Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-06-10, 09:19 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Głubczyce: ostatnia szansa na wzięcie udziału w tegorocznej rekrutacji do szkoły muzycznej

fortepian © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
fortepian © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Jeszcze do jutra (11.06) można się starać o przyjęcie do nauki w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Głubczycach. Większość szkół muzycznych Opolszczyzny zakończyła przyjmowanie zgłoszeń z końcem maja, jednak z uwagi na warunki pandemiczne, część placówek zdecydowała się na przesunięcie terminów rekrutacyjnych. Jedną z nich jest właśnie szkoła muzyczna w Głubczycach.
- Jesteśmy w trakcie kampanii informacyjnej i reklamowej - mówi Adam Kopyto, dyrektor głubczyckiej szkoły muzycznej. - Przesuwaliśmy termin rekrutacji w ubiegłym roku, w tym roku od razu zaplanowaliśmy już ją nieco później. Także do piątku wszyscy chętni mogą składać do naszej szkoły jeszcze wnioski o przeprowadzenie badania uzdolnień, a w przyszły poniedziałek i wtorek (14-15.06) [będzie] właśnie szeroko zakrojona akcja takich przesłuchań w szkole i mam nadzieję, że nabór będzie ładny. Zresztą w ubiegłym roku wiem, że niektóre szkoły miały problem z naborem, myśmy przyjęli chyba 36 osób, także to jest taka ilość, która nas bardzo satysfakcjonowała biorąc pod uwagę warunki, jakie były w ubiegłym roku. Mam nadzieję, że w tym roku nie będzie gorzej.

Wyjaśnijmy, że badania uzdolnień, nazywane niekiedy badaniem przydatności, oznacza weryfikację predyspozycji muzycznych kandydata do nauki w szkole muzycznej I stopnia, czyli w ramach kształcenia muzycznego stopniu podstawowym. Sprawdza się wówczas m.in. słuch, poczucie rytmu czy umiejętność zapamiętywania krótkich fraz muzycznych. W praktyce badania takie są rozmową, podczas której kandydat przedstawia fragment przygotowanej wcześniej piosenki, musi również rozpoznać kilka zjawisk dźwiękowych, próbując je nazwać, komisja rekrutacyjna może również poprosić o powtórzenie usłyszanej podczas rozmowy melodii czy rytmu.

Jak dodaje Adam Kopyto, w ubiegłym roku, pomimo warunków pandemicznych i trudności z naborem w niektórych szkołach muzycznych na terenie województwa opolskiego, w Głubczycach do nauki w szkole muzycznej I stopnia przyjętych zostało ponad 30 osób, co zdaniem dyrektora było bardzo pozytywnym wynikiem. A więcej szczegółów na temat warunków rekrutacyjnych można znaleźć na stronie placówki.
Adam Kopyto o rekrutacji do szkoły muzycznej

Kultura i rozrywka

2021-06-12, godz. 19:57 Opolanie wysłuchali najpiękniejszych polskich piosenek w Filharmonii Opolskiej [ZDJECIA] Koncert 'Uciekaj moje serce' przyciągnął miłośników piosenki w różnym wieku. Na scenie wystąpili soliści z towarzyszeniem zespołu Take Style i Orkiestry… » więcej 2021-06-12, godz. 19:00 "Muzyczna trzynastka" zainspiruje w czerwcu dwoma koncertami organowymi w opolskiej katedrze Łukasz Sadło, absolwent Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej (DIMK) w Opolu oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach wystąpi w niedzielę… » więcej 2021-06-12, godz. 18:30 5. Festiwal Książki na półmetku. Czytelnicy nie zawiedli, choć aura jest kapryśna [ZDJĘCIA, FILM] Za nami pierwszy dzień spotkań z autorami najciekawszych książek w tym roku. Sobotę można nazwać 'dniem opolskim', bo na festiwalu goszczą twórcy związani… » więcej 2021-06-12, godz. 15:15 Przed nami niecodzienny koncert w zabytkowym kościele w Bogacicy Muzyka dawna i oparte na niej współczesne improwizacje, a do tego połączenie głosów wokalnych i historycznych instrumentów - taka gratka na miłośników… » więcej 2021-06-12, godz. 13:00 Święto książki trwa. Koncert Zakuka ze względu na pogodę zwieńczy trzeci dzień 5. Festiwalu Książki w Opolu Drugi dzień 5 Festiwalu Książki miał zwieńczyć koncert zespołu Zakuka. Ze względu na warunki atmosferyczne koncert zostaje przeniesiony na jutro. Tym to… » więcej 2021-06-12, godz. 10:45 Opolskie Spotkania Fantastyczne w sobotę opanują Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu W ubiegłym roku ze względu na pandemię organizatorzy, Opolski Klub Fantastyki, musieli odwołać święto fantastyki w Opolu. Sobota (12.06) to dzień, w którym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:30 Ostatnie w tym sezonie przedstawienie w Ekostudiu Teatr Ekostudio kończy sezon artystyczny w sobotę (12 czerwca). Na zakończenie zobaczymy spektakl w reżyserii Andrzeja Czernika ukazujący rodziny śląskie… » więcej 2021-06-12, godz. 07:52 Tegoroczne prace dyplomowe można zobaczyć w Aneksie [ZDJĘCIA] W Galerii Aneks Galerii Sztuki Współczesnej możemy zobaczyć przez szybą i w ograniczonej liczbie osób wewnątrz, prace tegorocznych dyplomantów Liceum Plastycznego… » więcej 2021-06-11, godz. 19:30 "Po prostu radość, że możemy spotkać się z czytelnikami". Za nami pierwszy dzień święta książki [FILM] Zakończył się pierwszy dzień 5. Festiwalu Książek w Opolu. Z czytelnikami spotkało się na scenie głównej ośmiu autorów różnorodnych książek. Uczestnicy… » więcej 2021-06-11, godz. 17:00 Nagrody w tegorocznym Śląskim Beraniu zostały wręczone W szkole podstawowej w Izbicku spotkali się dzisiaj (11.06) laureaci tegorocznego konkursu Śląskie Beranie. W ubiegłym roku z powodu pandemii zmagań krasomówczych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »