Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-05-13, 12:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Filharmonia Opolska: orkiestra znów doceniana przez artystę ze "Strefy gwiazd"

Filharmonia Opolska od strony ulicy Krakowskiej [fot. Barbara Tyslik]
Filharmonia Opolska od strony ulicy Krakowskiej [fot. Barbara Tyslik]
Muzyka polskiego kompozytora Andrzeja Panufnika otworzy piątkowy (13.05) koncert symfoniczny w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera z cyklu "Strefa gwiazd". W programie znajdzie się ponadto słynna III Symfonia Es-dur "Eroica" op. 55 Ludwiga van Beethovena oraz "Symfonia hiszpańska" francuskiego twórcy Édouard Lalo, w której partie solowe wykona utytułowana, mołdawska skrzypaczka Alexandra Conunova, laureatka m.in. głównej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Josepha Joachima w Hanowerze. Za pulpitem dyrygenckim stanie natomiast ceniony w kraju i zagranicą dyrygent Michał Klauza, na co dzień dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.
Podczas obszernego wywiadu udzielonego dla Radia Opole, dyrygent odniósł się do wielu istotnych i aktualnych problemów wykonawstwa muzycznego, podzielił się również refleksjami na temat opolskich muzyków.

- Państwo macie tu fantastyczny zespół, naprawdę wrażliwych artystów, muzyków o bardzo dużym potencjale profesjonalnym, artystycznym - mówił Michał Klauza. - Pracujemy intensywnie, bo muzyka tego wymaga: dokładności, wypracowania pewnych elementów, które pozwolą nam po prostu sprawić, że może czasami pojawi się na państwa twarzach uśmiech, bo muzyka go sprowokuje, a może i łza się zakręci.

Początek koncertu, objętego patronatem Radia Opole w piątek (13.05) o godzinie 19:00, w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera, natomiast zapis obszernej rozmowy z Michałem Klauzą można odnaleźć w zakładce "Klasyka w Radiu Opole".
Michał Klauza

Kultura i rozrywka

2022-05-24, godz. 17:36 Jolanta Kwaśniewska była gościem spotkania "Opolskie kobiety" O trudnej roli kobiet w społeczeństwie i fundacji 'Porozumienie bez barier' była pierwsza dama Jolanta Kwaśniewska opowiadała w Opolu. W spotkaniu 'Opolskie… » więcej 2022-05-24, godz. 14:24 Młodzież uczy się historii od świadków. Lekcja w CMJW Spotkania 'Tak było? Sprawdzam' to pomysł Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu na ciekawe lekcje historii. Dziś (24.05) młodzież z Liceum Ogólnokształcącego… » więcej 2022-05-23, godz. 13:02 Opolscy seniorzy prezentują swoją twórczość na wystawie w NBP w Opolu Nigdy nie jest za późno, by zacząć malować - to hasło padało wielokrotnie z ust opolskich seniorów na piątkowym (20.05) otwarciu wystawy malarskiej w… » więcej 2022-05-22, godz. 23:05 W oczekiwaniu na powrót "Pegaza" można się zapoznać z życiem i twórczością Mariana Nowaka [ZDJĘCIA] Plenerowa wystawa 'Nie tylko Pegaz... Opolski rzeźbiarz Marian Nowak (1921-2000)', ilustrująca twórczość opolskiego artysty, została oficjalnie otwarta… » więcej 2022-05-22, godz. 16:08 Moszna: "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" kwitnie i przyciąga nowych słuchaczy Za nami dwa z czterech recitali mistrzowskich przewidzianych w ramach trwającego od piątku (20.05) XXXVIII Festiwalu 'Muzyczne Święto Kwitnących Azalii' im… » więcej 2022-05-22, godz. 11:40 Niesamowita historia bez precedensu, czyli jak kupowano skarby Württembergów z Pokoju O kulisach aukcji i rzeczach podarowanych przez potomków rodu Württembergów mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa… » więcej 2022-05-21, godz. 10:00 Dzień z Pegazem na placu Teatralnym w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu przygotowała kilka atrakcji w ramach Dnia z Pegazem w najbliższą niedzielę. Wszytko odbędzie przed siedzibą galerii… » więcej 2022-05-20, godz. 21:00 Barwny i rozśpiewany początek "Muzycznego Święta Kwitnących Azalii" przyjęty owacyjnie Wystawa 'muzycznych' obrazów Małgorzaty Krap-Soi oraz recital mistrzowski sopranistki Edyty Piaseckiej, która wystąpiła wspólnie ze swoimi wychowankami… » więcej 2022-05-20, godz. 19:53 "Te obrazy nami nie manipulują". Otwarto wystawę prac Zbigniewa Libery Retrospektywną wystawę prac Zbigniewa Libery otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Ekspozycja nosi tytuł 'Efekty wybranych badań terenowych. Fotografie… » więcej 2022-05-20, godz. 11:30 Darek Kozakiewicz zagra w Studiu M imienia SBB Radia Opole Gitarzysta legendarnych grup Test, Brekout i Perfect Dariusz 'krokodyl' Kozakiewicz wystąpi w Studiu M im. SBB w piątek (20.05). Gitarzysta powróci do Radia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »