Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-22, 07:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

W październiku ruszają w regionie 18. Dni Kultury Niemieckiej. Zaplanowano ponad 40 wydarzeń w 11 miejscowościach

W październiku ruszają 18. Dni Kultury Niemieckiej [fot.M.Matuszkiewicz]
W październiku ruszają 18. Dni Kultury Niemieckiej [fot.M.Matuszkiewicz]
W październiku ruszają 18. Dni Kultury Niemieckiej [fot.M.Matuszkiewicz]
W październiku ruszają 18. Dni Kultury Niemieckiej [fot.M.Matuszkiewicz]
Spotkania autorskie, wykłady, koncerty i warsztaty. Tak przedstawiają się tegoroczne 18. Dni Kultury Niemieckiej, które ruszają w październiku. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim zaplanowało ponad 40 wydarzeń w 11 miejscowościach naszego regionu. Choć te najważniejsze odbywać się będą w Opolu.
- Mnogość partnerów i osób biorących udział w tych naszych dniach pokazuje, jak bardzo mocno wkomponowały się one już w rzeczywistość kulturalną naszego regionu. Stały się tradycją - mówi Rafał Bartek, przewodniczący TSKN.

- Cieszy nas też to, że zachowujemy to, co weszło w tamtym roku, a mianowicie taką ikonkę informującą o tym, jakie wydarzenia będą on-line, a które hybrydowo. Zachęcamy do udziału wszystkich mieszkańców województwa opolskiego. Ruszamy już 1 października, a 8 odbędzie się oficjalna inauguracja w Filharmonii Opolskiej.

- Cieszymy się, że możemy te Dni Kultury Niemieckiej organizować też w innych miejscowościach, jak na przykład w Kolonowskim, Krapkowicach i Prudniku - dodaje Joanna Hassa, rzecznik TSKN.

- Część wydarzeń odbywa się w języku niemieckim, polskim, a część jest dwujęzyczna. Wszystko obracać się będzie wokół kultury, języka i historii niemieckiej. Są warsztaty dla dzieci, które zaplanowaliśmy z Biblioteką Austriacką i Wojewódzką. Mamy też koncerty, jeden z nich będzie w wykonaniu naszych przyjaciół z landu partnerskiego Nadrenii-Palatynatu. To jest też coś, co nas cieszy, bo od kilku lat pielęgnujemy tę współpracę. Przyjedzie do nas młodzież z Jazzcombo OnCue.

Cały program wydarzeń dostępny jest na stronie www.skgd.pl.
Rafał Bartek
Joanna Hassa

Kultura i rozrywka

2021-10-16, godz. 22:15 Było ognisko i opowieści wspinaczy. Za nami 10. Opolski Festiwal Gór Zakończył się 10. Opolski Festiwal Gór. W ciągu czterech dni zorganizowano 13 prelekcji. Opole odwiedzili ludzie gór, pasjonaci wspinaczki wysokogórskiej… » więcej 2021-10-16, godz. 17:51 Uczniowie szkoły muzycznej z koncertem "W hołdzie św. Janowi Pawłowi II" 'W hołdzie św. Janowi Pawłowi II' to koncert zorganizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Opolu. Przed publicznością wystąpili uczniowie… » więcej 2021-10-16, godz. 11:30 Wystawa obrazów abstrakcyjnych dwóch artystów w Galerii "Pierwsze Piętro" w Opolu [ZDJĘCIA] Piotr Malarz i Romuald Jeziorowski postanowili zaprosić na swoją wspólna wystawę/ W Galerii Pierwsze Piętro ZPAP w Opolu zobaczymy obrazy abstrakcyjne pod… » więcej 2021-10-16, godz. 10:00 11. OFF: portrety fotograficzne na wystawie w Filharmonii Opolskiej [ZDJĘCIA] Opolskie Towarzystwo Fotograficzne pokazało w Filharmonii Opolskiej prace swoich członków na wystawie zatytułowanej 'Obecność'. Tym razem zobaczymy na pierwszym… » więcej 2021-10-16, godz. 08:29 11. OFF: O książce o fotografkach mówiła Monika Szewczyk-Wittek Monika Szewczyk-Wittek była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu w ramach 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii. Dziennikarka przywiozła do Opola swoją… » więcej 2021-10-15, godz. 09:00 Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej przygotowuje wystawę na temat byłych mieszkańców Kresów Muzeum w Głubczycach przygotowuje wystawę pt. 'Kresowianie na Ziemi Głubczyckiej'. Na 28 planszach zaprezentowanych zostanie blisko 400 zdjęć i dokumentów… » więcej 2021-10-14, godz. 20:15 Wystartował 10. Opolski Festiwal Gór. Przed NCPP płonie ognisko! [FILM, ZDJĘCIA] Opowieść o pracy w obserwatorium meteorologicznym na Kasprowym Wierchu rozpoczęła 10. Opolski Festiwal Gór. Wydarzenie przyciągające miłośników pieszych… » więcej 2021-10-14, godz. 19:56 Sylwia Gawłowska napisała książkę o twórczości lidera Republiki Na rynku wydawniczym ukazała się książka dr Sylwii Gawłowskiej poświęcona Grzegorzowi Ciechowskiemu. Pozycja zatytułowana 'Grzegorz Ciechowski - oblicza… » więcej 2021-10-14, godz. 19:55 Konkurs literacki "Krajobrazy Słowa" Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu razem z Urzędem Miasta ogłosiła XXIX konkurs literacki 'Krajobrazy Słowa'. Konkurs ma charakter otwarty… » więcej 2021-10-14, godz. 16:59 Sześć spektakli i dwa koncerty. Przed nami 4. Maraton Teatralny 'Amator 2020', 'Danse Macabre', 'Król Lear' czy 'Jeszcze się nie stało' - to tylko niektóre ze spektakli, jakie będzie można zobaczyć w ramach 4. Maratonu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »