Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-08-29, 17:00 Autor: Witold Wośtak

Co najmniej 450 artystów i 33 organizacje. ZNSSK zaprasza do Wrocławia na Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce

J. Hassa, R. Bartek i M. Wittek [fot. Witold Wośtak]
J. Hassa, R. Bartek i M. Wittek [fot. Witold Wośtak]
Na Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce zapraszają do Wrocławia działacze Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.
To przedsięwzięcie jest organizowane co trzy lata w Hali Stulecia, a na sobotę 10 września zaplanowano siódmą edycję. Rafał Bartek, przewodniczący ZNSSK w Polsce, mówi o bardzo zróżnicowanym programie imprezy.

- Na tym festiwalu zaprezentujemy swoją różnorodność. Będzie coś dla najmłodszych i tych starszych. To bardzo różny program nie tylko na scenie głównej, ale i w kuluarach. Cały dzień będzie wypełniony niemieckim dziedzictwem, ale też rzeczywistością, teraźniejszością i zapewne przyszłością.

Jak informuje Monika Wittek, specjalistka do spraw kultury w ZNSSK, nabożeństwo ekumeniczne w katedrze św. Jana Chrzciciela rozpocznie się o 10:00, a część kulturalna o 13:00.

- W części kulturalnej wystąpi co najmniej 450 wykonawców. To bardzo duża liczba, a oni są zrzeszeni w grupach tanecznych, również jako soliści. Będziemy mieć również gwiazdę wieczoru. O 19:30 wystąpi Anna Carina Woitschack i Stefan Mross.

Joanna Hassa, dyrektor biura ZNSSK, zwraca uwagę, że w kuluarach będą 33 stanowiska, gdzie zaprezentują się organizacje MN oraz partnerzy.

- Zapraszamy serdecznie, dlatego że wszystkie te organizacje z pewnością napracowały się. Będzie można zobaczyć wystawy, porozmawiać z tymi ludźmi, zdobyć publikacje, zobaczyć jak pracują, jakie obecnie przygotowują projekty oraz w jaki sposób realizują najważniejsze cele dla mniejszości niemieckiej. Mam na myśli pielęgnowanie języka i kultury niemieckiej.

Festiwal Kultury MN ma patronat prezydentów: Polski i Niemiec.
Rafał Bartek
Monika Wittek
Joanna Hassa

Kultura i rozrywka

2022-12-01, godz. 22:00 Festiwal Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych już w piątek w Opolu W Opolu rusza w piątek 12. Festiwal Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Impreza jest połączona z IV edycją plebiscytu 'Ikona Opolsz… » więcej 2022-12-01, godz. 19:12 "Wszystko może się zdarzyć" na wystawie w Galerii ZPAP Pierwsze Piętro Opolski artysta Romuald Jeziorowski przygotował nową wystawę w Galerii ZPAP Pierwsze Piętro w Opolu. Zatytułował prezentację swoich prac 'Wszystko może… » więcej 2022-11-30, godz. 14:10 WBP w Opolu zaprasza na spotkanie poświęcone wiedeńskiej femme fatale Biblioteka Austriacka zaprasza na spotkanie autorskie z dr Agatą Borek z Uniwersytetu Śląskiego, która przybliży czytelnikom postać Almy Mahler-Werfel. Wystąpienie… » więcej 2022-11-29, godz. 17:00 Wystawa z łambinowickiego muzeum jedzie do Sejmu Ekspozycja „Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej”, przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, mówi o powstańcach… » więcej 2022-11-29, godz. 12:07 O Tanzanii w Bibliotece Obcojęzycznej w Opolu Biblioteka Obcojęzyczna WBP w Opolu zaprasza na spotkanie z profesorem Januszem Słodczykiem, który zawodowo i prywatnie podróżuje po świecie. Tym razem naukowiec… » więcej 2022-11-28, godz. 17:30 Spektakl "ROHTKO" z łotewskimi nagrodami teatralnymi Przedstawienie „ROHTKO', którego koproducentami są Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Teatr Dailes w Rydze, nominowane do Łotewskich Nagród Teatralnych… » więcej 2022-11-28, godz. 15:00 Opolska Jesień Literacka: spotkanie poetyckie z Wojciechem Bonowiczem Przyjaciel Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu Wojciech Bonowicz spotka się z czytelnikami w ramach 20. Opolskiej Jesieni Literackiej. » więcej 2022-11-28, godz. 12:45 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego po raz kolejny wystąpi w Głubczycach Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpi w Głubczycach. Koncert odbędzie się 10 grudnia w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej… » więcej 2022-11-28, godz. 08:00 Niektóre wystawy muzeum na Górze św. Anny zamknięte Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny przechodzi termomodernizację. W związku z remontem, stałe wystawy historyczne są niedostępne, zostały zabezpieczone… » więcej 2022-11-27, godz. 14:00 "Ostatni turnus" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Marcin Wojdak, autor książki 'Ostatni turnus. Pocztówki z czasów PRL-u', spotkał się z czytelnikami w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Wydarzenie towarzyszyło… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »