Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-12-23, 16:00 Autor: Mariusz Majeran

Nowa wystawa przed Archiwum Państwowym. Ukazuje ludzi, którzy rozsławili nasze miasto

Wystawa "Genius loci " przd Archiwum Państwowym w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa "Genius loci " przd Archiwum Państwowym w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa "Genius loci " przd Archiwum Państwowym w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa "Genius loci " przd Archiwum Państwowym w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa "Genius loci " przd Archiwum Państwowym w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa "Genius loci " przd Archiwum Państwowym w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Archiwum Państwowe przygotowało nową wystaw. Tym razem o zapomnianych mieszkańcach Opola, którzy za sprawą swoich wynalazków i dokonań w XVII, XIX, i XX wieku rozsławili miasto, także poza granicami.
Przed siedzibą Archiwum Państwowego w Opolu stanęły plansze zatytułowane "Genius loci - Żywa Energia Dawnych Mieszkańców Opola". Na planszach zobaczymy sylwetki przedsiębiorców, naukowców i wynalazców. Autorzy podkreślają, że żaden z bohaterów wystawy nie ma w Opolu swojej ulicy, placu czy skweru.

- Jesteśmy pasjonatami historii naszego miasta, stąd pomysł na wystawę - mówi jeden z twórców strony Kocham Opole & Opolskie Sebastian Ruszała. - Tych postaci na wystawie udało się nam zmieścić dziesięć. Ale było ich naprawdę wiele. Być może z czasem, kiedyś uda się uzupełnić czy zrobić, zorganizować nową wystawę. Ona ma na celu poznanie mieszkańców naszego miasta, taką mało znaną historię przede wszystkim ludzi.

- Znalezienie dokumentacji wcale nie było proste - podkreśla Magdalena Knieja z Archiwum. - To była mrówcza praca, prawie detektywistyczna, aby znaleźć cokolwiek na temat tych przedsiębiorców. W naszych zasobach jednak nie ma wcale tego tak dużo.

Współautorką ekspozycji jest również Aleksandra Starczewska-Wojnar z Archiwum. Wystawa będzie dostępna do 22 stycznia przyszłego roku.
Sebastian Ruszała
Magdalena Knieja

Kultura i rozrywka

2023-12-02, godz. 13:15 Mikołaj w Muzeum Polskiej Piosenki i warsztaty dla dzieci Tegoroczne spotkanie z mikołajem w Muzeum Polskiej Piosenki przesunięto na 3 grudnia. Muzeum zaprasza o godzinie 10.00, 12.00 i 13.30. Przewidziano warsztaty… » więcej 2023-12-01, godz. 20:00 Ku pamięci Bena Muthofera. Weekend w Opolu z twórczością tego artysty Cały weekend będzie poświęcony twórczości Bena Muthofera, niemieckiego artysty związanego z Opolem. Na mieszkańców regionu czekają między innymi warsztaty… » więcej 2023-12-01, godz. 17:35 Dawne instrumenty zabrzmią podczas koncertu kameralnego w filharmonii 'Muzyka Króla Słońce' taki tytuł nosi dzisiejszy (01.12) koncert Kameralny w Filharmonii Opolskiej. To już szósty sezon takich koncertów w tej instytuc… » więcej 2023-12-01, godz. 17:00 Morskie opowieści i ballady prosto z morza. Kapitan Sobieszczański "dopłynie" do MBP Kapitan Ryszard Sobieszczański opowie o jachcie, który na morzu... miał kaprys i nie chciał współpracować. Historii o rejsie z awariami, sztormami, ale… » więcej 2023-12-01, godz. 15:15 Mała mistrzyni. 8-letnia opolanka pojedzie na MŚ w pole dance do Barcelony Jest podwójną mistrzynią Polski w artystycznym i sportowym pole dance, a teraz pojedzie na mistrzostwa świata w Barcelonie. Mowa o Milenie Marszał, 8-latce… » więcej 2023-12-01, godz. 14:45 Wystawa, którą samemu można stworzyć. "My wszystko robimy na opak" Wystawa fotografii, ale nietypowa, bo w formie układanki, którą będzie można samemu stworzyć. Tak zapowiada się ekspozycja 'Chroń to, co dla Ciebie' Dominiki… » więcej 2023-12-01, godz. 12:00 Swing zagości w Filharmonii Opolskiej W ramach koncertów klubowych Filharmonia Opolska zaprasza na koncert do Klubu Muzycznego FO. Na scenie zabrzmi jazz i swing w wykonaniu amerykańskich muzyk… » więcej 2023-11-29, godz. 21:00 Stolicę polskiej piosenki odwiedzi Violet Ambulance, młody zespół z Wrocławia Violet Ambulance, czyli wschodzący zespół muzyczny z Wrocławia zagra w Opolu. Formacja zawita w Miejscu X, gdzie będzie można posłuchać utworów z ich… » więcej 2023-11-29, godz. 17:00 "Barwy naszych myśli". Nowa wystawa w miejskiej bibliotece w Kędzierzynie-Koźlu Obrazy, witraże, domki z drewna czy ceramika. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu otwarto dziś (29.11) wystawę pt. „Barwy naszych myśli”… » więcej 2023-11-29, godz. 07:00 Młodzi artyści prezentują w Teatrze Kochanowskiego swoje przedstawienia W ramach rezydencji artystycznych młodzi artyści przez tydzień przygotowywali swoje autorskie przedstawienia, by później pokazać je publiczności. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »