Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-09-03, 16:43 Autor: Katarzyna Zawadzka

Tworzą nas narracje i metafory. Narodowe Czytanie z MBP w Opolu

Narodowe Czytanie z MBP w Opolu
Narodowe Czytanie z MBP w Opolu
Narodowe Czytanie z MBP w Opolu
Narodowe Czytanie z MBP w Opolu
Narodowe Czytanie z MBP w Opolu
Narodowe Czytanie z MBP w Opolu
Narodowe Czytanie z MBP w Opolu
Narodowe Czytanie z MBP w Opolu
Narodowe Czytanie z MBP w Opolu
Narodowe Czytanie z MBP w Opolu
Narodowe Czytanie z MBP w Opolu
Narodowe Czytanie z MBP w Opolu
"Ballady i romanse" Adama Mickiewicza czytali w sobotę (3.09) na placu Wolności w Opolu aktorzy, dziennikarze, przedstawiciele oświaty i gospodarze miasta. Tak w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania włączyła się Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. Całości towarzyszyły autorskie kompozycje Marii Ołdak i Bartosza Miruckiego.
- Narracja i metafora to są te składniki, które budują nas jako ludzi, naszą cywilizację, nasze światy - mówi Agnieszka Zientarska, która była jedną z reprezentantek Radia Opole podczas Narodowego Czytania. - Bardzo ciekawe jest to, kiedy możemy odczytywać te teksty, które powstawały przed wiekami, ale jednak opisują nasze wspólne doświadczenie człowieczego losu. Bez względu na to, kiedy powstały dane teksty, czy to był wiek XVI, XVII, XVIII czy XIX, my zderzamy się przede wszystkim z wielkim intelektem i sposobem przeżywania świata pisarza - dodaje.

W Narodowy Czytaniu udział wzięła także aktorka Karolina Gorzkowska, która przyznaje, że lubi interpretować teksty romantyczne. - Moim zdaniem na tym polega aktorstwo, że autor coś napisał, a moim zadaniem jest to fajnie opowiedzieć przez siebie, nie zapominając oczywiście, co poeta miał na myśli, ale chodzi też o to, abym ja temu nadała jakiś kształt, bo w przeciwnym razie, po co aktorzy i w ogóle ludzie mają to czytać, jeśli nie mogą nadać temu własnej interpretacji - dodaje.

Zbiór zatytułowany "Ballady i romanse" został wydany w 1822, czyli dokładnie 100 lat temu.
Agnieszka Zientarska
Karolina Gorzkowska

Kultura i rozrywka

2022-11-29, godz. 17:00 Wystawa z łambinowickiego muzeum jedzie do Sejmu Ekspozycja „Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej”, przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, mówi o powstańcach… » więcej 2022-11-29, godz. 12:07 O Tanzanii w Bibliotece Obcojęzycznej w Opolu Biblioteka Obcojęzyczna WBP w Opolu zaprasza na spotkanie z profesorem Januszem Słodczykiem, który zawodowo i prywatnie podróżuje po świecie. Tym razem naukowiec… » więcej 2022-11-28, godz. 17:30 Spektakl "ROHTKO" z łotewskimi nagrodami teatralnymi Przedstawienie „ROHTKO', którego koproducentami są Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Teatr Dailes w Rydze, nominowane do Łotewskich Nagród Teatralnych… » więcej 2022-11-28, godz. 15:00 Opolska Jesień Literacka: spotkanie poetyckie z Wojciechem Bonowiczem Przyjaciel Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu Wojciech Bonowicz spotka się z czytelnikami w ramach 20. Opolskiej Jesieni Literackiej. » więcej 2022-11-28, godz. 12:45 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego po raz kolejny wystąpi w Głubczycach Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpi w Głubczycach. Koncert odbędzie się 10 grudnia w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej… » więcej 2022-11-28, godz. 08:00 Niektóre wystawy muzeum na Górze św. Anny zamknięte Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny przechodzi termomodernizację. W związku z remontem, stałe wystawy historyczne są niedostępne, zostały zabezpieczone… » więcej 2022-11-27, godz. 14:00 "Ostatni turnus" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Marcin Wojdak, autor książki 'Ostatni turnus. Pocztówki z czasów PRL-u', spotkał się z czytelnikami w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Wydarzenie towarzyszyło… » więcej 2022-11-27, godz. 11:15 Eksperymentalne wystawienie Słowackiego w Modelatorni [ZDJĘCIA] W ramach konkursu na wystawienie sztuki, na scenie Modelatorni Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu zobaczyliśmy sztukę 'Kordian;' w reżyserii Patrycji Wysokińskiej… » więcej 2022-11-27, godz. 09:45 Kluczbork znów w rytmie reggae. Nowy teledysk promujący miasto [FILM] Kluczbork promuje się przez muzykę reggae. W internecie opublikowano teledysk w ramach projektu muzycznego Tomasza 'Siwego' Wójcika, muzyka pochodzącego z… » więcej 2022-11-26, godz. 19:45 "Autorzy zapraszają nas do swoich domów". Gala 29. konkursu "Ze Śląskiem na ty" 53 prace zgłoszono do 29. edycji Regionalnego Konkursu Literackiego 'Ze Śląskiem na ty'. Laureaci odebrali wieczorem wyróżnienia w Państwowej Szkole Muzycznej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »