „ROHTKO', którego koproducentami są Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Teatr Dailes w Rydze, nominowane do Łotewskich Nagród Teatralnych… » więcej 2022-11-28, godz. 15:00 Opolska Jesień Literacka: spotkanie poetyckie z Wojciechem Bonowiczem Przyjaciel Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu Wojciech Bonowicz spotka się z czytelnikami w ramach 20. Opolskiej Jesieni Literackiej. » więcej 2022-11-28, godz. 12:45 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego po raz kolejny wystąpi w Głubczycach Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpi w Głubczycach. Koncert odbędzie się 10 grudnia w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »