Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-10-15, 09:00 Autor: Grzegorz Frankowski

Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej przygotowuje wystawę na temat byłych mieszkańców Kresów

Muzeum w Głubczycach przygotowuje wystawę o byłych mieszkańcach Kresów - [fot: Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej]
Muzeum w Głubczycach przygotowuje wystawę o byłych mieszkańcach Kresów - [fot: Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej]
Muzeum w Głubczycach przygotowuje wystawę pt. "Kresowianie na Ziemi Głubczyckiej". Na 28 planszach zaprezentowanych zostanie blisko 400 zdjęć i dokumentów z dawnych Kresów. Na wystawie znajdą się też fotografie byłych kresowian mieszkających w Czechach.
Prapremiera tej wystawy odbyła się niedawno na spotkaniu kresowian z Głubczyc i Republiki Czeskiej.

- Stała ekspozycja pozwoli dotrzeć do jeszcze większej liczby osób – mówi Barbara Piechaczek, dyrektor Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej.

- Czasami te zdjęcia były gdzieś tam pomijane w kącie, zachowane w głębokiej szufladzie. Jak znajdą się na wystawie, to może i stosunek młodych ludzi do tych zdjęć się zmieni. Zdjęcia są rzeczywiście piękne. Mówią o naszym bogactwie kultury. Wydawałoby się, że te dwie kultury ze Wschodu i Zachodu, które się tutaj zetknęły, były bardzo różne. Tak one się różniły. Były wsie biednie, były wsie bogate, ale były też kulturowo bogate i materialnie. Materialne bogactwo też pokazujemy. Nie odbiegało ono czasami od tego, co tutaj żeśmy zastali. Czyli to takie odkrywanie tego czasu na nowo, ale również postaci.

Wystawa "Kresowianie na Ziemi Głubczyckiej" będzie dostępna dla zwiedzających głubczyckie muzeum od początku listopada do końca stycznia przyszłego roku.
Barbara Piechaczek

Kultura i rozrywka

2021-12-06, godz. 17:15 Ukazała się książka Józefa Chyżego zatytułowana "Krecha" [ZDJĘCIA] W Galerii Sztuki Współczesnej odbyło się podsumowanie projektu Krecha. Projekt rozpoczął się na początku pandemii, był odpowiedzią na potrzebę utrzymania… » więcej 2021-12-05, godz. 16:00 "Koncert na 17. głosów" powraca po dwóch latach Filharmonia Opolska przez kilka lat organizowała koncerty 'Na dwa głosy' w Klubie Muzycznym. W grudniu muzyczne duety przygotowywały specjalny świąteczny… » więcej 2021-12-05, godz. 12:00 Wydali książkę ze starymi pocztówkami. Brakuje dwóch miejscowości. Może słuchacze pomogą? Charakterystyczne miejsca, budynki, z których część już nie istnieje czy ludzie, którzy już odeszli - to wszystko zachowało się na starych pocztówkach… » więcej 2021-12-05, godz. 09:00 Będzie mikołajkowy koncert w Oleśnie dzięki współpracy szkoły muzycznej i domu kultury Koncert z okazji mikołajek zaplanowano na jutro (06.12) w Oleśnie. To inicjatywa Państwowej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia oraz Młodzieżowego Studium… » więcej 2021-12-04, godz. 18:10 ''Skupiamy się na tym, jak tworzyć ozdoby samodzielnie". W Reużytkowni warsztaty w duchu ''zero waste'' Wykonywanie drobnych ozdób świątecznych, prezentów czy nauka pakowania upominków niewielkim kosztem. W Reużytkowni w Opolu zorganizowano warsztaty ''zero… » więcej 2021-12-04, godz. 11:00 Pałac w Wysokiej w gminie Branice zaprasza na polsko-czeskie kolędowanie W pałacu w Wysokiej po raz dziewiąty odbędzie się dzisiaj (04.12) polsko-czeskie kolędowanie połączone z jarmarkiem świątecznym. » więcej 2021-12-04, godz. 09:00 Drewniane rzeźby, żelazne odlewy i spawane pręty na wystawie Ignacego Nowodworskiego [ZDJĘCIA] Dr Ignacy Nowodworski przygotował nową wystawę swoich prac. Na drugim piętrze Galerii ZPAP Pierwsze Piętro zobaczymy jego rzeźby pod wspólnym tytułem … » więcej 2021-12-03, godz. 20:20 Wernisaż warsztatów fotograficzno-malarskich "Cztery pory dnia" [ZDJĘCIA] Towarzystwo Przyjaciół Opola przygotowało razem ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków w Opolu wystawę uczestników warsztatów fotograficzno-malarskich… » więcej 2021-12-03, godz. 16:00 Od poniedziałku na antenie Radia Opole nowa powieść w odcinkach O historii opolskich Ślązaków, którzy wyemigrowali do Teksasu w Radiu Opole powstało wiele reportaży i programów. Tym razem od poniedziałku (06.12) zapraszamy… » więcej 2021-12-03, godz. 08:45 Z Kluczborka do Dubaju. 10 zdolnych wokalistek zaśpiewa na Światowym Międzynarodowym Festiwalu Artystycznym 10 młodych wokalistek z kluczborskiej Fundacji Durecka Art poleci do Dubaju na Światowy Międzynarodowy Festiwal Artystyczny WAPA. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »