Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-07-01, 16:00 Autor: Mariusz Majeran

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zakończył sezon artystyczny

Otwarcie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu po modernizacji [fot. Paula Hołubowicz]
Otwarcie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu po modernizacji [fot. Paula Hołubowicz]
Sezon artystyczny 2021/2022 w Teatrze imienia Jana Kochanowskiego w Opolu był bardzo intensywny. Teatr otworzył się we wrześniu ubiegłego roku dla publiczności po gruntownej modernizacji. Działał także w pandemicznych warunkach.
- Mieliśmy w sumie dziesięć premier. Rożnych gatunkowo spektakli - podkreśla dyrektor teatru Norbert Rakowski. - Nie tylko w odmrażanych premierach, ale i w tych nowych i dużych. Ten sezon był tak intensywny, że można powiedzieć "szalony" dla wszystkich. Staramy się łączyć teatr klasyczny z progresywnym. To znaczy, że jako jedyny dramatyczny teatr w województwie potrzebujemy, żeby zaprezentować widzom jak najszerszą paletę programową. Natłok tych premier w tym sezonie był tak ogromny, że już tak do końca ta ostatnia premiera "Ziemia obiecana" to już widać było, że wszyscy "na oparach" ciągną, mówiąc branżowym językiem.

- Mamy przerwę wakacyjną, ale nie zamykamy teatru - dodaje dyrektor. - Jeszcze cały czas trwają działania edukacyjne, ponieważ od ubiegłego sezonu otworzyliśmy Centrum Edukacji Kulturalnej. Do 15 lipca trwają działania edukacyjne. Wielkim plusem to są aktorzy, którzy mają oddech po dziesięciu premierach w sezonie.

To był pierwszy sezon działalności Centrum Edukacji Kulturalnej, dzięki któremu teatr jeszcze bardziej otworzył się na publiczność organizując wydarzenia edukacyjne, kulturalne i ruchowe dla osób w różnym wieku.

Norbert Rakowski nie zdradza jeszcze planów repertuarowych na nowy sezon, ale wiadomo, że będzie mniej premier. Będą także koprodukcje, w tym również zagraniczne. A przyszłoroczne Opolskie Konfrontacje Teatralne odbędą się na przełomie maja i czerwca.
Norbert Rakowski cz. 1
Norbert Rakowski cz. 2

Kultura i rozrywka

2022-10-02, godz. 16:00 "Wszystko, o czym nie pamiętamy". Spotkanie z niemiecką pisarką w Opolu W ramach 19. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza na spotkanie z niemiecką pisarką, która opisała… » więcej 2022-10-02, godz. 14:10 Przed nami finał 30. Śląskiego Festiwalu Beethovenowskiego w Głogówku Po tygodniowej przerwie, dziś (02.10) w Głogówku zabrzmi siódmy, a zarazem ostatni koncert tegorocznego 30. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena… » więcej 2022-10-01, godz. 19:35 Wystawy fotograficzne w MŚO. Trwa 12. Opolski Festiwal Fotografii Osiem wystaw fotograficznych otwarto dziś (1.10) w Opolu. Pięć spośród nich można oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego. Trwa 12. Opolski Festiwal Fotografii… » więcej 2022-10-01, godz. 17:30 Niecodziennym koncertem rozpoczyna się XII Dobrodzień Classic Festival Publiczność sama zdecyduje o przebiegu koncertu - tak niecodzienną koncepcję przyjął śpiewak Piotr Lempa, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Dobrodzień… » więcej 2022-10-01, godz. 14:15 Mocny początek sezonu w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera Z kompletem publiczności i długimi owacjami na stojąco - tak rozpoczął się 71. Sezon Artystyczny w Filharmonii Opolskiej imienia Józefa Elsnera, zrealizowany… » więcej 2022-10-01, godz. 12:30 Noc Bibliotek w MBP w Opolu. "Zapraszamy na szereg wydarzeń" Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu po raz kolejny włącza się w VIII ogólnopolską imprezę Noc Bibliotek. Sobotnie popołudnie i wieczór w bibliotece przebiegną… » więcej 2022-10-01, godz. 11:00 W Opolu trwa "Weekend seniora z kulturą" Rozpoczął się kolejny 'Weekend seniora z kulturą', który ma na celu udostępnić wydarzenia kulturalne seniorom bezpłatnie lub w obniżonej cenie. » więcej 2022-10-01, godz. 09:45 W Dniu Polskiej Muzyki warto pamiętać o rodzimych wykonawcach. Radio Opole włącza się w akcję promowania ich dor… - Chodzi o to, by w tym szczególnym dniu podkreślić rolę polskich wykonawców, polskich artystów - mówił w Dniu Polskiej Muzyki szef redakcji muzycznej… » więcej 2022-09-30, godz. 22:00 Lubelska formacja B6 zagrała w Studiu M imienia SBB w Radiu Opole [ZDJĘCIA] Wielokrotnie występowali w Opolu i okolicy, ale po raz pierwszy w legendarnym Studiu M imienia SBB w Radiu Opolu. Lubelska formacja B6 dała koncert w studiu… » więcej 2022-09-30, godz. 20:15 Wystartował 12. Opolski Festiwal Fotografii [ZDJĘCIA] Oficjalne otwarcie 12. Opolskiego Festiwalu Fotograficznego nastąpiło w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Ale pół godziny wcześniej zaproszono na wernisaż… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »