Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-08-27, 09:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Polska muzyka na finale wakacji w Filharmonii Opolskiej

Michał Maciaszczyk i Polish Art Philharmonic w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Michał Maciaszczyk i Polish Art Philharmonic w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Pochodzący z Opola skrzypek i dyrygent Michał Maciaszczyk powraca do Filharmonii Opolskiej z orkiestrą Polish Art Philharmonic. Tym razem nie usłyszymy jednak muzyki Antonia Vivaldiego, lecz dzieła twórców rodzimych, w tym słynną Serenadę op. 2 Mieczysława Karłowicza oraz koncert skrzypcowy Marcina Markowicza, który kompozytor wykona osobiście.
Jak przyznała w czwartkowej (26.08) audycji "Rewiry kultury" Barbara Pieczyńska z Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera, choć nie sposób przekazać zbyt wielu informacji o utworze, to sam solista jest ciekawą postacią.

- Pan Marcin Markowicz prowadzi bardzo bogate życie artystyczne, także oprócz komponowania jest również koncertmistrzem orkiestry Polskiego Radia w Warszawie - wyjaśnia Barbara Pieczyńska. - Wcześniej przez wiele lat był koncertmistrzem orkiestry NFM Filharmonii Wrocławskiej, jako drugi skrzypek występuje z Lutosławski Kwartet przy Narodowym Forum Muzyki (jest jednym z założycieli tego zespołu), a jako kompozytor również jest doceniany. Jego kompozycje są wykonywane na różnych festiwalach i w różnych ważnych salach koncertowych na całym świecie.

Początek koncertu zatytułowanego "Na szlaku kompozytorów polskich: MARKOWICZ/KARŁOWICZ" w piątek (27.08) o godzinie 19:00 w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.

Dodajmy, że jest to pierwszy po wakacyjnej przerwie koncert organizowany przez Filharmonię Opolską, natomiast pierwszy występ orkiestry symfonicznej odbędzie się w ramach zbliżającego się Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Początek jubileuszowego 70. sezonu artystycznego zaplanowano na 1 października. O szczegółach będziemy informować na bieżąco w wiadomościach oraz audycjach Radia Opole i Radia Opole 2 KULTURA.
Barbara Pieczyńska w audycji "Rewiry kultury" (emisja: 26.08)

Kultura i rozrywka

2022-01-27, godz. 17:30 Zagłada oczami artysty. Wystawa w CMJW w Opolu 'Piekło zagłady, siła życia' to wystawa, którą otworzono w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Ukazuje ona obóz zagłady w Treblince widziany… » więcej 2022-01-27, godz. 12:40 Spotkanie z profesorem Franciszkiem Markiem w Opolu Stowarzyszenie Biało-Czerwone Opole zaprasza na spotkanie z profesorem Franciszkiem Markiem. Opolska organizacja patriotyczna będzie po raz kolejny gościć… » więcej 2022-01-26, godz. 18:15 Potomkowie ekspatriantów i autochtonów opowiedzieli o swoich przeżyciach związanych z wysiedleniami „Wszystko jest, tylko ludzi nie ma. Przesiedlenia w latach 1945-1947 we wspomnieniach mieszkańców Ziemi Prudnickiej” - to tytuł najnowszej książki prudnickiego… » więcej 2022-01-26, godz. 15:00 Nowa wystawa przed Archiwum Państwowym w Opolu [ZDJĘCIA] Archiwum Państwowe postanowiło pokazać Opolanom zabytkowe dokumenty i sposoby ich konserwacji. Przed budynkiem placówki w Opolu pojawiły się plansze mówiące… » więcej 2022-01-26, godz. 11:30 Żeby uczniowie wrócili do czytania, gmina kupiła kilkaset książek Kilkaset nowych książek, a także nowe wyposażenie bibliotek otrzymały dwie placówki edukacyjne gminy Krapkowice. Było to możliwe dzięki dotacji z programu… » więcej 2022-01-26, godz. 09:19 Ferie zimowe tuż, tuż. Co przygotowano dla dzieci w Prudniku? Prudnicki Ośrodek Kultury przygotował bogaty program zajęć dla dzieci i młodzieży podczas ferii zimowych. Będą się one odbywały pod wspólnym tytułem… » więcej 2022-01-25, godz. 08:00 50-letnie magnetofony i radia można zobaczyć w gorzowskiej galerii "Kredens" Stare magnetofony szpulowe, gramofony oraz radia lampowe i tranzystorowe są prezentowane obecnie przez galerię 'Kredens' w Gorzowie Śląskim. » więcej 2022-01-24, godz. 18:00 Prudnik: opóźnienia w remoncie powstającej galerii sztuki Przeciąga się remont związany z utworzeniem Prudnickiej Galerii Sztuki. Prezentowane tam będą przed wszystkim obrazy znanej artystki Hanny Bakuły. W przetargu… » więcej 2022-01-24, godz. 13:55 WOŚP w Głubczycach po raz pierwszy zagra z własnym sztabem Głubczyce w trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz pierwszy będą miały swój własny sztab. Jego szefem został Piotr Soczyński, starosta… » więcej 2022-01-23, godz. 09:15 "Rzeźby tańczące" można oglądać w praszkowskim muzeum. To 30 figur związanych z breakdance Wystawę o tytule 'Rzeźby' Wojciech Pondela prezentuje aktualnie Muzeum w Praszce. To 30 eksponatów różnej wielkości, które artysta wykonał z różnego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »