Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-05-06, 20:00 Autor: Witold Wośtak

Studenckie Radio Sygnały ma 65 lat. Trwa urodzinowa audycja. "Graliśmy, co chcieliśmy"

65-lecie Radia Sygnały [fot. Witold Wośtak]
65-lecie Radia Sygnały [fot. Witold Wośtak]
65-lecie Radia Sygnały [fot. Witold Wośtak]
65-lecie Radia Sygnały [fot. Witold Wośtak]
65-lecie Radia Sygnały [fot. Witold Wośtak]
65-lecie Radia Sygnały [fot. Witold Wośtak]
65-lecie świętuje studenckie Radio Sygnały. Rozgłośnia działająca przy Uniwersytecie Opolskim dała możliwość stawiania pierwszych kroków w zawodzie dla wielu osób.
Pytaliśmy byłych dziennikarzy, jak radio funkcjonowało kiedyś oraz jakie były możliwości techniczne. Prof. Marek Masnyk, rektor UO, zaangażował się w działalność "Sygnałów" pod koniec lat 70. - Były różne okresy - wspomina.

- Czasami pojawiały się również problemy. Kiedyś przyszła policja i zamknęła nam Radio Sygnały w Kmicicu, ponieważ studenci jak to studenci, nie płacili tantiem. Dzisiaj jestem jednak dumny z dokonań studentów, moich młodszych kolegów sprzed 20 i 30 lat.

Piotr Moc, prezes i redaktor naczelny Radia Opole, który działał w Sygnałach, wspomina, że zazwyczaj to zajęcie było uzupełnieniem studiów. - Czasami bywało też na odwrót - dodaje.

- Tak funkcjonowało to radio w dziwnych czasach. Ja wszedłem tam tuż po stanie wojennym, dokładnie w latach 1985-1990. Byliśmy pewnego rodzaju oazą, nie chcę powiedzieć „wolności”, aczkolwiek wolność polegała na tym, że graliśmy, co chcieliśmy i mówiliśmy, co chcieliśmy. Udawało się nam pokazywać życie studenckie z każdej strony, także opozycyjnej.

Marcin Jabłoński, naczelny Sygnałów w latach 1995-1997, mówi o specyfice magnetofonów szpulowych, w których taśmy nie miały ramek.

- Jeśli te taśmy poleżały trochę na półce, one zwyczajnie sypały się. Pierwszym zadaniem nowego radiowca było zwijanie tych taśm. Ponieważ one miały wiele kilometrów, zadanie było żmudne i mocno obciążające zwłaszcza psychikę ludzką. Po zwinięciu tej taśmy człowiek zauważał, że ona wysypuje się ponownie.

Filip Cierpisz, szef działu muzycznego Radia Sygnały, ocenia, że dzisiaj redakcja jest bardzo dobrze wyposażona.

- Wielu naszych gości, którzy mieli już do czynienia z innymi radiami, jest naprawdę zachwyconych tym radiem pod względem sprzętowym i pod kątem wyciszenia. Wszędzie mamy przecież ładne gąbki, wyglądające estetycznie i spełniające swoją funkcję. Trzy w pełni wyciszone pomieszczenia dają nam ogromne możliwości, bo możemy jednocześnie nagrywać materiał i realizować drugi. Mamy dziś wszystko, czego potrzebujemy.

Dzisiaj (06.05) przed południem rozpoczęła się urodzinowa 65-godzinna audycja Radia Sygnały.
Marek Masnyk
Piotr Moc
Marcin Jabłoński
Filip Cierpisz

Kultura i rozrywka

2024-04-30, godz. 15:01 Ruszyła sprzedaż biletów na tegoroczny Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu Można już kupować bilety na 61. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Impreza rozpoczyna się 31 maja i potrwa do 2 czerwca w amfiteatrze opolskim. Bilety… » więcej 2024-04-30, godz. 09:00 Opole poleca się na majówkę. Atrakcje turystyczne będą dostępne dla turystów Od Wieży Piastowskiej po Muzeum Wsi Opolskiej. Niemal wszystkie obiekty turystyczne w stolicy województwa będą otwarte w długi weekend majowy. » więcej 2024-04-30, godz. 08:00 Olesno będzie świętować 20-lecie Polski w Unii Europejskiej. Piknik 1 maja na promenadzie 'Opolskie 20 lat w UE Olesno Świętuje' to tytuł pikniku europejskiego, który rozpocznie się w środę (01.05) o 14:00 na promenadzie w Oleśnie. » więcej 2024-04-29, godz. 19:40 "Ten temat chodził za mną kilka lat". Książka o ornitologu-esesmanie z Auschwitz Beata Dżon-Ozimek i Michał Olszewski wspólnie napisali książkę 'Ptaki krzyczą nieustannie. Historia Gunthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz'… » więcej 2024-04-27, godz. 14:56 Muzycy wcześniej związani z orkiestrą Radia Opole wystąpią w Filharmonii Opolskiej Na scenie klubowej Filharmonii Opolskiej wystąpi duet gitarowy. Dwóch muzyków, grających w przeszłości w Zespole Rozrywkowym Rozgłośni Polskiego Radia… » więcej 2024-04-27, godz. 11:48 "Burza" przetoczyła się przez dużą scenę. Za nami premiera w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu Za nami premiera spektaklu pt. 'Burza. Regulamin wyspy'. Przedstawienie wyreżyserowała Katarzyna Minkowska, która wspólnie z Janem Czaplińskim jest autorką… » więcej 2024-04-26, godz. 19:00 Dziecięce teatry z całego województwa zaprezentowały się na festiwalu w Oleśnie 11 grup przyjechało do Olesna na 38. Wojewódzki Festiwal Teatrów Dziecięcych w Oleśnie. Celem tej inicjatywy jest między innymi zainteresowanie młodego… » więcej 2024-04-26, godz. 16:57 61. KFPP: znamy listę wykonawców koncertu "Debiuty" i "Premiery" Wiemy już, kto wystąpi podczas tegorocznego koncertu 'Debiuty' i 'Premiery' podczas 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Rada Artystyczna festiwalu… » więcej 2024-04-25, godz. 19:00 Przedszkolaki z gminy Kluczbork śpiewały pieśni patriotyczne na konkursie w Bogacicy 'Flaga Polski', 'Kiedy pada deszcz, Polsko kocham Cię' czy 'Nasza ojczyzna'. Szóstą edycję Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej zorganizowało dziś (25.04)… » więcej 2024-04-25, godz. 13:00 Nadciąga "Burza", poznaj "Regulamin wyspy". Premiera w piątek Nadciąga 'Burza'. Premiera spektaklu stworzonego w oparciu o szekspirowski dramat będzie miała miejsce w piątek (26.04) na dużej scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »