Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-09-02, 21:46 Autor: Katarzyna Zawadzka

Przemalowane obrazy i obiekty sportowe. Krzysztof Mętel otworzył wystawę w Opolu

Wystawa pt. "Każdy kończy, kiedy mu się podoba" w GSW w Opolu [fot. Tomasz Koszewnik]
Wystawa pt. "Każdy kończy, kiedy mu się podoba" w GSW w Opolu [fot. Tomasz Koszewnik]
W Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu otwarto wystawę pt. "Każdy kończy, kiedy mu się podoba". Autorem jest Krzysztof Mętel, który w zeszłym roku został laureatem nagrody kuratorów Salonu Wiosennego. Artysta jest malarzem i wykładowcą na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Pochodzi z Opolszczyzny, jest absolwentem Liceum Plastycznego w Opolu.
W galerii prezentuje instalację z przemalowanych prac porzuconych przez innych artystów oraz własnych płócien. - Artysta wychodzi dość przewrotnie od obrazów nieudanych, zaklasyfikowanych jako artystyczne porażki, których autorzy nie chcieli - tłumaczy Łukasz Kropiowski, kurator wystawy. - Można powiedzieć, że je naprawia przez różnego rodzaju interwencje w ich kształt i format przez dodanie drobnych lub bardziej poważnych interwencji. Przez dodanie warstw malarskich, przez rozcinanie i ponowne scalanie - dodaje.

- Obok obrazów w galerii umieszczone zostały obiekty związane ze sportem - mówi artysta Krzysztof Mętel. - Znajduje się tutaj sprzęt sportowy i transportowy, a także transportujący elementy sportowe, chociaż ja ustawiłem na nich obrazy, więc można powiedzieć, że wszystkie te sprzęty dotyczą arbitrażu, czyli mamy wieżę sędziego w siatkówce, mamy stojaki do skoków wzwyż. Dotyczą one problemu sędziowania, innej perspektywy, wyznaczania sobie celów. Są tam też wózki, na których wozi się obrazy albo wywozi głęboko w różne zakamarki, z których już nie wyjeżdżają - dodaje.

Wystawę można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu do 9. października.
Łukasz Kropiowski
Krzysztof Mętel

Kultura i rozrywka

2022-11-29, godz. 17:00 Wystawa z łambinowickiego muzeum jedzie do Sejmu Ekspozycja „Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej”, przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, mówi o powstańcach… » więcej 2022-11-29, godz. 12:07 O Tanzanii w Bibliotece Obcojęzycznej w Opolu Biblioteka Obcojęzyczna WBP w Opolu zaprasza na spotkanie z profesorem Januszem Słodczykiem, który zawodowo i prywatnie podróżuje po świecie. Tym razem naukowiec… » więcej 2022-11-28, godz. 17:30 Spektakl "ROHTKO" z łotewskimi nagrodami teatralnymi Przedstawienie „ROHTKO', którego koproducentami są Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Teatr Dailes w Rydze, nominowane do Łotewskich Nagród Teatralnych… » więcej 2022-11-28, godz. 15:00 Opolska Jesień Literacka: spotkanie poetyckie z Wojciechem Bonowiczem Przyjaciel Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu Wojciech Bonowicz spotka się z czytelnikami w ramach 20. Opolskiej Jesieni Literackiej. » więcej 2022-11-28, godz. 12:45 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego po raz kolejny wystąpi w Głubczycach Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpi w Głubczycach. Koncert odbędzie się 10 grudnia w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej… » więcej 2022-11-28, godz. 08:00 Niektóre wystawy muzeum na Górze św. Anny zamknięte Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny przechodzi termomodernizację. W związku z remontem, stałe wystawy historyczne są niedostępne, zostały zabezpieczone… » więcej 2022-11-27, godz. 14:00 "Ostatni turnus" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Marcin Wojdak, autor książki 'Ostatni turnus. Pocztówki z czasów PRL-u', spotkał się z czytelnikami w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Wydarzenie towarzyszyło… » więcej 2022-11-27, godz. 11:15 Eksperymentalne wystawienie Słowackiego w Modelatorni [ZDJĘCIA] W ramach konkursu na wystawienie sztuki, na scenie Modelatorni Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu zobaczyliśmy sztukę 'Kordian;' w reżyserii Patrycji Wysokińskiej… » więcej 2022-11-27, godz. 09:45 Kluczbork znów w rytmie reggae. Nowy teledysk promujący miasto [FILM] Kluczbork promuje się przez muzykę reggae. W internecie opublikowano teledysk w ramach projektu muzycznego Tomasza 'Siwego' Wójcika, muzyka pochodzącego z… » więcej 2022-11-26, godz. 19:45 "Autorzy zapraszają nas do swoich domów". Gala 29. konkursu "Ze Śląskiem na ty" 53 prace zgłoszono do 29. edycji Regionalnego Konkursu Literackiego 'Ze Śląskiem na ty'. Laureaci odebrali wieczorem wyróżnienia w Państwowej Szkole Muzycznej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »