Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-07-19, 16:07 Autor: Mariusz Majeran

Krakowska premiera "Monachomachii. Wojny mnichów" z udziałem opolskiej aktorki [ZDJĘCIA]

Karolina Gorzkowska. Teatr Nowy Proxima w Krakowie. Monachomachia - premiera [fot. Mariusz Majeran]
Karolina Gorzkowska. Teatr Nowy Proxima w Krakowie. Monachomachia - premiera [fot. Mariusz Majeran]
Teatr Nowy Proxima w Krakowie. Monachomachia - premiera [fot. Mariusz Majeran]
Teatr Nowy Proxima w Krakowie. Monachomachia - premiera [fot. Mariusz Majeran]
Karolina Gorzkowska, na co dzień aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora wzięła udział w premierze spektaklu "Monachomachia. Wojna mnichów" w Teatrze Nowym Proxima w Krakowie. Napisany w Berlinie na przełomie 1776 a 1777 roku poemat biskupa Ignacego Krasickiego wyreżyserowała Justyna Łagowska. Stworzyła także scenografię i kostiumy.
W przedstawieniu występują: Karolina Gorzkowska, Tomasz Schimscheiner, Roman Garncarczyk i Juliusz Chrząstowski.

- Zdecydowałem się wystawić ten utwór ze względu na tekst, a także ze względu na dobór aktorów, których zaproponowała reżyserka Justyna Łagowska - mówi dyrektor generalny teatru Piotr Sieklucki. - To jest taki piekielnie trudny tekst. Tak niezrozumiały a jeszcze będący na liście lektur szkolnych, że pomyślałem sobie: dlaczego nie? To była piekielnie trudna gra.

- To było duże wyzwanie dla nas aktorów - podkreśla Tomasz Schimscheiner. - Już z samym tytułem jest jakiś rodzaj pułapki-niewygody. Nie jest to wygodny tekst, bo on jest pisany trzysta lat temu. To zupełnie inny rodzaj sposobu mówienia czy nawet słowa, które są tam, określają znaczenie, one już powypadały dzisiaj ze słownika.

Karolina Gorzkowska dodaje, że podczas przygotowań do premiery wielokrotnie z aktorami szukali znaczenia słów, które we współczesnej polszczyźnie już nie funkcjonują. Aktorzy zagrali brawurowo, wywołując salwy śmiechu na widowni.
Spektakl powróci na afisz prawdopodobnie we wrześniu.
Piotr Sieklucki
Tomasz Schimscheiner

Kultura i rozrywka

2021-07-24, godz. 15:25 Pałac Rozkochów stanie się miejscem niecodziennego recitalu 'Recital kameralny na roboczo' na terenie Pałacu Rozkochów, niedaleko Głogówka, proponują na niedzielne (25.07) popołudnie artyści związani z Opolszczyzną… » więcej 2021-07-23, godz. 18:00 Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa: przed nami wiolonczela na jazzowo Klasycznie, tanecznie, kontemplacyjnie czy jazzowo - w takich odsłonach można odkrywać muzykę wiolonczelową lub z udziałem wiolonczeli w ramach festiwalowej… » więcej 2021-07-23, godz. 11:29 Nysa: przed nami koncert pamięci Janusza Toczka 'Budzimy się w słowach' - to tytuł koncertu, który odbędzie dziś (23.07) wieczorem w Nysie. » więcej 2021-07-22, godz. 20:00 Współpraca pełną parą! GSW i UO podpisały umowę Uniwersytet Opolski i Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu podpisały umowę o współpracy. Obie instytucje realizują wspólne inicjatywy od ponad dwóch dekad… » więcej 2021-07-22, godz. 17:30 Biegun Ciepła - nowy projekt artystyczny GSW W Prószkowie trwają przygotowania do nowego projektu artystycznego zatytułowanego 'Biegun ciepła'. Podczas Polsko-Niemieckiego Festiwalu Sztuki odbędą się… » więcej 2021-07-22, godz. 15:00 "Lee Schubienik" w OPO. Spotkanie autorskie z Aleksandrą Konefał O książce 'Lee Schubienik' opowiedziała w klubokawiarni OPO w Opolu Aleksandra Konefał. To debiut na rynku wydawniczym opolskiej autorki, która podczas spotkania… » więcej 2021-07-22, godz. 13:00 Dzieła Chopina na 8 rąk i 4 smyczki zabrzmiały na inauguracji Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie [ZDJ… Dzieła Fryderyka Chopina w opracowaniach Piotra Mossa, Sabiny Meck i Leszka Kołodziejskiego na cztery wiolonczele zabrzmiały premierowo podczas koncertu otwierającego… » więcej 2021-07-22, godz. 11:15 Ruszyły zapisy do Festiwalu Polskiej Piosenki "Kryształowy Kamerton" Powstał nowy przegląd skierowany do artystów piosenki autorskiej. Jesienią odbędzie się I Festiwal Polskiej Piosenki 'Kryształowy Kamerton' 2021 w Warszawie… » więcej 2021-07-21, godz. 19:54 Koncertem syberyjskiego barda rozpoczął się "Sputnik nad Opolem" [ZDJĘCIA] Evgen Malinowski rozpoczął swoim recitalem 6. Sputnik nad Opolem. Przegląd filmów rosyjskich połączony jest z koncertem i spotkaniami autorskimi. » więcej 2021-07-21, godz. 18:00 Kryminał na lato na antenie Radia Opole. To będzie "Ostre cięcie" [ZDJĘCIA] Radio Opole przygotowało dla słuchaczy na lato nową powieść w odcinkach. Będzie to radiowa adaptacja książki 'Ostre cięcie' Adama Budzika. Autor pochodzi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »