Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-22, 10:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Sport jako społeczna winda? Ludwika Włodek o "Gorszych dzieciach republiki"

Spotkanie z Ludwiką Włodek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu [fot. Jolanta Zakrawacz]
Spotkanie z Ludwiką Włodek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu [fot. Jolanta Zakrawacz]
"Gorsze dzieci republiki. O Algierczykach we Francji" to tytuł książki, której promocja odbyła się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Autorką jest Ludwika Włodek - socjolożka, wykładowczyni na Wydziale Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego i reporterka. W swoim reportażu ukazuje piętnaście historii odsłaniających różnorodne spojrzenia na postkolonialną tożsamość swoich bohaterów.
- Wielu migrantów z Algierii chętnie wybiera sport traktując go jako drogę dającą szanse na awans społeczny - mówiła autorka. - Rzeczywiście jest tak, że sport od lat w społeczeństwach zachodnich, zresztą nie tylko zachodnich, był taką, jak mówią Francuzi, "windą społeczną". O ile w latach 50. czy jeszcze w międzywojniu tymi słynnymi piłkarzami zostawali Włosi, Polacy, ludzie wywodzący się ze społeczności imigranckich, to właśnie w latach 80, 90 byli to potomkowie imigrantów z Algierii - dodaje.

Spotkanie z Ludwiką Włodek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyło się w ramach 5. Festiwalu Kultur i Języków Świata. Poprowadziła je Monika Ostrowska. Radio Opole jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Ludwika Włodek

Kultura i rozrywka

2021-10-27, godz. 13:58 W ramach Dni Kultury na Śląsku Niemieckim wystawa o hajmacie Centralne Muzeum Jeńców Wojennych otwiera w swojej siedzibie w Opolu wystawę czasową zatytułowana 'Obcy hajmat? Śląsk w 1945 roku i latach powojennych'. » więcej 2021-10-26, godz. 23:15 Literaci "rozmawiali" z Januszem Ireneuszem Wójcikiem podczas wieczoru wspomnień [ZDJĘCIA] Wieczór wspomnień twórczości i sylwetki Janusza Ireneusza Wójcika w rocznicę jego śmierci przerodził się w swoistą rozmowę ze zmarłym poetą. Taką… » więcej 2021-10-26, godz. 13:00 O biskupach polskich w czasach PRL - to temat kolejnego spotkania opolskiego "Przystanku Historia". Wykład wygłosi prof… Z wizytą do Opola przyjedzie w piątek (29.10) historyk prof. Jan Żaryn, który zajmuje się szczególnie badaniem historii Kościoła katolickiego w Polsce… » więcej 2021-10-26, godz. 11:30 Filmy o czarownicach i przyjaźni polsko-węgierskiej w kinie Studio MDK w Opolu Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy przygotowała opolską premierę swoich najnowszych filmów. W sali kinowej Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu zobaczymy dwa… » więcej 2021-10-25, godz. 14:45 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu świętuje 70 urodziny Podsumowaniem rocznych obchodów była uroczystość jubileuszowa, która odbyła się w Filharmonii Opolskiej. Podczas uroczystości nagrodzono obecnych i emerytowanych… » więcej 2021-10-25, godz. 12:30 Gmina Kietrz remontuje domy kultury w swoich sołectwach Wiejski Dom Kultury w Nowej Cerekwi przeszedł gruntowną modernizację wewnątrz. Prace obejmowały między innymi renowację parkietu w sali widowiskowej, remont… » więcej 2021-10-24, godz. 18:00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu przypomni Janusza Ireneusza Wójcika 'Pielgrzym' tak Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zatytułowała wieczór poświęcony osobie i twórczości Janusza Ireneusza Wójcika, zmarłego rok temu… » więcej 2021-10-24, godz. 08:15 Jest cieplej, ładniej i bardziej ekologicznie. Wołczyński Ośrodek Kultury po remoncie Zakończyła się szeroka termomodernizacja Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. Budynek z lat 60. ubiegłego wieku doczekał się estetycznego wyglądu, ale zakres… » więcej 2021-10-23, godz. 19:30 Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w Teatrze Opole Spektakl 'Instytut' na podstawie książki Jakuba Żulczyka w reż. Jędrzeja Wieleckiego zobaczyli widzowie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Przedstawienie… » więcej 2021-10-23, godz. 13:28 Maestro Antoni Wit oczarował publiczność muzyką i opowieściami! [ZDJĘCIA, FILM] Wieczór pełen wrażeń podarował melomanom maestro Antoni Wit, który poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera już po… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »