Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-09-02, 16:15 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Do końca września w Opolu można oglądać plenerową wystawę "Pokolenie Baczyńskiego"

Otwarcie wystawy "Pokolenie Baczyńskiego" fot. Katarzyna Doros-Stachoń
Otwarcie wystawy "Pokolenie Baczyńskiego" fot. Katarzyna Doros-Stachoń
Otwarcie wystawy "Pokolenie Baczyńskiego" fot. Katarzyna Doros-Stachoń
Otwarcie wystawy "Pokolenie Baczyńskiego" fot. Katarzyna Doros-Stachoń
Otwarcie wystawy "Pokolenie Baczyńskiego" fot. Katarzyna Doros-Stachoń
Otwarcie wystawy "Pokolenie Baczyńskiego" fot. Katarzyna Doros-Stachoń
Otwarcie wystawy "Pokolenie Baczyńskiego" fot. Katarzyna Doros-Stachoń
Otwarcie wystawy "Pokolenie Baczyńskiego" fot. Katarzyna Doros-Stachoń
Plenerowa wystawa "Pokolenie Baczyńskiego", która powstała w setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, teraz pojawiła się w stolicy regionu. Plansze przedstawiające sylwetki osób urodzonych w okresie międzywojennym można oglądać na deptaku ulicy Krakowskiej w Opolu.
- W ten sposób chcemy przybliżyć historie ludzi, którzy swoją młodość przeżywali w czasie II wojny światowej, podobnie jak Baczyński - mówi dr Iwona Demczyszak, naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu. - Jak wiemy Krzysztof Kamil Baczyński był bardzo zdolnym, młodym poetą, który zginął w powstaniu warszawskim. Natomiast na tej wystawie pokazujemy inne sylwetki. Są też takie, które zginęły faktycznie, ale i takie, które przeżyły wojnę i pokazujemy, co robiły w swoim życiu po wojnie.

- Wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej chcemy pokazać losy osób, które w trudnych czasach zachowywały się godnie i były gotowe do osobistych poświęceń - mówi prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. - Wystawa jest aktualna, choć nam wydarzenia II wojny światowej wydają się bardzo odległe. Aktualna w tym sensie, że poznając losy tych ludzi można również skonfrontować to wszystko z tym, co się dzieje w tej chwili za granicą w Ukrainie. Przez ostatnie lata wydawało nam się to bardzo odległe. Tymczasem ludzie doświadczeni wojną i działaniami wojennymi są między nami.

- Plansze tej wystawy staraliśmy się tak dobrać, żeby przedstawiały osoby związane ze Śląskiem Opolskim - dodaje dr Iwona Demczyszak. - Mamy taką ciekawą postać Marię Bakkę-Gierszanin, to jest aktorka, która w tej chwili nie jest związana z Opolem, ale debiutowała tutaj na deskach teatru opolskiego. Jest tutaj też pani Wanda Półtawska, postać ogólnopolska. Jej młodość przypadła na okres wojny. Była łączniczką na Lubelszczyźnie. Warto też wspomnieć Józefa Szajnę, który też jest związany z teatrem opolskim. To znany scenograf, który wprowadził do scenografii teatralnej zwykłe przedmioty np. zużyte buty czy stoły.

Wystawa będzie dostępna w Opolu do końca września.
Iwona Demczyszak cz.1
Arkadiusz Wiśniewski
Iwona Demczyszak cz.2

Kultura i rozrywka

2022-12-06, godz. 18:15 Zabytki Opolszczyzny na grafikach w opolskim oddziale NBP Grafiki przedstawiające pałace i zamki Opolszczyzny można oglądać na wystawie w opolskim oddziale Narodowego Banku Polskiego. Autorką prac jest graficzka… » więcej 2022-12-06, godz. 16:05 Natura i karp w obiektywie Janusza Preuhsa W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu otwarto wystawę upamiętniającą dorobek fotograficzny wieloletniego dyrektora Gospodarstwa Rybackiego Lasów Państwowych… » więcej 2022-12-06, godz. 06:15 Twórcy kultury nagrodzeni przez marszałka województwa opolskiego [ZDJĘCIA] Nagrody marszałka województwa opolskiego dla animatorów i twórców Kultury rozdane. Podczas uroczystej gali rozdano wyróżnienia i nagrody także dla placówek… » więcej 2022-12-05, godz. 19:12 Specjalizują się w przemówieniach. Klub Toastmasters Opole ma 10 lat 10-lecie świętuje dzisiaj (05.12) Klub Mówców i Liderów - Toastmasters Opole. Organizacja non-profit zajmuje się trenowaniem wystąpień publicznych, rozwojem… » więcej 2022-12-05, godz. 15:02 W Głubczycach aktywizują seniorów Chcą - jak mówią - korzystać z życia i robić to, co lubią. W Miejskim Ośrodku Kultury w Głubczycach odbyła się dzisiaj (05.12) druga finałowa gala… » więcej 2022-12-05, godz. 13:30 GSW: premiera kalendarza ilustrowanego przez opolskich i ukraińskich artystów Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu już po raz trzeci przygotowała kalendarz ilustrowany przez współpracujących z galerią artystów. Tematem przewodnim… » więcej 2022-12-05, godz. 10:45 Sportowe spotkanie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu W ramach cyklu 'Zaczytane Opolskie' Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zaprosiła do siebie sportowca, o którym książkę napisał dziennikarz radiowy… » więcej 2022-12-03, godz. 19:00 Muzyczne "must be" na święta rozbrzmiewały w opolskim rynku 'Last Christmas' z dziesiątek gardeł wybrzmiało w opolskim rynku. To najlepszy sygnał, że święta tuż, tuż. Choć nie jest to piosenka o Bożym Narodzeniu… » więcej 2022-12-03, godz. 11:00 Dni Xaverianum w Opolu. Gala na zakończenie Gala połączona z wręczeniem nagrody 'Żar Serca' zakończy dzisiaj (3.12) 29 Dni Xaverianum. » więcej 2022-12-02, godz. 21:45 Efekt 16-letniej pracy na wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu [ZDJĘCIA] Dwie sale wystawiennicze Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu zajęły prace fotograficzne Andrzeja Tobisa. Wystawa 'Ruch Polski wokół Słońca' kończy 12… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »